Rotawirus u dzieci, w tym w szczególności u niemowląt, może być bardzo niebezpieczny z uwagi na ryzyko odwodnienia. Jak temu zapobiec? Po czym poznać zakażenie rotawirusem? Podpowiadamy.
Spis treści:
1. Rotawirus – co to takiego?
2. Rotawirus – objawy zakażenia
3. Rotawirus u niemowlaka może być bardzo niebezpieczny
4. Rotawirus u dzieci – na czym polega leczenie?
5. Rotawirus u niemowlaka – jakie są przeciwwskazania do szczepienia?
6. Często zadawane pytania o zakażenie rotawirusem u dzieci
Rotawirus to bardzo zaraźliwy wirus, który powoduje biegunkę u dzieci i dorosłych. Do zakażenia rotawirusem dochodzi wskutek bezpośredniego kontaktu z zakażoną osobą lub po styczności z przedmiotami, które były przez nią dotykane (np. zabawkami) [1]. Infekcji sprzyja niemycie rąk po skorzystaniu z toalety, do zakażenia może dojść także wskutek spożycia żywności zanieczyszczonej kałem chorego [2] [3]. Rotawirus jest w stanie przeżyć poza organizmem człowieka nawet do 2 miesięcy [3].
Rotawirus u dzieci objawia się początkowo poprzez symptomy takie jak ból brzucha, nudności oraz złe samopoczucie. W dalszej kolejności u malucha mogą się pojawić gorączka, a także biegunka i wymioty [4].
Rotawirus u niemowlaka może mieć bardzo gwałtowny przebieg i nawet zagrażać jego życiu. Objawy rotawirusa w postaci biegunki i wymiotów mogą doprowadzić do bardzo niebezpiecznego dla małego dziecka odwodnienia organizmu [5].
Zobacz również: Nieprawidłowy kariotyp a szansa na dziecko
Jak dotąd nie wynaleziono leku na rotawirusa. Jedynym sposobem ochrony malucha przed zakażeniem jest szczepionka przeciwko rotawirusowi [6]. Pierwszą dawkę szczepionki należy podać maluchowi przed ukończeniem 12. tygodnia życia, natomiast podanie ostatniej powinno mieć miejsce przed ukończeniem 24. tygodnia życia [7]. Szczepionka chroni przed zachorowaniem na rotawirusa ze skutecznością równą powyżej 96% [8] [9].
Zobacz również: Badanie płodności – jak sprawdzić swoje szanse na dziecko?
Szczepionka na rotawirusa u niemowlaka zawiera żywe, osłabione wirusy. Z tego powodu nie wolno jej podawać dzieciom, które chorują na pierwotne lub wtórne zaburzenia immunologiczne [8]. Inne przeciwwskazania do zaszczepienia dziecka na rotawirusa to [8]:
• infekcja o ciężkim przebiegu,
• przebyte wgłobienie jelita,
• uczulenie na substancje zawarte w szczepionce,
• znajdowanie się w grupie ryzyka wgłobienia jelita.
1. Jak zabić rotawirusa?
Jak dotąd nie wynaleziono skutecznego leku na rotawirusa. Jedynym sposobem ochrony jest szczepienie.
2. Czy rotawirus zawsze jest groźny?
Zakażenie rotawirusem jest niegroźne w przypadku osób dorosłych i starszych dzieci. Mogą oni jednak być nosicielami wirusa i zarazić małe dziecko, dla którego infekcja może być bardzo niebezpieczna. W szczególności niebezpieczne jest zarażenie rotawirusem malucha w wieku do 6. miesięcy – w takich przypadkach konieczna jest hospitalizacja [4].
3. Jak długo utrzymuje się rotawirus?
Rotawirusy przeżywają na powierzchniach nieożywionych do nawet 2 miesięcy [10]. Natomiast na nieumytych rękach jest w stanie przetrwać do 6 godzin [11].
4. Jakie są objawy rotawirusa?
Charakterystyczne objawy rotawirusa u dzieci to ból brzucha, nudności oraz złe samopoczucie. Z czasem do symptomów dołączają także gorączka oraz intensywne biegunki i wymioty.
Źródła:
1. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/rotavirus/symptoms-causes/syc-20351300
2. https://www.cdc.gov/rotavirus/about/transmission.html
3. https://www.luxmed.pl/dla-pacjenta/twoje-zdrowie/kobieta-i-dziecko/co-to-jest-rotawirus-jakie-sa-objawy-i-sposoby-leczenia-zakazenia-oraz-zapobiegania-mu
4. https://dziecisawazne.pl/rotawirus-warto-wiedziec-jakich-bledow-unikac-leczyc-naturalnie/
5. https://www.cdc.gov/vaccines/parents/diseases/rotavirus.html
6. https://www.cdc.gov/rotavirus/vaccination.html
7. https://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/rotawirusy/
8.https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/chronmy-dzieci-przed-biegunka-rotawirusowa
9. https://przegladpediatryczny.pl/a5345/Szczepienie-przeciwko-rotawirusom-obowiazkowe-od-2021-r-.html
10. https://www.gov.pl/web/gis/rotawirusy
11. https://www.edziecko.pl/rotawirusy/0,170953.html
Data publikacji: 29/03/2022, Data aktualizacji: 30/03/2022
Dodaj komentarz