Twardniejący brzuch przed porodem – kiedy wymaga interwencji lekarza?

twardniejący brzuch przed porodem

Kobiety w pierwszej ciąży często niepokoi twardniejący brzuch przed porodem. Obawiają się, że jest to oznaka przedwczesnego porodu. Zazwyczaj tak nie jest. Macica musi po prostu ćwiczyć. Czasami twardy brzuch powinien jednak skłonić ciężarną do zgłoszenia się do najbliższego szpitala.

Dlaczego brzuch w ciąży robi się twardy?

Twardniejący brzuch przed porodem oznacza, że pojawiły się skurcze macicy. To nie jest powód do obaw. Macica przygotowuje się do narodzin dziecka już od 20. tygodnia ciąży. W trzecim trymestrze kobieta w ciąży może odczuwać tzw. skurcze przepowiadające nawet co 30 min. Nie są one bolesne, chociaż mogą być nieprzyjemne. Brzuch robi się też napięty, gdy dziecko napiera na powłoki brzuszne. Wtedy czasami wystarczy delikatnie pogłaskać twarde miejsce. Być może dotyk skłoni maleństwo do zmiany pozycji ciała lub przesunięcia się. Twardniejący brzuszek to niekiedy oznaka, że mięśnie i więzadła są po prostu zmęczone. To znak, że ciężarna powinna odpocząć. Jeżeli brzuch robi się często twardy we wczesnej ciąży, lekarz zazwyczaj zleca badania krwi. Na tym etapie może to świadczyć o zaburzeniach równowagi elektrolitowej. Aby im zapobiegać, należy jeść produkty bogate w magnez, wapń i potas, np. orzechy, suszone owoce, nabiał. Ponadto trzeba pić dużo wody. Zdarza się, że twardy brzuch to nie skurcze, ale zaparcia lub wzdęcia. Ciąża utrudnia prawidłową pracę jelit. W związku z tym przyszłe mamy powinny ograniczać spożywanie produktów wzdymających, a dbać o właściwą podaż błonnika.

Zobacz również: Emocje w ciąży, czyli od czego zależy nastrój przyszłej mamy?

Twardniejący brzuch przed porodem – kiedy jechać do szpitala?

Jeżeli ciężarna czuje, że brzuch twardnieje co kilkanaście minut i jest to coraz bardziej nieprzyjemne – powinna wziąć ciepły prysznic i odpocząć. Jeżeli to nie pomaga, a skurcze są coraz silne i bolesne, wtedy należy udać się na izbę przyjęć. Tak samo należy postąpić, gdy kobieta zaczyna plamić lub krwawić z dróg rodnych. Może to świadczyć o tym, że to nie skurcze przepowiadające, a porodowe. Jeżeli ciężarna odczuwa rytmiczne skurcze lub drętwienie brzucha, krwawi i wymiotuje – musi szybko uzyskać pomoc lekarską. Być może doszło do odklejenia się łożyska. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, ponieważ może doprowadzić do śmierci matki i dziecka. Zazwyczaj trzeba szybko wykonać cesarskie cięcie. Na szczęście zdarza się rzadko. Nawet jeżeli u kobiety zbyt wcześnie rozpocznie się poród, personel może niekiedy opóźnić urodzenie się dziecka nawet o kilka tygodni.

 

Oceń

Data publikacji: 13/11/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *