Dla każdej przyszłej mamy, zdrowie nienarodzonego dziecka jest sprawą najważniejszą. Badanie wolnego płodowego DNA stanowi rewolucję w dziedzinie prenatalnej diagnostyki genetycznej. Umożliwia bezpieczną ocenę ryzyka wystąpienia chorób genetycznych u płodu. Wśród testów NIPT, test NIFTY pro wyróżnia się szerokim zakresem i bezpieczeństwem dla przyszłej mamy i dziecka.
Kiedy i z jakiej próbki wykonuje się badanie wolnego płodowego DNA?
Badanie wolnego płodowego DNA, który test NIPT jest najlepszy?
Czy badanie wolnego płodowego DNA jest refundowane?
Jakie choroby genetyczne sprawdza badanie wolnego płodowego DNA?
Badanie wolnego płodowego DNA można wykonać już od 10 tygodnia ciąży. Proces ten polega na pobraniu próbki krwi od przyszłej mamy, w której znajduje się wolne płodowe DNA płodu. To materiał genetyczny dziecka, który dostaje się do krwiobiegu matki i jest kluczem do wielu informacji o zdrowiu nienarodzonego dziecka. W badaniu analizowane jest własnie cffDNA.
Wśród dostępnych testów NIPT, test NIFTY pro wyróżnia się jako jeden z najbardziej kompleksowych badań prenatalnych. Analizuje 94 różne choroby genetyczne, w tym najczęściej występujące trisomie. Jest to jedyne badanie wolnego płodowego DNA, które zawiera ubezpieczenie wyniku fałszywie negatywnego.
Niestety, obecnie badanie wolnego płodowego DNA nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Test można zrobić prywatnie. Cena NIFTY może różnić się w zależności np. od laboratorium. Jednak test NIFTY pozwoli na spokojną ciążę, bez obaw i ryzyka.
Badanie wolnego płodowego DNA, takie jak test NIFTY pro bada dużą ilość chorób genetycznych, aż 94 – tym 6 różnych trisomii, 4 choroby związane z nieprawidłowościami chromosomów płci, oraz 84 mikrodelecje i mikroduplikacje. Dzięki nieinwazyjności, szerokiemu zakresowi i wysokiej precyzji, test ten ma duże zaufanie przyszłych mam i jest bardzo popularny. Wybór tego badania to krok w kierunku spokojnej i świadomej ciąży.
Data publikacji: 13/12/2023, Data aktualizacji: 27/12/2023
Dodaj komentarz