Czy ból podbrzusza w 5. tygodniu ciąży to normalny objaw? W większości przypadków tak – lekkie bóle podbrzusza w 5. tygodniu ciąży, przypominające dolegliwości typowe dla miesiączki wynikają z przemian, jakie zachodzą w kobiecym organizmie. Kiedy należy je skonsultować z lekarzem? Podpowiadamy.
Spis treści:
1. 5. tydzień ciąży – bóle brzucha – jedną z możliwych przyczyn są dolegliwości gastryczne
2. 5. tydzień ciąży – ból podbrzusza może świadczyć o tzw. krwawieniu implantacyjnym
3. Skurcze w 5. tygodniu ciąży są związane z rozciąganiem się macicy
4. 5. tydzień ciąży – bóle brzucha – kiedy mogą być niebezpieczne?
5. 5. tydzień – bóle podbrzusza a poronienie
6. 5 tydzień ciąży – brak bólu brzucha a poronienie
7. 5. tydzień – ból podbrzusza a przedwczesne odklejenie się łożyska
8. 5. t.c. – ból podbrzusza a stan przedrzucawkowy
9. Ból brzucha 5 tc a problemy zdrowotne
Ból podbrzusza w 5 tygodniu ciąży najczęściej nie oznacza niebezpieczeństwa, lecz wynika ze zmian zachodzących w kobiecym organizmie. Możliwe przyczyny lekkiego bólu podbrzusza w 5 tygodniu ciąży to zwiększona produkcja hormonów płciowych i co za tym idzie, spowolnienie procesów trawiennych oraz nasilenie dolegliwości gastrycznych [1]. Objawy przypominające kłucie w 5. tygodniu ciąży mogą wynikać z zaparć, nadmiernych gazów i wzdęć.
Bóle podbrzusza w 5 tyg. ciąży, którym towarzyszy niewielkie plamienie to jedna ze wczesnych oznak ciąży, mianowicie – krwawienia implantacyjnego. Ciężarna może odczuwać wtedy dolegliwości przypominające okres, włącznie z tkliwością piersi i drażliwością [2]. Wiele kobiet mówi o tym, że odczuwało w 5 tc ból brzucha jak na okres. W odróżnieniu jednak od miesiączki czas trwania krwawienia implantacyjnego jest krótszy, trwa ono maksymalnie do 2 dni, jest także mniej obfite.
Zobacz również: Ciąża po 35 roku życia: jakie badania, na co uważać, jak się przygotować?
Bolesne skurcze macicy w 5. tygodniu ciąży wynikają ze zmian w postaci stopniowego rozciągania narządu wraz z podtrzymującymi go więzadłami. Masa macicy przed ciążą wynosi około 70 g, tymczasem w ciągu 9 miesięcy powiększa się ona niemal 15-krotnie [3].
Zobacz również: Ból w piersiach przed okresem a ciąża – czy da się rozróżnić te stany?
O ile lekkie bóle podbrzusza w 5. tygodniu ciąży to całkowicie normalny objaw, o tyle silny ból brzucha w 5. tygodniu powinien skłonić do konsultacji z lekarzem. W szczególności, jeśli poza bólem brzucha w piątym tygodniu ciąży pojawiają się także dodatkowe niepokojące objawy.
Bolesne skurcze podbrzusza w 5 tygodniu ciąży, którym towarzyszy krwawienie lub osłabienie symptomów typowych ciąży, powinny skłonić ciężarna do jak najszybszej wizyty u lekarza. Taka sytuacja może bowiem świadczyć o poronieniu na wczesnym etapie ciąży [4].
Na początkowych etapach ciąży należy zachować czujność także wtedy, gdy doszło do wystąpienia krwawienia z dróg rodnych i nagle dolegliwości ciążowe uległy osłabieniu. Tego typu objawy wskazują, podobnie jak przypadek opisany powyżej, na poronienie [4].
Skurcze podbrzusza w 5 tygodniu ciąży powinny wzbudzać niepokój także wtedy, kiedy bolesnym dolegliwościom towarzyszy krwawienie z dróg rodnych oraz zmniejszenie aktywności dziecka. Takie objawy mogą świadczyć o przedwczesnym odklejeniu się łożyska – powikłanie zalicza się do stanów nagłych w położnictwie [5].
Silny ból w podbrzuszu w 5 tygodniu ciąży może świadczyć także o niebezpieczeństwie dla życia matki i dziecka w postaci stanu przedrzucawkowego [6]. Gdy ciśnienie krwi wynosi powyżej 140/90 mm Hg i u ciężarnej stwierdzono białkomocz, konieczna jest interwencja lekarza.
Inne zagrożenie, o którym mogą świadczyć bardzo bolesne skurcze w 5 tyg. ciąży to zapalenie wyrostka, zatrucie pokarmowe, zapalenie trzustki lub kolka nerkowa [7]. Wszystkie z nich wymagają postawienia rozpoznania i wdrożenia odpowiedniego leczenia, ponieważ zbagatelizowane, mogą przyczynić się do rozwoju przewlekłego stanu zapalnego, a także uszkodzenia narządów.
Podsumowując, odpowiedź na pytanie, czy w 5 tygodniu ciąży boli brzuch, brzmi: tak. Wiele ciężarnych odczuwa lekki ból brzucha w 5 tyg. ciąży i jest to całkowicie normalny objaw wynikający ze zmian, jakie zachodzą w kobiecym organizmie oraz krwawienia implantacyjnego. Niektóre kobiety określają dolegliwości jako kłucie lub skurcze, inne nazywają je bólami miesiączkowymi 5. tygodniu ciąży, ze względu na podobieństwo objawów. Jeśli ból jest na tyle silny, że utrudnia codzienne funkcjonowanie lub poza nim wystąpiły także inne niepokojące symptomy, niezbędna jest wizyta u lekarza. Specjalista zidentyfikuje przyczyny bolesnych dolegliwości i zaproponuje odpowiednie dla danego przypadku postępowanie.
Źródła:
1. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/jak-dbac-o-siebie-w-ciazy/jak-sobie-pomoc-majac-wzdecia-w-ciazy
2. https://plodnosc.pl/plamienie-implantacyjne-jak-rozpoznac/
3. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/77575,zmiany-fizjologiczne-u-kobiet-w-ciazy
4. https://www.polozna.nl/cia%C5%BCa/informacje-o-poronieniu/
5. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/choroby-w-ciazy/odklejenie-sie-lozyska-dlaczego-jest-niebezpieczne
6. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/75579,stan-przedrzucawkowy-i-rzucawka
7. https://podyplomie.pl/medical-tribune/23884,ciezarna-gdy-przychodzi-do-lekarza-z-bolem
Data publikacji: 29/05/2022, Data aktualizacji: 27/03/2024
Dodaj komentarz