Diagnostyka prenatalna: czy badania prenatalne są bezpieczne dla dziecka?

czy badania prenatalne są bezpieczne dla dziecka

Diagnostyka prenatalna to potężna gałąź medycyny. Dzięki niej możemy się dużo dowiedzieć o zdrowiu naszego dziecka, jeszcze zanim pojawi się ono na świecie. Wielu przyszłych rodziców waha się jednak nad ich wykonaniem. Zastanawiają się oni nad bezpieczeństwem. Czy jest nad czym? Sprawdź, czy badania prenatalne są bezpieczne dla dziecka!

Spis treści:

  1. Badania prenatalne – rodzaje dostępnych testów
  2. Bezpieczeństwo badań prenatalnych – badania nieinwazyjne
  3. Bezpieczeństwo badań prenatalnych – badania inwazyjne

Badania prenatalne – rodzaje dostępnych testów

Badania prenatalne można podzielić na dwie główne grupy: nieinwazyjne i inwazyjne. Testy nieinwazyjne są całkowicie bezpieczne dla matki i dziecka, gdyż nie ingerują w środowisko płodu i nie wiążą się z ryzykiem powikłań.
Z kolei badania inwazyjne polegają na pobraniu próbki z otoczenia płodu. Mimo że te procedury niosą ze sobą pewne ryzyko komplikacji, to są one wykonywane jedynie wtedy, gdy wyniki testów nieinwazyjnych wskazują na możliwe nieprawidłowości. Badania inwazyjne pozwalają na znacznie dokładniejszą diagnozę.

Zobacz również: Wczesne badania prenatalne – co powinnaś wiedzieć na ich temat?

Bezpieczeństwo badań prenatalnych – badania nieinwazyjne

Nieinwazyjne badania prenatalne to testy, które są całkowicie bezpieczne dla matki i dziecka, ponieważ nie ingerują w żaden sposób w środowisko płodu. Testy te służą do wykrywania podwyższonego ryzyka wystąpienia pewnych wad wrodzonych. W przypadku nieprawidłowego wyniku konieczne jest potwierdzenie go za pomocą testów inwazyjnych.

Do nieinwazyjnych badań prenatalnych zaliczamy:

  • USG genetyczne – jest to badanie obrazowe, które pozwala na zauważenie oznak takich wad, jak zespół Downa czy wady serca
  •  Test PAPP-A – w tym badaniu próbkę krwi matki analizuje się pod kątem stężenia białka PAPP-A. Pozwala to na rozpoznanie u płodu zespołu Downa, zespołu Edwardsa oraz zespołu Patau.
  •  Testy NIPT – są to badania wolnego płodowego DNA wykonywane na podstawie próbki krwi matki. Testy te charakteryzują się wysoką czułością i szerokim zakresem analizy.

prenataltestdna

Bezpieczeństwo badań prenatalnych – badania inwazyjne

W przypadku, gdy testy nieinwazyjne wskażą jakiekolwiek problemy, to przeprowadzane są testy inwazyjne. Zaliczamy do nich m.in. amniopunkcję czy biopsję kosmówki. W ich trakcie ingeruje się w środowisko płodu, co wiąże się z ryzykiem pojawienia się powikłań. Obecnie to ryzyko jest bardzo małe i wynosi poniżej 1%.

Oceń

Data publikacji: 10/08/2024, Data aktualizacji: 11/09/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *