Ciąża w wieku 37 lat – co trzeba wiedzieć?

ciąża w wieku 37 lat, ciąża po 37 roku życia

Kobiety coraz częściej decydują się na późne macierzyństwo. Wiele z nich zachodzi w ciążę po 37 roku życia. U niektórych pacjentek jest to świadoma decyzja, a u innych konsekwencja problemów z płodnością. Niezależnie od przyczyny zachodząc w ciążę w takim wieku, musimy mieć świadomość istniejącego ryzyka. Poniżej przedstawiamy, co trzeba wiedzieć, zachodząc w ciążę w wieku 37 lat!

Spis treści:

  1. Szanse na ciążę po 37 roku życia
  2. Ciąża w wieku 37 lat a ryzyko
  3. Jak przygotować się do ciąży w wieku 37 lat?

Szanse na ciążę po 37 roku życia

Płodność kobiety zmniejsza się wraz z jej wiekiem. Szanse na ciążę są jednak sprawą bardzo indywidualną. Zależą one m.in. od stanu zdrowia czy trybu życia. Średnio szacuje się jednak, że w wieku 30 lat kobieta ma 20% szans na ciążę, a po 35 roku życia już tylko 12. Ciąża w wieku 37 lat wciąż jest możliwa. Jeśli jednak będziemy mieli trudności z poczęciem dziecka, to powinniśmy zgłosić się do poradni leczenia niepłodności. Należy zrobić to już po 6 miesiącach bezskutecznych starań. Lekarz w poradni skieruje nas na diagnostykę, a następnie dobierze leczenie. W większości przypadków zaleca się skorzystanie z technik wspomaganego rozrodu, takich jak inseminacja czy zapłodnienie metodą in vitro. Znacznie zwiększają one szanse na dziecko.

Zobacz również: Ciąża w wieku 39 lat – jakie badania prenatalne wykonać, aby upewnić się co do zdrowia dziecka?

Ciąża w wieku 37 lat a ryzyko

Niestety ciąża w wieku 37 lat obciążona jest dość sporym ryzykiem wystąpienia u dziecka wad genetycznych. Są one dużo bardziej narażone na urodzenie dziecka z aberracjami chromosomowymi, takimi jak zespół Downa, zespół Edwardsa czy zespół Patau. Ciąża po 37 roku życia wiąże się także ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia nadciśnienia tętniczego, cukrzycy ciążowej i cholestazy ciężowej. Istnieje też w ich przypadku większe prawdopodobieństwo wystąpienia przedwczesnego porodu oraz konieczności wykonania cesarskiego cięcia.

Zobacz również: Ciąża po 35 roku życia: jakie badania, na co uważać, jak się przygotować?

Jak przygotować się do ciąży w wieku 37 lat?

Ciąża i poród to spore wyzwanie dla organizmu kobiety. Ciało znosi to tym gorzej, im starsza jest kobieta. Warto więc odpowiednio przygotować się do ciąży. W tym celu należy przede wszystkim sprawdzić swój stan zdrowia, wykonując odpowiednie badania i w razie potrzeby wdrożyć odpowiednie leczenie. Przyszła mama powinna zadbać także o swoją dietę, zrezygnować z używek i pamiętać o regularnej aktywności fizycznej. Warto również jak najszybciej wdrożyć suplementację kwasem foliowym.

3.6/5 - (11 głosów / głosy)

Data publikacji: 16/02/2023, Data aktualizacji: 20/09/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *