Zespół Downa - jakie czynniki zwiększają ryzyko rozwoju tej choroby?

Kto jest narażony na urodzenie dziecka z zespołem Downa

kto jest narażony na urodzenie dziecka z zespołem Downa

Każda przyszła mama marzy o tym, aby jej dziecko było w pełni zdrowe. Niestety nie zawsze marzenie to się spełnia. Wiele kobiet rodzi dzieci z wadami wrodzonymi, takimi jak zespół Downa. Zwykle powstają one losowo, ale istnieje kilka czynników sprzyjających rozwojowi tego typu wad u płodu. Kto jest więc narażony na urodzenie dziecka z zespołem Downa? Sprawdź poniżej!

Spis treści:

  1. Zespół Downa a wiek matki
  2. Wiek ojca a ryzyko zespołu Downa
  3. Styl życia

Zespół Downa a wiek matki

Zespół Downa to choroba pojawiająca się losowo. Na jej rozwój wpływ ma jednak wiek matki. Im starsza jest kobieta, tym większe szanse, że jej dziecko przyjdzie na świat z zespołem Downa. U kobiet w wieku 20 lat z tą chorobą na świat przychodzi jedynie jedno na 1600 dzieci. Dla porównania u kobiet po 35 roku życia na 350 dzieci jedno cierpi na zespół Downa. U czterdziestolatek będzie to już jedno na sto dzieci.

Dlaczego starsze kobiety częściej rodzą dzieci z zespołem Downa? Ich organizm nie jest już w stanie tak dobrze rozpoznawać chorych zarodków. U młodszych kobiet zarodek z wadą genetyczną zwykle nie jest w stanie zagnieździć się w macicy, co prowadzi do poronienia.

Zobacz również: Zespół Downa – rodzaje

Wiek ojca a ryzyko zespołu Downa

Wiek ojca w rozwoju zespołu Downa nie jest aż tak istotny, jak wiek matki, ale również nie pozostaje bez znaczenia. Mężczyzna po 50 roku życia w swoim nasieniu ma znacznie więcej plemników z błędem genetycznym, z którego może rozwinąć się choroba. Jeśli taki plemnik zapłodni komórkę jajową, to dziecko może rozwinąć się z zespołem Downa.

Zobacz również: Badanie w ciąży na zespół Downa – na czym polega i kiedy je zrobić?

Styl życia

Na rozwój chorób wrodzonych w ciąży wpływ ma również styl życia przyszłej mamy. W tym wyjątkowym czasie musi ona szczególnie o siebie zadbać. Styl życia na zdrowszy warto zmienić już na etapie planowania ciąży.

Chorobami wrodzonymi bardzo często dotknięte są dzieci, których mamy często sięgały po używki. Alkohol czy papierosy warto odstawić już w momencie podjęcia decyzji o dziecku. Od tego momentu należy zadbać także o swoją dietę i aktywność fizyczną.

Czynnikiem ryzyka w rozwoju zespołu Downa jest również niedobór kwasu foliowego, czyli witaminy B9. Powinien on być suplementowany od momentu rozpoczęcia starań o dziecko. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko rozwoju nie tylko zespołu Downa, ale także wad cewy nerwowej, takich jak rozszczep kręgosłupa czy bezmózgowie.

Oceń

Data publikacji: 13/02/2023, Data aktualizacji: 26/07/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *