Jak przebiega regeneracja po porodzie?

regeneracja po porodzie

Ciało kobiety po urodzeniu dziecka musi mieć czas na powrót do formy sprzed ciąży. Regeneracja po porodzie naturalnym i cesarce przebiega nieco inaczej. Przestrzeganie pewnych zwiększy komfort świeżo upieczonej mamy, a także pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek.

Ile trwa regeneracja po porodzie i jak przebiega?

Powszechnie uważa się, że kobieta potrzebuje ok. 6 tygodni, aby odzyskać formę po porodzie. Rzeczywiście tzw. połóg tyle trwa, ale np. kręgosłup, niektóre partie mięśni i skóra regenerują się około roku. W trakcie połogu następują najważniejsze etapy regeneracji poporodowej. Krótko po porodzie macica zaczyna się oczyszczać z resztek błon płodowych i śluzu i krwi. Towarzyszy temu obkurczanie się macicy, co z kolei wiąże się z odczuwaniem bólu. Trzeba pamiętać o zaleceniach pielęgniarskich, które dotyczą higieny intymnej. W przypadku porodu siłami natury szczególną uwagę należy zwrócić na krocze, a w po cesarskim cięciu także na ranę brzucha. Połóg jest trudny, ponieważ sposób funkcjonowania organizmu kobiety mocno się zmienia. Zmaga się ona z szybkimi zmianami stężenia hormonów, gwałtownie zmniejsza się objętość krwi. Normalne funkcjonowanie utrudniają szwy po operacji albo obolałe okolice intymne.

Zobacz również: Zdrowie psychiczne po porodzie – najczęściej występujące problemy

Czym różni się połóg po porodzie naturalnym od tego po cesarce?

Forma porodu ma niewielki wpływ na przebieg regeneracji po porodzie. Po porodzie naturalnym często trzeba założyć szwy na krocze. Nawet jeżeli nie zostanie ono nacięte, to albo samoistnie pęka, albo ulega innym uszkodzeniom. Szwy te same się rozpuszczają kilka dni po porodzie. Natomiast te po cesarskim cięciu trzeba zdjąć w gabinecie zabiegowym.

Regeneracja po porodzie – co robić, czego nie robić?

Ciąża, poród są wyczerpujące dla kobiety, a połóg wiąże się ze złym samopoczuciem. Dlatego tak ważna jest wsparcie świeżo upieczonej mamy w opiece nad noworodkiem, aby szybciej nabrała ona sił. Powinna ona dużo wypoczywać, ale nie zaleca się długiego leżenia w łóżku. Wręcz przeciwnie, ruch stanowi profilaktykę przeciwzakrzepową. Usprawnia też proces zwijania się macicy oraz przyspiesza jej oczyszczanie się. Po cesarskim cięciu zaleca się chłodzenie w pozycji wyprostowanej. Wiele kobiet instynktownie porusza się nieco inaczej, aby uniknąć nieprzyjemnego ciągnięcia szwów. Warto jednak chodzić prawidłowo, ponieważ dzięki temu nie powstaną bolesne zrosty w ranie pooperacyjnej. W trakcie połogu trzeba zrezygnować z gorących kąpieli w wannie, ponieważ gorąca woda może wywołać krwotok, a długie moczenie utrudnia gojenie się ran. Nie należy podnosić ciężkich przedmiotów. Nawet noszenie fotelika z noworodkiem jest niewskazane.

Oceń

Data publikacji: 28/09/2024, Data aktualizacji: 30/09/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *