Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca wykonywanie badań prenatalnych u każdej kobiety w ciąży. Część pań wykonuje tylko USG, ponieważ nie wie dlaczego badania prenatalne są ważne. Jesteś jedną z nich? Przeczytaj poniższy artykuł, a przekonasz się, że warto zrobić też np. badania NIPT.
Spis treści
Badania prenatalne dają możliwość sprawdzenia czy płód dobrze się rozwija. Pozwalają też czasami przewidzieć pewne komplikacje przebiegu ciąży (np. niewydolności łożyska) i im zapobiegać. Zdarza się, że wynik badania prenatalnego skłania ginekologa do zmiany sposobu rozwiązania ciąży, np. na cesarskie cięcie w przypadku rozszczepu kręgosłupa. Dzięki temu można uniknąć powikłań przy porodzie, które mogłyby pogorszyć stan noworodka lub jego mamy. Brak badań prenatalnych znacznie opóźnia postawienie diagnozy, a więc także leczenie. Negatywne zmiany, które do tego czasu nastąpią w organizmie dziecka, mogą być nieodwracalne i znacznie obniżyć jego szanse na długie i szczęśliwe życie. W wielu przypadkach wczesne rozpoczęcie leczenia może wstrzymać lub spowolnić negatywne konsekwencje mutacji genetycznych. Dla chorego noworodka bardzo ważne jest to, jaką opiekę otrzyma w trakcie porodu oraz zaraz po nim. Urodzenie maluszka w szpitalu o wyższym stopniu referencyjności może mu nawet uratować życie. Wykrycie poważnych problemów zdrowotnych już w ciąży to większa szansa na właściwą opiekę nad noworodkiem po powrocie do domu. Rodzice więcej czasu, aby dowiedzieć się, jak dbać maluszka z konkretną chorobą oraz zawczasu kupić niezbędny sprzęt medyczny. To wszystko wpływa na jakość życia dziecka.
Badania prenatalne są ważne dla zdrowia psychicznego rodziców. Przecież są oni świadomi, że nie wszystkie dzieci rodzą się zdrowe. Wiedza ta wywołuje strach, a przecież oczekiwanie na dziecko powinno być czasem radości i nadziei. Oczywiście nie da się wszystkiego przewidzieć, ale można dowiedzieć się bardzo dużo o zdrowiu swojego potomka. Należy tylko mieć na uwadze, że USG to za mało, ponieważ jego zakres jest wąski. Dlatego warto zrobić też test PAPPA-a oraz test NIFTY. Prawidłowe wyniki badań prenatalnych przynoszą spokój psychiczny. Natomiast wykrycie choroby dziecka jest zawsze trudne dla jego mamy i taty, ale muszą oni przez to i tak przejść. Jeżeli stanie się to jeszcze w trakcie ciąży, mogą oni skorzystać z pomocy psychologa i z większą świadomością przygotować się na urodzenie się maluszka.
Data publikacji: 27/12/2024
Dodaj komentarz