Porady dotyczące zdrowia kobiet w ciąży

porady dotyczące zdrowia kobiet w ciąży

Ciąża to nie choroba. Jest to jednak okres, w trakcie którego kobieta powinna wyjątkowo zadbać o swoje zdrowie. Dzięki temu może ona zapewnić dziecku prawidłowe warunki do rozwoju. Zmniejsza to także prawdopodobieństwo pojawienia się ciążowych powikłań. Sprawdź nasze porady dotyczące zdrowia kobiet w ciąży!

Spis treści:

  1. Zadbaj o swoją dietę
  2. Nie rezygnuj ze sportu
  3. Pamiętaj o regularnych wizytach lekarskich

Zadbaj o swoją dietę

Twoje odżywianie ma ogromny wpływ na rozwój Twojego maluszka. Musisz więc o nie szczególnie zadbać. Twoja dieta powinna być zbilansowana oraz bogata we wszystkie potrzebne witaminy i składniki odżywcze. W każdym posiłku powinno znaleźć się źródło białka, węglowodanów i zdrowych tłuszczy.

Kobieta w ciąży powinna ograniczyć jedzenie słodyczy oraz żywności typu fast-food. Z niektórych produktów należy całkowicie zrezygnować. Są to przede wszystkim sery pleśniowe, surowe mięso oraz surowe jajka. Z jedzeniem tych produktów zaczekać musimy do porodu.

Zobacz również: Ciąża bez stresu: poradnik dla przyszłych mam, jak dbać o siebie

Nie rezygnuj ze sportu

W ciąży aktywność fizyczna nie jest zabroniona, ale wręcz wskazana! Dzieci matek aktywnych rodzą się zdrowsze i silniejsze. Zwykle u tych kobiet skraca się także czas porodu i połogu. Możesz więc śmiało się ruszać, jeśli nie ma do tego przeciwwskazań lekarskich. Jeśli jednak się obawiasz, to o aktywności fizycznej możesz najpierw porozmawiać ze swoim lekarzem.

Przyszłym mamom zaleca się ćwiczyć trzy razy w tygodniu po 30 minut. Dobrze sprawdzą się tutaj ćwiczenia o niskiej intensywności, takie jak spacer, joga czy pływanie. Świetnie sprawdzą się także ćwiczenia rozciągające, które przygotują Twoje ciało do porodu. Unikać powinnyśmy ćwiczeń, w trakcie których pojawia się ryzyko upadku lub urazu.

Zobacz również: Czego ciąża Ci nie powie: najlepsze badania prenatalne dla ciężarnych

Pamiętaj o regularnych wizytach lekarskich

Kobieta w ciąży powinna regularnie odwiedzać ginekologa i wykonywać niezbędne badania. Na pierwszą wizytę warto zgłosić się 6-8 tygodniu po terminie spodziewanej miesiączki. Później aż do 28 tygodnia ginekologa będziesz odwiedzać raz w miesiącu. Od 28 tygodnia ciąży do 36 konsultacje powinny odbywać się raz na dwa tygodnie, a później już co tydzień.

Podczas każdej wizyty sprawdzona zostanie Twoja masa ciała oraz ciśnienie tętnicze krwi. Ginekolog wykona również potrzebne badanie oraz zleci Ci wykonanie testów laboratoryjnych. Wyniki wszystkich badań przynieść powinnaś ze sobą na kolejną wizytę.

Oceń

Data publikacji: 03/07/2023, Data aktualizacji: 01/08/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *