Jakie badania pod koniec ciąży warto wykonać?

jakie badania pod koniec ciąży

Twój poród zbliża się już wielkimi krokami? Wspaniale! Już niedługo ujrzysz swojego maluszka. Może to być dość nerwowy czas. W jego trakcie nie możesz zapominać o kontrolowaniu stanu ciąży poprzez wykonywanie badań. Których dokładnie? Sprawdź, jakie badania pod koniec ciąży warto wykonać!

Spis treści:

  1. Badanie USG
  2. Badanie KTG
  3. Pozostałe badania przed porodem

Badanie USG

Ostatnie badanie USG wykonuje się mniej więcej w 30 tygodniu ciąży. W jego trakcie lekarz ocenia:

  • Położenie dziecka w kanale rodnym (powinno ono być ustawione głową w dół)
  • Budowę dziecka
  • Wydolność i położenie łożyska
  • Ilość płynu owodniowego
  • Masę ciała płodu
  • Stan pępowiny

Zwykle po tym USG lekarz podejmuje decyzję, czy pacjentka będzie mogła urodzić naturalnie, czy konieczne będzie cesarskie cięcie.

Zobacz również: Ile kosztują badania w ciąży?

Badanie KTG

Badanie KTG służy do oceny czynności skurczowej macicy i czynności serca płodu. Jest ono wykonywane w końcówce ciąży – najczęściej dwa razy w tygodniu od 36 tygodnia ciąży. Jeśli jednak stwierdzone zostały jakieś nieprawidłowości, to badanie to możemy być wykonywane częściej. W niektórych przypadkach zdarza się także, że KTG musi zostać wykonane na wcześniejszych etapach ciąży.

Zobacz również: Obowiązkowe badania w ciąży

Pozostałe badania przed porodem

W ciąży morfologię krwi wykonujemy regularnie. Ostatni raz powinna mieć ona miejsce między 38 a 39 tygodniem ciąży. Badania tego nie wolno pominąć. Może ono wykazać m.in. infekcję, stan zapalny czy zaburzenia krzepnięcia krwi. Czynniki te mają ogromny wpływ na przebieg porodu, dlatego muszą zostać wcześniej wykryte. Oprócz tego pod koniec ciąży kobieta powinna wykonać następujące badania krwi:

  • Antygen HBs – jest to badanie w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu B
  • Badania na obecność wirusa HIV
  • Badania VDRL – jest to badanie wykonywane w kierunku kiły
  • Badanie przeciwciał – dotyczy to jedynie kobiet o ujemnym czynniku Rh (Rh-). Jest to badanie profilaktyczne w kierunku konfliktu serologicznego, który może być bardzo niebezpieczny.

Bardzo istotne jest również badanie moczu. Ostatni raz powinno ono zostać wykonane między 33 a 37 tygodniem ciąży. Również pozwala ono wykryć schorzenia, które mogą mieć wpływ na przebieg porodu.

Przed porodem bardzo istotne jest także wykonanie posiewu z pochwy i odbytu w kierunku paciorkowców typu B (GBS). Jeśli jego wynik będzie dodatni, to przed porodem konieczne będzie zażywanie antybiotyków.

Oceń

Data publikacji: 01/08/2023, Data aktualizacji: 05/09/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *