Ciąża po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych – kiedy jest możliwa?

Ciąża po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych – kiedy jest możliwa?

W życiu każdej pary stosującej antykoncepcję hormonalną przychodzi taki moment, że partnerzy są już gotowi na dziecko i pragną rozpocząć starania w tym kierunku. Kiedy możliwa jest ciąża po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych? Czy łatwo zajść w ciążę po zaprzestaniu stosowania antykoncepcji hormonalnej? Podpowiadamy!

test nifty pro

Spis treści:

  1. Jak wygląda płodność po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych?
  2. Ciąża po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych – kiedy można zajść w ciążę?
  3. Ciąża po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych – czy czas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych wpływa na płodność?
  4. Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych a ciąża mnoga
  5. Jak planować ciążę po antykoncepcji hormonalnej?
  6. Brak okresu a odstawienie tabletek antykoncepcyjnych

Jak wygląda płodność po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych?

Pary stosują tabletki antykoncepcyjne najczęściej po to, by uchronić się przed niechcianą ciążą. Celem antykoncepcji hormonalnej jest wywołanie tymczasowej niepłodności, w związku z czym dobrze dobrana antykoncepcja nie powinna mieć wpływu na płodność po zaprzestaniu jej stosowania.

W niektórych sytuacjach tabletki są stosowane, ponieważ mogą one unormować pracę układu hormonalnego kobiety i rozwiązać problemy z nieregularnym cyklem. Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych w większości przypadków jednak cykl owulacyjny wraca do dawnego stanu – jeśli wcześniej kobieta miała problemy z owulacją, po zaprzestaniu stosowania tabletek antykoncepcyjnych trudności te powrócą.

Ciąża po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych – kiedy można zajść w ciążę?

Ciąża po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych może nastąpić bardzo szybko. Kobiecy organizm odzyskuje całkowitą równowagę hormonalną nawet po 2 – 3 tygodniach od odstawienia tabletek antykoncepcyjnych, a owulacja może się pojawić już w pierwszym cyklu po odstawieniu tabletki (nawet następnego dnia po zaprzestaniu przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych). Czy ciąża po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych jest więc możliwa nawet od razu po ich odstawieniu? Tak, jak najbardziej!

informacjaUWAGA: Jeśli po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych u kobiety nie pojawia się krwawienie miesiączkowe lub zaobserwowała ona u siebie dziwne objawy, konieczna jest wizyta u lekarza ginekologa.

Ciąża po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych – czy czas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych wpływa na płodność?

Na to, jak szybko kobieta może zajść w ciążę, nie wpływa w żaden sposób czas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Jeśli więc para starająca się o dziecko ma problemy z zajściem w ciążę, należy poszukać źródeł tych komplikacji gdzie indziej. Przyczyna może leżeć w problemach z płodnością u jednego z partnerów. Na szczęście diagnostyka niepłodności jest dziś o wiele bardziej rozwinięta niż kilka lat temu, między innymi dzięki testom DNA i parze można pomóc.

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych a ciąża mnoga

Nie udowodniono, by odstawienie tabletek antykoncepcyjnych a ciąża mnoga było ze sobą ściśle powiązane. Prawdą jest natomiast, że po zaprzestaniu przyjmowania tabletek wzmaga się płodność i rosną szanse na zapłodnienie. Jednak antykoncepcja jest dość często mylona z hormonami, które stosuje się w leczeniu niepłodności. Ich zadaniem jest pobudzenie owulacji i zmotywowanie ciała kobiety do produkcji kilku jajeczek naraz. Leki hormonalne wspomagające płodność zwiększają szansę na poczęcie bliźniaków, lecz używanie stwierdzenia, że to po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych rodzą się bliźniaki, jest ryzykowne i niepoparte żadnymi dowodami naukowymi. Dotychczas nie wykazano bezpośredniej zależności między antykoncepcją a ciążą mnogą.

