Autyzm (ASD) jest zaburzeniem, które zwykle diagnozuje się u dzieci w wieku przedszkolnym. Wcześniej jego objawy są mało charakterystyczne, dlatego ciężko jest postawić jednoznaczną diagnozę. Ostatnie doniesienia pokazują jednak, że autyzm wykryć można w badaniach prenatalnych. Jak to możliwe? Czy autyzm można wykryć w ciąży? Sprawdź!
Spis treści:
1. Czy badania prenatalne wykrywają autyzm?
2. Badania prenatalne – autyzm wykryje USG genetyczne
Pierwsze bardziej widoczne objawy pojawiają się zwykle w wieku dwóch lat. Nie są one jednak na tyle charakterystyczne, aby móc zdiagnozować autyzm. Zaburzenie to jest więc zwykle diagnozowane dopiero w wieku przedszkolnym.
Najnowsze doniesienia pokazują, że zaburzenia ze spektrum autyzmu można wykryć jeszcze w ciąży dzięki badaniom prenatalnym. Udowodnili to naukowcy z Uniwersytetu Ben-Guriona w Negev i Centrum Medycznego Soroki w Izraelu. Przeprowadzili oni analizę zdjęć USG dzieci, która wykazała, że autyzm u płodu możemy zdiagnozować już w trakcie USG połówkowego.
Wniosek Izraelskich naukowców został poparty analizą aż 659 zdjęć z badania ultrasonograficznego (w tym po 229 zdjęć dzieci z autyzmem i dzieci zdrowych oraz 201 zdjęć USG dzieci, których rodzeństwo ma autyzm). Badania prenatalne aż u 30% badanych dzieci ze stwierdzonym autyzmem wykazały nieprawidłowości anatomiczne w sercu, nerkach i mózgu. Było to aż trzy razy więcej niż w dwóch pozostałych badanych grupach.
Zobacz również: Autyzm – przyczyny choroby są bardzo zróżnicowane. Jak je odkryć?
Autyzm u dziecka może zostać wykryty podczas USG połówkowego, zwanego także USG genetycznym. Jest to badanie prenatalne, które wykonuje się między 18 a 22 tygodniem ciąży, czyli mniej więcej w połowie. Badanie to polega na ocenie anatomicznej budowy dziecka oraz dokonaniu kilku pomiarów. Dzięki temu lekarz może wykryć nieprawidłowości w budowie serca, nerek i mózgu, które mogą być pierwszymi objawami autyzmu.
W USG połówkowym wykryjemy nie tylko autyzm, ale także inne wady wrodzone. Badanie to może wykazać także nieprawidłowości, które świadczą m.in. o zespole Downa czy zespole Edwardsa. Zdiagnozowanie zaburzeń na tym etapie pozwoli rodzicom lepiej przygotować się na pojawienie się na świecie dziecka. Dzięki temu możliwe jest również szybkie wdrożenie leczenia, dzięki któremu maluszkowi będzie się łatwiej funkcjonowało.
Data publikacji: 17/01/2023, Data aktualizacji: 23/01/2023
Dodaj komentarz