Dni płodne po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych

dni płodne po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych

Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży. Jednak w życiu wielu kobiet, które je stosują, przychodzi moment, w którym decydują się na dziecko. Wraz z owym momentem pojawia się wiele pytań. Kiedy pojawią się dni płodne po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych? Kiedy mogę zajść w ciążę? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!

Spis treści:

1. Płodność a tabletki antykoncepcyjne
2. Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych a ciążą

Płodność a tabletki antykoncepcyjne

Zadaniem tabletek antykoncepcyjnych jest wywołanie tymczasowej niepłodności. Powinna ona trwać jedynie podczas stosowania tabletek. Dobrze dobrane tabletki nie powinny mieć żadnego wpływu na kobiecą płodność po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych.

Sprawa z płodnością po przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych ma się nieco inaczej, jeśli przyjmowaliśmy je jako lek na pewne zaburzenia hormonalne. W takiej sytuacji objawy zwalczane przez tabletki antykoncepcyjne, takie jak brak owulacji, powrócą. Jeśli więc przed stosowaniem pigułek miałyśmy problemy z płodnością, to pojawią się one ponownie po odstawieniu antykoncepcji.

Zobacz również: Czy antykoncepcja hormonalna jest dla Ciebie?

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych a ciążą

Dni płodne po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych powracają z reguły w pierwszym cyklu miesiączkowym. W organizmie kobiety dochodzi do owulacji, dlatego może dojść do zapłodnienia. Nie wpływa na to ani rodzaj stosowanych pigułek antykoncepcyjnych ani czas ich stosowania. Sytuacja wygląda tak samo także w przypadku innych typów antykoncepcji hormonalnej.

Zdarzają się przypadki kobiet, u których owulacja nie powraca od razu po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. Nie powinniśmy się tutaj jednak od razu martwić. Organizm najprawdopodobniej potrzebuje czasu, aby powrócić do równowagi hormonalnej. Warto więc dać mu ten czas i zaczekać kilka miesięcy przed rozpoczęciem starań o dziecko.

Jeśli przez 12 miesięcy po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej i rozpoczęcia starań o dziecko nie udało nam się zajść w ciążę, to powinniśmy skonsultować się z ginekologiem. Przyczyną takiego stanu mogą być problemy z płodnością jednego z partnerów. Lekarz porozmawia z parą oraz zleci im wykonanie kilku badań. Stan ten wywołany może być m.in. zaburzeniami hormonalnymi, czynnikami anatomicznymi czy złą jakością nasienia. Jego przyczyną z pewnością nie są tabletki antykoncepcyjne.

 

Oceń

Data publikacji: 12/01/2023, Data aktualizacji: 16/01/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *