Dni płodne to moment w kobiecym cyklu miesiączkowym, kiedy nasze szanse na zajście w ciążę są największe. Każda kobieta powinna wiedzieć więc, jak obliczyć dni płodne. Dzięki temu będzie jej łatwiej zajść w ciążę lub wręcz przeciwnie – uniknąć jej. Sprawdź sprawdzone sposoby, dzięki którym łatwo obliczysz dni płodne!
Spis treści:
Metoda kalendarzykowa to jedna z najstarszych i najprostszych technik określania terminu dni płodnych w cyklu menstruacyjnym. Polega ona na monitorowaniu swojego cyklu miesiączkowego. W tym procesie kluczową rolę odgrywa prowadzenie regularnego kalendarza miesiączkowego. Zapisywać musimy w nim datę krwawień miesiączkowych oraz długość naszych cykli. Dni płodne powinny występować mniej więcej na 14 dni przed datą spodziewanej miesiączki.
Ogromną zaletą metody kalendarzykowej jest prostota. Nie wymaga ona żadnych skomplikowanych obliczeń ani specjalistycznego sprzętu. Wystarczy nam kalendarzyk lub telefon. Jej stosowanie pomoże nam nie tylko obliczyć dni płodne, ale także lepiej zrozumieć swój cykl menstruacyjny i własne ciało.
Stosując metodę kalendarzykową, musimy pamiętać, że kobiecy cykl miesiączkowy jest bardzo kruchym mechanizmem. W jego przebiegu może dochodzić do niewielkich przesunięć. Pojawić mogą one się m.in. na skutek stresu, zmęczenia, intensywnego wysiłku fizycznego czy zmiany klimatu.
Zobacz również: Ile dni po okresie są dni płodne?
Metoda termiczna opiera się na monitorowaniu naszej codziennej temperatury ciała. Zakłada się, że temperatura ciała kobiety wzrasta nieznacznie w trakcie owulacji. Jej wzrost może więc wskazywać na dni płodne. Aby skutecznie stosować tę metodę, konieczne jest codzienne mierzenie temperatury ciała o stałej porze rano, jeszcze przed wstaniem z łóżka. Nasze pomiary należy skrupulatnie notować. Inaczej możemy przeoczyć niewielki skok temperatury, który świadczy o dniach płodnych.
Dni płodne możemy rozpoznać także po wyglądzie naszej wydzieliny z pochwy. Jej wygląd zmienia się w trakcie trwania cyklu miesiączkowego. Tuż przed owulacją śluz płodny będzie mętny i kleisty. Z kolei w trakcie jajeczkowania stanie się on śliski i rzadki, aby ułatwić plemnikom dotarcie do komórki jajowej. Zmiany w wyglądzie naszego śluzu zauważymy tylko obserwując go regularnie.
Data publikacji: 05/05/2024, Data aktualizacji: 09/05/2024
Dodaj komentarz