Nadczynność tarczycy a zajście w ciążę - co warto wiedzieć?

Nadczynność tarczycy a zajście w ciążę – jak tarczyca wpływa na płodność?

nadczynność tarczycy a zajście w ciążę

Zaburzenia hormonalne mogą utrudniać kobiecie zajście w ciążę. Jednym z nich są zaburzenia pracy tarczycy, takie jak nadczynność tarczycy. Na czym polega to zaburzenie? Czy z nadczynnością tarczycy nie da się zajść w ciążę? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!

Spis treści:

  1. Nadczynność tarczycy – co to za zaburzenie?
  2. Nadczynność tarczycy – jak się objawia?
  3. Nadczynność tarczycy a zajście w ciążę
  4. Nadczynność tarczycy a zajście w ciążę – leczenie

Nadczynność tarczycy – co to za zaburzenie?

Nadczynność tarczycy to zaburzenie hormonalne, w którym tarczyca wytwarza zbyt dużą ilość hormonów, przekraczającą potrzeby organizmu. U kobiet w ciąży najczęściej przyczyną tego schorzenia jest choroba Gravesa-Basedowa, odpowiadająca za około 85% przypadków nadczynności tarczycy.
Jednak nadczynność tarczycy w ciąży może mieć również inne źródło – sam stan ciąży. Wzrost poziomu hormonu beta-hCG (gonadotropiny kosmówkowej) w organizmie może pobudzać tarczycę do nadmiernej produkcji hormonów. Ten typ nadczynności nazywany jest tyreotoksykozą indukowaną ciążą.

Zobacz również: Tarczyca

Nadczynność tarczycy – jak się objawia?

Najczęstsze objawy nadczynności tarczycy to:

  •  Palpitacje serca
  •  Nadmierną potliwość
  •  Uczucie gorąca
  •  Lęki
  •  Przyspieszone bicie serca
  •  Osłabienie
  •  Nerwowość
  •  Problemy ze snem

Nadczynność tarczycy a zajście w ciążę

Jednym z objawów nadczynności tarczycy mogą być także zaburzenia miesiączkowania. Bardzo często wynikają one z braku owulacji, co automatycznie utrudnia kobiecie zajście w ciążę. Odpowiednie leczenie reguluje jednak poziom hormonów, co umożliwia kobiecie zajście w ciążę mimo nadczynności tarczycy. Większości pacjentek z tym zaburzeniem udaje się zostać mamami bez większych problemów.
Zaburzenia pracy tarczycy mogą oddziaływać nie tylko na płodność, ale także na przebieg ciąży. Nieleczona nadczynność tarczycy może doprowadzić do poważnych komplikacji ciążowych, takich jak zahamowanie wzrostu płodu, wady rozwojowe, przedwczesny poród, czy poronienie. Przeciwciała mogą także przeniknąć do krwioobiegu dziecka, co doprowadzi do rozwoju u niego nadczynności tarczycy.

Nadczynność tarczycy a zajście w ciążę – leczenie

Ciąża z nadczynnością tarczycy jest możliwa. Warunkiem jest stosowanie leczenia farmakologicznego. Polega ona na przyjmowaniu odpowiednich leków, najczęściej z grupy tyreostatyków. Konkretny preparat i dawkę dobiera się indywidualnie do pacjentki.

Oceń

Data publikacji: 10/08/2024, Data aktualizacji: 12/08/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *