O ułożeniu pośladkowym dziecka w brzuchu mówimy, gdy maluch przyjmuje pozycję podłużną miednicową, z wyprostowanymi nóżkami i stópkami blisko twarzy [1]. Czy ułożenie pośladkowe w 35. tygodniu ciąży lub na wcześniejszych etapach stanu błogosławionego stanowi powód do niepokoju? Podpowiadamy.
Spis treści:
1. Ułożenie dziecka w ciąży – na czym polega położenie pośladkowe?
2. Ułożenie pośladkowe a ruchy dziecka
3. Ułożenie pośladkowe w 30. tygodniu ciąży – o czym świadczy?
4. Ułożenie pośladkowe w 30. tygodniu ciąży – jak mu zaradzić?
5. Położenie pośladkowe w 32. tygodniu ciąży – z czego wynika?
6. Położenie pośladkowe w 32. tygodniu ciąży – czy może być niebezpieczne?
7. Ułożenie pośladkowe w 35. tygodniu ciąży – czy to powód do niepokoju?
8. Ułożenie pośladkowe w 35. tygodniu ciąży – możliwe przyczyny
9. Czy ułożenie pośladkowe dziecka powtarza się w kolejnej ciąży?
Ułożenie dziecka w brzuchu dzieli się na podłużne główkowe, podłużne miednicowe, poprzeczne oraz skośne [2]. Pozycja miednicowa zdarza się u niewielkiego odsetka dzieci, polega ona na pozostaniu w brzuchu pośladkami do dołu. Dziecko może przyjąć położenie miednicowe zupełne (inaczej położenie stópkowe, ze stopami blisko kanału rodnego), położenie miednicowe niezupełne (inaczej położenie kolankowe, kiedy jedna nóżka malucha jest zgięta, a druga wyprostowana) lub położenie pośladkowe (gdy obie nóżki są wyprostowane i stópki znajdują się przy twarzy) [1] [3].
Pozycja dziecka do porodu jest rozpoznawana przez lekarza ginekologa podczas badania USG III trymestru, wykonywanego pomiędzy 28. a 32. tygodniem ciąży [4]. Badanie jest powtarzane przed porodem, dzięki temu lekarz może ocenić, czy możliwy jest poród siłami natury, czy konieczne jest cesarskie cięcie.
Pozycję dziecka można ocenić także samodzielnie poprzez obserwację tego, jak zachowuje się maluch w brzuchu. Po czym poznać ułożenie pośladkowe? Ruchy dziecka odwróconego główką do góry mogą być odczuwane jako silne bóle podbrzusza oraz żeber [4]. O położeniu miednicowym może świadczyć także odczuwanie czkawki dziecka w górnej części brzucha [4].
Zobacz również: Co przyśpiesza poród?
U większości kobiet około 30. tygodnia ciąży dziecko zaczyna się przekręcać tak, że jego główka zostaje skierowana w dół, natomiast nóżki do góry. Ciężarna odczuwa tę zmianę pozycji jako kopnięcie w dolnej części żeber po prawej lub lewej stronie. Ułożenie pośladkowe w 30. tygodniu ciąży nie stanowi jednak powodu do niepokoju — maluch ma jeszcze kilka tygodni, aby przybrać prawidłową pozycję.
Ułożenie pośladkowe w 30. tygodniu ciąży zdarza się u niektórych dzieci. Nie należy z tym nic robić, maluch powinien zmienić pozycję samoistnie w ciągu kilku kolejnych tygodni. Nie należy korzystać z porad zamieszczonych w Internecie, np. zalecających ciężarnej stawanie na głowie, spróbowanie przesunięcia dziecka rękami lub przykładanie lodowatych okładów do główki dziecka. Tego typu metody mogą być bardzo niebezpieczne dla malucha i zamiast mu pomoc — zaszkodzić.
Zobacz również: Plan porodu – co to jest? Jak go napisać?
