Suplementacja w ciąży – jakie witaminy i inne składniki odżywcze powinna uwzględniać?

suplementacja w ciąży

Jednym z warunków prawidłowego rozwoju płodu jest dostarczenie mu wszystkich kluczowych składników odżywczych, takich jak białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy i mikroelementy. Niektóre z nich trudno jest uzupełnić wyłącznie pożywieniem. Dlatego odpowiednio dobrana suplementacja w ciąży odgrywa kluczową rolę. Co musi zawierać?

Suplementacja w ciąży – co powinno znajdować się w składzie dobrego suplementu dla przyszłej mamy?

Dobry suplement diety tak naprawdę powinien mieć w składzie tylko 4 składniki, a mianowicie:

Obecnie nie zaleca się już profilaktycznego zażywania żelaza w ciąży. Często jest to jednak konieczne, ponieważ wiele przyszłych matek ma jego niedobory. W praktyce wiele pań w stanie błogosławionym kupuje preparaty witaminowo-mineralne zawierające szeroką gamę różnych substancji. Należy jednak pamiętać, że nadmiar jakiegoś składnika pokarmowego może być szkodliwy dla matki i dziecka.

Suplementacja w ciąży – dlaczego właśnie jod, DHA, D3 i kwas foliowy?

Niedobór tych składników w organizmie ciężarnej wpływa na zdrowie płodu:

  • zbyt mała ilość jodu mogą doprowadzić do nieodwracalnych zmian w mózgu dziecka, niedosłuchu, głuchoty, niedoczynności tarczycy. Jest też niezbędny w regulowaniu metabolizmu płodu. Ma też wpływ na wzrost oraz funkcjonowanie układu krążenia oraz układu oddechowego. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników rekomenduje suplementację jodu u wszystkich kobiet ciężarnych bez chorób tarczycy w wywiadzie, w postaci tabletek w dawce 150-200 µg na dobę.
  • kwasy DHA są bardzo ważne w rozwoju centralnego układu nerwowego i narządu wzroku. Biorą udział w regulacji ekspresji genów oraz przetwarzaniu sygnałów komórkowych. Zbyt mała ich podaż prawdopodobnie powoduje też zmniejszenie wielkości neuronów (wskazują na to wyniki badań przeprowadzonych na zwierzętach). Suplementacja kwasów DHA zmniejsza ryzyko porodu przed 34 tygodniem ciąży. Optymalne jest przyjmowanie 600 mg DHA na dobę, a w grupie ryzyka porodu przedwczesnego – co najmniej 1000 mg dziennie.
  • zbyt małe stężenie witaminy D3 w ciąży może doprowadzić do rozwoju krzywicy u noworodka. Ponadto wpływa na rozwój narządu rodnego płodu oraz rozwój trofoblastu (to z niego rozwija się łożysko). Reguluje też funkcjonowanie układu odpornościowego, stężenie wapnia i fosforu we krwi oraz wspomaga mineralizację kości.
  • kwas foliowy jest najważniejszy w pierwszych tygodniach ciąży, ponieważ bierze udział w tworzeniu się cewy nerwowej. Przypuszcza się, że zapobiega porodowi przedwczesnemu i innym wadom wrodzonym (np. wadom serca), ale nie zostało to jeszcze udowodnione w badaniach naukowych. Powszechnie rekomenduje się stosowanie 400 µg kwasu foliowego dziennie.
Oceń

Data publikacji: 20/03/2025

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *