O jakie badania należy dbać w ciąży?

o jakie badania należy dbać w ciąży

Każda kobieta w ciąży powinna wiedzieć, o jakie badania należy dbać w ciąży.  Nie da się sprawdzić stanu zdrowia płodu bez badań, a choroba u matki może rozwijać się bez widocznych objawów. Niestety ginekolodzy nie zawsze informują np. o badaniach NIPT.

Dlaczego trzeba dbać o badania w ciąży?

Wszystkie badania w ciąży mają na celu ochronę przyszłej matki i jej dziecka. Większość z nich wykonuje się, aby szybko wykryć i leczyć zaburzenia zdrowotne u kobiety, które mogą wpłynąć na zdrowie płodu, przebieg ciąży lub porodu. Sprawdza się też, czy u dziecka nie doszło do wad wrodzonych lub nieprawidłowości genetycznych. Niektóre z nich (np. wady serca) można skutecznie leczyć już w macicy, a objawy choroby genetycznej łagodzić zaraz po porodzie. Dzięki temu chore dziecko ma większe szanse na uniknięcie groźnych powikłań. Z kolei świadomość, że dziecko rozwija się dobrze, daje przyszłym rodzicom duży komfort psychiczny. Z większym spokojem przygotowują wyprawkę dla noworodka oraz z radością dzielą się dobrymi nowinami z rodziną. Bez badań w ciąży okres oczekiwania na poród byłby bardziej stresujący, a dziecko odczuwa emocje mamy.

O jakie badania należy dbać w ciąży?

Zazwyczaj co 4 tygodnie ginekolog kieruje kobietę w ciąży na: morfologię krwi z oznaczeniem poziomu glukozy we krwi oraz ogólne badanie moczu. W ten sposób sprawdza, czy u ciężarnej nie rozwinęła się anemia, cukrzyca lub infekcja dróg moczowych. Ponadto regularnie bada ją ginekologicznie, a przynajmniej raz w trakcie ciąży musi pobrać próbkę do cytologii oraz zbadać jej piersi (aby sprawdzić, czy nie grozi jej nowotwór).

Do 10 tygodnia ciąży pacjentka powinna dostarczyć lekarzowi:

  • oznaczenie grupy krwi wraz z czynnikiem RH i określeniem poziomu przeciwciał antygenu erytrocytów – w celu określenia możliwości wystąpienia konfliktu serologicznego,
  • określenie TSH,
  • wyniki badań na obecność przeciwciał przeciwko chorobom zakaźnym (HIV, różyczki, toksoplazmozy, HCV).

Już od 10 tygodnia ciąży można też wykonać badania wolnego DNA płodu (NIPT). Nie są one na razie obowiązkowe w ciąży. Warto jednak o nich wiedzieć i zastanowić się nad wykonanie np. NIFTY. Szczególnie że są one bezpieczne dla ciąży, a wykrywają 99% nieprawidłowości genetycznych (zgodnie z zakresem wybranego wariantu badania). Między 11 a 14 tygodniem ciąży koniecznie trzeba zrobić USG genetyczne oraz test podwójny. Badania te stanowią podstawę diagnostyki zespołu Downa, zespołu Edwardsa, zespołu Patau oraz zespołu Turnera. Na kolejnych etapach ciąży lekarz powinien zadbać o terminowe

przeprowadzenie kolejnych badań:

  • USG (jeszcze minimum 2 razy),
  • test obciążenia glukozą,
  • posiew z pochwy i odbytu w kierunku paciorkowców B-hemolizujących,
Oceń

Data publikacji: 30/12/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *