Pierwsze ruchy dziecka to niesamowity moment. Dzięki niemu przyszła mama może poczuć jeszcze silniejszą więź z dzieckiem, a wizja posiadania maleństwa stanie się dla niej jeszcze bardziej realna. Nic więc dziwnego, że przyszli rodzice nie mogą się doczekać tego momentu. Sprawdź, kiedy czuć pierwsze ruchy dziecka!
Spis treści:
Nie ma jednego uniwersalnego momentu, w którym muszą pojawić się pierwsze ruchy dziecka. Jest to bardzo indywidualna kwestia, ale przyjmuje się, że powinny się one pojawić między 16 a 21 tygodniem ciąży. Nie będą to jednak silne kopniaki. Intensywne ruchy naszego dziecka odczujemy dopiero w okolicy 32 tygodnia ciąży.
Wiele czynników ma wpływ na, to kiedy kobieta poczuje pierwsze ruchy dziecka. W szczególności zależy to od ilości jej tkanki tłuszczowej. Im jest jej mniej, tym szybciej kobieta wykryje pierwszą aktywność maleństwa. Istotny jest także fakt, z którym dzieckiem jesteśmy w ciąży. Pierworódki zwykle później orientują się, że pewne odczucia to ruchy ich dziecka.
Zobacz również: Co oznaczają ruchy dziecka przed porodem?
Pierwsze ruchy dziecka nie są zbyt intensywne. Są one tak subtelne, że często kobiety w ogóle nie biorą ich za aktywność swojego maluszka. Pierwsze kopnięcia przypominają raczej przelewanie czy bulgotanie w żołądku. Przyszłe mamy biorą je więc za dolegliwość gastryczną. Czasem mogą one przypominać także delikatne łaskotanie.
Pierwsze kopnięcie naszego dziecka odczujemy w okolicy pępka lub w podbrzuszu. Również jest to bardzo indywidualna sprawa, na którą wpływa przede wszystkim ułożenie dziecka w jamie macicy.
Zobacz również: Czy w 15. tygodniu czuć ruchy dziecka?
Ruchy dziecka mogą nam dużo powiedzieć o jego rozwoju. Najbardziej niepokojący powinien być dla nas brak ruchów do 21 tygodnia ciąży. W takiej sytuacji, jak najszybciej powinnyśmy porozmawiać z lekarzem. Skontroluje on, czy maluszek na pewno rozwija się prawidłowo.
Pamiętajmy, że dzieci w łonie matki rozwijają się w różny sposób. Są to odrębne istoty, które się różnią. Jest to więc normalne, że jedno dziecko będzie bardziej aktywne, a inne mniej. Nie powinno nas to niepokoić, dopóki częstotliwość ruchów maluszka się nie zmieni. Warto więc je obserwować i zgłosić do lekarza w razie potrzeby.
Data publikacji: 29/09/2023, Data aktualizacji: 30/10/2023
Dodaj komentarz