Położenie pośladkowe w 32. tygodniu ciąży zdarza się rzadko — większość dzieci na tym etapie ciąży przyjmuje już pozycję do porodu [5]. Możliwe przyczyny opóźnienia w przyjęciu odpowiedniej pozycji do porodu to [5]:
• nietypowy kształt główki dziecka, np. wynikający z wad wrodzonych lub hipotrofii,
• nietypowy kształt miednicy mamy, np, wskutek przebytego urazu lub wad wrodzonych,
• ograniczone ruchy dziecka w macicy, np. z powodu zbyt krótkiej pępowiny, ciąży mnogiej lub mał¬wodzia.
W większości przypadków jednak dziecko jest zupełnie zdrowe i przyczyna położenia pośladkowego w 32. tygodniu ciąży pozostaje nieznana.
Jeśli lekarz stwierdził położenie pośladkowe w 32. tygodniu ciąży, należy uzbroić się w cierpliwość i jeszcze chwile poczekać. Około połowa z 10% dzieci, które na tym etapie ciąży jeszcze nie leżą główkowo, przyjmuje samoistnie pozycję do porodu około 32.- 34. tygodniu ciąży [5].
Ułożenie pośladkowe w 35. tygodniu ciąży stanowi wskazanie do cięcia cesarskiego, bez względu to, czy dziecko przyjmie pozycję stopkową, kolankową czy pośladkową [1]. Wynika to z faktu wysokiego ryzyka powikłań, jakim obarczony jest poród naturalny. Należą do nich np. [4]:
• niedotlenienie,
• utknięcie główki dziecka w kanale rodnym,
• urazy barków,
• urazy główki
Poród pośladkowy może się odbyć naturalnie tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy [6]:
• ciąża przebiegała bez powikłań,
• dziecko waży 2,5-3,5 kg i jest w dobrej kondycji,
• dziecko ułożone jest w pozycji miednicowej zupełnej,
• kobieta ma szeroką i prawidłowo zbudowaną miednicę,
• kobieta nie jest pierworódką.
Nieprawidłowe ułożenie pośladkowe w 35. tygodniu ciąży może mieć różne przyczyny. Dziecko może nie być w stanie przyjąć odpowiedniej pozycji z powodu [2] [7]:
• nieprawidłowej ilości wód płodowych,
• nieprawidłowa budowy macicy mamy,
• wad rozwojowych,
• zbyt krótkiej pępowiny.
Nieprawidłowa pozycja do porodu jest często związana także z porodem przedwczesnym – wynika to z faktu, iż dziecko nie ma wystarczająco dużo czasu, aby przyjąć prawidłową pozycję [2] [7].
To, czy ułożenie pośladkowe w 30. tygodniu ciąży lub na innych etapach stanu błogosławionego powtórzy się podczas kolejnych starań o dziecko, zależy od przyczyny położenia pośladkowego. Jeśli nieprawidłowa pozycja dziecka wynika ze specyficznej budowy miednicy jego mamy, sytuacja może się powtórzyć. Natomiast gdy przyczyna jest inna, ryzyko jest znacznie mniejsze.
Źródła:
1. https://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/jak-ulozenie-i-polozenie-dziecka-wplywa-na-rodzaj-porodu
2. https://plodnosc.pl/polozenie-dziecka-w-brzuchu-ktora-pozycja-plodu-wymaga-cesarskiego-ciecia/
3. https://www.healthline.com/health/pregnancy/baby-positions-in-womb#anterior
4. https://www.rodzice.pl/ulozenie-dziecka-w-brzuchu/
5. https://mamaginekolog.pl/ciaza-i-porod/porod-podstawy/polozenie-miednicowe/
6. https://www.edziecko.pl/ciaza_i_porod/7,79309,24805222,porod-posladkowy-silami-natury-czy-poprzez-cesarskie-ciecie.html
7. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/kalendarz-ciazy/ulozenie-dziecka-kiedy-jest-nieprawidlowe
Data publikacji: 24/05/2022, Data aktualizacji: 21/07/2022
A co, jeśli dziecko w tygodniu 31 + 1 d leży główkowo, a 31 + 6 miednicowo?