Usłyszenie bicia serca swojego dziecka podczas badania USG to jeden z najpiękniejszych momentów ciąży. Wzrusza on większość przyszłych rodziców. Przyszłej mamie wynagradza to wszystkie nieprzyjemne dolegliwości, których doświadczyła na wcześniejszych etapach ciąży. Zobacz w naszym najnowszym artykule, kiedy rodzice mogą usłyszeć bicie serduszka po raz pierwszy!
Spis treści:
Zobacz film, kiedy można określić płeć dziecka w trakcie ciąży. Pod filmem znajdziesz dalszą część artykułu.
Zalążek serduszka dziecka powstaje już niedługo po zapłodnieniu. Wyodrębnia się z niego cewa nerwowa, a ona stopniowo zmienia się w dwukomorowe i dwuprzedsionkowe serduszko. Zaczyna ono bić mniej więcej w szóstym tygodniu ciąży. Specjaliści uznają jednak, że powinno ono zacząć bić najpóźniej w siódmym tygodniu. Jest to pierwszy narząd dziecka, który podejmuje jakąkolwiek aktywność.
Zobacz również: Czy USG w ciąży jest szkodliwe?
W szóstym tygodniu ciąży, czyli w momencie rozpoczęcia bicia serca, dziecko ma około 3 mm. W tym okresie badanie USG wykonuje się dopochwowo. Dzięki temu możemy dokładnie uwidocznić zarodek oraz jego tętno. Na monitorze w okolicy bijącego serduszka zobaczyć możemy pulsujące piksele, a lekarz odtworzy nam jego dźwięk.
Zdarza się, że lekarz nie jest w stanie odtworzyć bicia serduszka dziecka w szóstym tygodniu ciąży. Lekarz jego bicie będzie mógł zobaczyć jedynie na monitorze. Zdarza się, że usłyszenie bicia jest możliwe dopiero w 11 tygodniu ciąży. Dzieje się tak zwykle w przypadku starszych sprzętów do wykonywania badania USG.
Zobacz również: Ile USG przysługuje w ciąży? Kto może wykonać te badania na NFZ?
Usłyszenie bicia serduszka swojego dziecka to piękny moment. Uwidacznianie tego narządu ma jednak dużo ważniejszy cel – sprawdzenie tętna dziecka. Wykrycie nieprawidłowości może świadczyć o różnych chorobach. Mogą one świadczyć m.in. o tachykardii, czyli częstoskurczu czy o bradykardii, czyli zbyt wolnej pracy serca.
Prawidłowe tętno płodu wynosi około 110-160 uderzeń na minutę. W okolicy 10 tygodnia zdarza się jednak, że dochodzi ono do 170 uderzeń, a pod koniec ciąży spada do 130. Jakiekolwiek odchylenia od tej normy powinny zostać dokładnie sprawdzone. Jakiekolwiek wady serca u płodu powinny zostać zdiagnozowane jak najszybciej. Dzięki temu leczenie będzie można wdrożyć od razu po porodzie, a w niektórych przypadkach już w trakcie ciąży.
Data publikacji: 16/03/2023, Data aktualizacji: 20/12/2024
Dodaj komentarz