Jak planować ciążę po antykoncepcji hormonalnej?

Lekarze zalecają, by po stosowaniu antykoncepcji hormonalnej odczekać kilka miesięcy, tak, by mieć pewność, że kobiecy cykl owulacyjny się ustabilizował. Czas ten jest potrzebny także na odpowiednie przygotowania do ciąży – kobieta oraz jej partner powinni odżywiać się zdrowo na kilka miesięcy przed poczęciem. Wskazane jest także, by przyjmować (w konsultacji z lekarzem) odpowiednie preparaty witaminowe oraz wyeliminować czynniki, które mogłyby zagrozić ciąży, np. poprzez zwiększone ryzyko pojawienia się wad rozwojowych.

Brak okresu a odstawienie tabletek antykoncepcyjnych

Część kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną, zauważa u siebie brak okresu po jej zaprzestaniu. Nie świadczy to jednak o ich niepłodności, jest to zupełnie normalne zjawisko, które może trwać nawet do 6 miesięcy. Brak menstruacji po odstawieniu tabletek nie ma nic wspólnego z rodzajem metody antykoncepcyjnej. Nie ma znaczenia czy kobieta stosowała tabletki dwuskładnikowe zawierające estrogen i progesteron, czy jednoskładnikowe pozbawione estrogenów. Również długość ich stosowania nie ma wpływu na brak okresu. Można podejrzewać, iż problemy z nieregularnym okresem lub jego brakiem po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej mogą mieć kobiety, u których przed jej rozpoczęciem bywały cykle bezowulacyjne lub zanikały miesiączki. Dość często występujący jej brak po odstawieniu tabletek, jest wywołany nierozpoznanymi wcześniej zaburzeniami menstruacyjnymi, które ujawniają się dopiero po stosowaniu tabletki antykoncepcyjnej. Mogą to być np. zaburzenia pracy jajników czy problemy z tarczycą. Jeśli brak okresu po odstawieniu tabletek utrzymuje się dłużej niż 4-6 miesięcy, zaleca się wykonanie badań, takich jak: FSH (analiza pracy jajników), LH (wskazuje pojawienie się menopauzy lub innych zaburzeń pracy jajników), TSH (kontroluje funkcjonowanie tarczycy), prolaktyna (zbyt wysokie stężenie może hamować owulację lub rozregulować cykl miesiączkowy), progesteron (zbyt niski poziom może być przyczyną braku menstruacji), testosteron (zbyt wysoki poziom może być oznaką hiperadrogenizmu – nadmiernego wydzielania androgenów), estradiol (ocenia funkcjonowanie jajników). Jeśli poziom badanych hormonów jest w normie, to następnie wykonuje się badanie ginekologiczne, USG dopochwowe i test na obecność ciąży. Jaki związek ma odstawienie tabletek antykoncepcyjnych a ciąża, nawet gdy nie pojawił się okres? Należy pamiętać, że już pierwszy cykl po zaprzestaniu przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych może być cyklem owulacyjnym. Możliwa jest sytuacja, gdy  zapłodnienie może mieć miejsce następnego dnia po odstawieniu tabletek.

Czy odstawienie tabletek antykoncepcyjnych a ciąża warte jest, by konsultować to z lekarzem?

Jak najbardziej tak. Najbezpieczniej jest zaplanować  zakończenie przyjmowania antykoncepcji hormonalnej w porozumieniu z własnym lekarzem, gdyż może się to wiązać z szeregiem objawów, które są rezultatem zmian w funkcjonowaniu układu hormonalnego. Specjalista podpowie, ile czasu organizm pacjentki potrzebuje na powrót do tzw. ‘normy’ i pomoże oszacować najlepszy czas na zajście w ciąże.

 


Autor: Alicja Hudzik | Zdjęcie: martinak/123rf.com

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

4.2/5 - (5 głosów / głosy)

Data publikacji: 02/02/2021, Data aktualizacji: 07/04/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *