Katar w ciąży – jak sobie z nim radzić?

co na katar w ciąży

Katar i zatkany nos w ciąży to bardzo uciążliwe dolegliwości. Może on być spowodowany infekcją, alergią, a nawet hormonami ciążowymi. Zwykle nie jest on niebezpieczny, ale należy się go pozbyć jak najszybciej. Kataru w ciąży nie należy zwalczać specyfikami medycznymi, ponieważ mogą one zaszkodzić dziecku. Lepiej sięgnąć po domowe sposoby na katar w ciąży. Jakie są najlepsze? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Spis treści:

1. Skąd się bierze katar w ciąży?
2. Czy katar w ciąży jest niebezpieczny?
3. Co na katar i zatkany nos w ciąży?

Skąd się bierze katar w ciąży?

Katar w ciąży to częsta dolegliwość. Pojawia on się szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, ponieważ wzrasta wtedy ryzyko infekcji. Ciężarne alergiczki mogą także często doświadczać go wiosną, gdy rośliny zaczynają pylić.
Nie w każdym przypadku przyczyną zatkanego nosa jest przeziębienie lub alergia. Przyszłe mamy mogą cierpieć także na katar hormonalny w ciąży. Jest on wynikiem zwiększenia wydzielania estrogenu i progesteronu. Hormony te podrażniają błonę śluzową nosa. Właśnie dlatego pojawia się katar i zatkany nos w ciąży. Katar hormonalny możemy rozpoznać w prosty sposób, ponieważ nie towarzyszą mu żadne objawy przeziębienia czy alergii.

Zobacz również: Wysoki poziom żelaza a Twoje zdrowie

Czy katar w ciąży jest niebezpieczny?

Katar w ciąży sam w sobie nie jest niebezpieczny dla maluszka. Zagrożenie może jednak stanowić infekcja, która go wywołała. Może ona przerodzić się w bardziej niebezpieczne choroby, takie jak zapalenie oskrzeli czy zapalenie płuc. Warto więc próbować jak najszybciej pozbyć się kataru, aby nie zagrozić naszemu maluszkowi.

Zobacz również: Zapalenie krtani w ciąży – jak sobie z nim radzić?

Co na katar i zatkany nos w ciąży?

Przyszłe mamy często odwiedzają gabinet lekarza z pytaniem “co na katar w ciąży?”. Nie mogą przecież zażyć jednego z ogólnodostępnych leków, ponieważ może zagrażać on dziecku. Lekarze zwykle zalecają im łagodne preparaty bezpieczne dla maluszka. Zwykle są to krople na katar w ciąży, które aplikuje się bezpośrednio do nosa. Większość z nich zawiera roztwór wody morskiej. Jest on bardzo skuteczny na katar w ciąży. 3 trymestr ciąży to czas, kiedy szczególnie warto sięgnąć po tą formę leczenia. Inne leki mogą wywołać wtedy u maluszka poważne powikłania

Lekarze zalecają także stosowanie domowych sposobów na katar w ciąży. Najpopularniejszym z nich to domowe syropy. Do jego wykonania potrzebujemy tylko wody, miodu, imbiru, lipy, soku z cytryny i malin. Przyrządzić możemy także syrop z cebuli i czosnku. Będzie on równie skuteczny, ale jego smak będzie znacznie gorszy. Możemy także spożyć te składniki w innej formie. Ich zażywanie to bardzo skuteczny sposób na katar w ciąży. Mamaginekolog go poleca.

Podczas kataru w ciąży pamiętajmy także o nawilżaniu powietrza w domu. Pomoże nam w tym nawilżacz powietrza. W walce z katarem możemy także sięgnąć po domowe inhalacje. Potrzebna będzie nam do nich tylko woda, sól fizjologiczna i olejek eteryczny.

 

Oceń

Data publikacji: 02/08/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *