Patologia ciąży – wszystko, co musisz wiedzieć!

patologia ciąży

Patologia ciąży to oddział szpitalny przeznaczony dla kobiet w zagrożonej ciąży. Dla ciężarnych pobyt tam jest bardzo trudny, ponieważ strach o dziecko połączony jest z brakiem komfortu, złością i nudą. W poniższym tekście podpowiemy więc, co może czekać ciężarną na patologii ciąży, aby mogła się dobrze przygotować do pobytu!

Spis treści:

1. Patologia ciąży – jak wygląda pobyt na oddziale?
2. Patologia ciąży a zdrowie psychiczne
3. Nuda na oddziale patologii ciąży
4. Często zadawane pytania

Patologia ciąży – jak wygląda pobyt na oddziale?

Pacjentka na oddział patologii ciąży trafia po otrzymaniu skierowania od ginekologa. Lekarz najczęściej kieruje tam pacjentki, u których USG, badanie ginekologiczne lub badania prenatalne wykazały nieprawidłowości.

Pacjentkę na oddziale patologii ciąży czeka wiele badań, a konkretnie:

• Badanie moczu
• Morfologia
• Standardowe badanie ginekologiczne
• Badanie KTG
• Badanie USG

Patologia ciąży wiąże się także z częstym przyjmowaniem leków. Może wiązać się to z pogorszeniem samopoczucia.

Niektóre pacjentki w ciąży są zmuszone cały pobyt spędzić w szpitalnym łóżku. Nie jest tak jednak w każdym przypadku, dlatego należy dużo spacerować po szpitalnych korytarzach, jeśli jest to możliwe. Regularne spacery wzmocnią Twój organizm, zmniejszą ryzyko pojawienia się zaparć i będą odskocznią od szpitalnej nudy.

Patologia ciąży a zdrowie psychiczne

Pobyt na oddziale patologii ciąży może być dla przyszłych mam bardzo wyczerpujący psychicznie. Potęguje to ciągłe odczuwanie smutku, złości i lęku. Pacjentki nie powinny zamykać się ze swoimi emocjami. O swoich uczuciach warto rozmawiać z partnerem, mamą, przyjaciółką czy inną bliską osobą. Jeśli jednak nie jest to wystarczające, to możemy poprosić o rozmowę ze szpitalnym psychologiem.

Zobacz również: Ciąża po cesarce – jakie komplikacje się z nią wiążą? Jak o nią dbać?

Nuda na oddziale patologii ciąży

Przyszłe mamy na oddziale patologii ciąży spędzają tygodnie, a nawet miesiące. Nic więc dziwnego, że zaczynają się tam nudzić. Warto więc uprzyjemnić sobie pobyt. W tym celu możesz:

• Zawierać znajomości z innymi pacjentkami – jest to dobry sposób na nudę i ogromne wsparcie, ponieważ wszystkie pacjentki są w podobnej sytuacji
• Słuchać muzyki i podcastów
• Oglądać filmy i seriale
• Czytać książki – najlepiej zabrać ze sobą czytnik e-booków, dzięki któremu nie będziesz musiała zabierać na oddział całej biblioteki
• Prowadź dziennik
• Rozwiązuj krzyżówki lub sudoku
• Rób na drutach
• Gimnastykuj się (jeśli Twój stan zdrowia na to pozwala)

Nudzie na oddziale patologii ciąży sprzyja także szpitalne jedzenie. W większości szpitali nie powala ono wyglądem i smakiem, a menu jest bardzo powtarzalne. Warto więc poprosić bliskich, aby przynieśli nam coś smacznego do jedzenia. Nasze ulubione danie z pewnością poprawi nam samopoczucie.

Zobacz również: Ciąża mnoga jako ciąża wysokiego ryzyka

Często zadawane pytania:

1. Czym jest oddział patologii ciąży?

Patologia ciąży to oddział w szpitalu, na którym przebywają kobiety w zagrożonej ciąży. Trafiają tam ciężarne, które wymagają stałego kontrolowania stanu zdrowia swojego i dziecka.

2. Kiedy przyszła mam powinna się udać na oddział patologii ciąży?

Na oddział patologii ciąży trafiają kobiety z różnymi nieprawidłowościami np. nadciśnieniem, przenoszeniem ciąży czy z ryzykiem przedwczesnego porodu.

3. Patologia ciąży – czy wsparcie psychiczne jest bardzo potrzebne?

Oddział patologii ciąży bardzo przytłacza pacjentki psychicznie. Odczuwają one wiele negatywnych emocji, dlatego bardzo ważne jest wsparcie psychiczne od bliskich. Potrzebne może być też fachowe wsparcie od psychologa.

4. Po jakim czasie przyszła mama może opuścić Oddział Patologii Ciąży?

Długość pobytu na oddziale patologii ciąży jest ustalany indywidualnie. Niektóre pacjentki trafiają tam tylko na kilka dni lub tygodni, a inne spędzają tam całą ciążę. Jest to zależne od powodu, przez który pacjentka znalazła się na oddziale patologii ciąży.

 

Oceń

Data publikacji: 23/02/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *