Ból pleców przed porodem to jeden ze zwiastunów zbliżającego się porodu. Jak sobie poradzić, gdy ciężarna odczuwa silny ból pleców w 38 tygodniu ciąży? Czy wolno brać leki przeciwbólowe? Ile czasu zostało do porodu? Odpowiadamy na wszystkie pytania.
Spis treści:
1. Ból krzyża w ciąży przed porodem – z czego może wynikać?
2. Ból pleców przed porodem – jak sobie z nim radzić?
3. Ból pleców w 38. tygodniu ciąży może zwiastować poród
4. 38. tydzień ciąży – ból krzyża – kiedy udać się do szpitala?
5. Ból pleców przed porodem oraz skurcze porodowe – jak je załagodzić?
Ból pleców przed porodem wynika z nasilającego się obciążenia kręgosłupa oraz nacisku główki dziecka na nerwy. Wiele kobiet skarży się na tę dolegliwość pod koniec ciąży, np. w okolicach 38. tygodnia. Jest to całkowicie normalne i wynika ze zmian, jakie zachodzą w kobiecym organizmie.
Na ból krzyża w ciąży przed porodem pomogą domowe sposoby, takie jak np. masaż lub odpoczynek z poduszką dla ciężarnych. Jeśli lekarz wyraził na to zgodę, przyszła mama może łagodzić dolegliwości poprzez umiarkowaną aktywność fizyczną w wodzie, natomiast należy unikać dźwigania ciężarów i przemęczania się. Leki przeciwbólowe powinny być stosowane tylko i wyłącznie w sytuacji wyższej konieczności oraz po konsultacji z lekarzem, jedynym z nich, który jest uważany za względnie bezpieczny w czasie ciąży, jest paracetamol [1].
Zobacz również: Leki w ciąży
Ból krzyża w ciąży przed porodem może zwiastować poród, zwłaszcza jeśli dolegliwość pojawiła się w okolicach 38. tygodnia ciąży i towarzyszą jej inne objawy, takie jak [2]:
• biegunka,
• dyskomfort w dole brzucha,
• intensywne i coraz bardziej regularne skurcze macicy,
• nieznaczny spadek wagi,
• odejście wód płodowych,
• wahania nastrojów,
• wydalenie czopa śluzowego.
Zobacz również: Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży – czyli krótko o programie ciąża plus
Ból pleców w 38. tygodniu ciąży nie stanowi jeszcze wskazania do udania się do szpitala. Poród może bowiem nastąpić dopiero w ciągu kilku dni od pojawienia się tej dolegliwości. Co innego, gdy przyszła mama odczuwa coraz silniejsze skurcze, pojawiające się co 10 minut lub odeszły jej wody płodowe. Te oznaki stanowią wskazanie do udania się do szpitala, ponieważ poród zacznie się w ciągu najbliższych kilku-kilkunastu godzin.
U niektórych kobiet ból krzyża w ciąży przed porodem utrzymuje się także podczas narodzin dziecka. W sytuacji, gdy skurcze porodowe oraz bóle odczuwane w krzyżu są trudne do zniesienia, kobieta może zadecydować o podaniu znieczulenia zewnątrzoponowego. Środek anestezjologiczny pozwala skupić się na parciu oraz poprawnym oddechu. Niestety nie jest ona pozbawiona wad. Przeciwnicy znieczulenia zewnątrzoponowego zwracają uwagę na ryzyko powikłań w postaci bólu pleców w miejscu ukłucia, spowolnienia rytmu serca rodzącej, problemy z oddawaniem moczu czy też wymioty [3]. Natomiast zalety to wysokie bezpieczeństwo oraz komfort podczas porodu, szybki powrót do formy, a także możliwość świadomego uczestnictwa w akcji porodowej [3].
Źródła:
1. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/lista/88664,leki-przeciwbolowe-ktore-mozna-bezpiecznie-stosowac-w-ciazy
2. https://mamotoja.pl/porod/przygotowania-do-porodu/objawy-porodowe-sygnaly-ze-zbliza-sie-porod-1241-r1
3. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/znieczulenie-zewnatrzoponowe-zestawienie-wad-i-zalet
Data publikacji: 16/08/2022, Data aktualizacji: 18/08/2022
Dodaj komentarz