Trądzik jest problemem skórnym, który dotyka dzieci zarówno w pierwszych tygodniach życia, jak i te w wieku kilku miesięcy. Z tego też względu wyróżniamy trądzik noworodkowy i trądzik niemowlęcy. Są to zmiany skórne, które najczęściej pojawiają się na policzkach i brodzie, a rzadziej na skroniach i czole. Jakie są przyczyny i objawy trądziku noworodkowego? Jak leczyć trądzik niemowlęcy? Podpowiadamy poniżej.
Spis treści:
1. Trądzik niemowlęcy – czym jest?
2. Trądzik noworodkowy – kiedy się pojawia?
3. Trądzik niemowlęcy – kiedy się pojawia?
4. Trądzik niemowlęcy – jakie są jego przyczyny?
5. Trądzik noworodkowy – jak wygląda diagnoza?
6. Trądzik niemowlęcy – jak przebiega leczenie?
7. Często zadawane pytania
Trądzik niemowlęcy jest chorobą dermatologiczną, która charakteryzuje się zmianami skórnymi w postaci czerwonych plam bądź grudek z białymi lub żółtymi punktami. Najczęściej występuje na policzkach, ale również na brodzie, czole, skroniach, nosie, szyi, powiekach. Niekiedy zmiany zauważalne na plecach, karku, klatce piersiowej [1]. Miejsca zmienione chorobowo są zazwyczaj bardzo wrażliwe na dotyk i bywają zaczerwienione [2].
Ze względu na okres, w którym się pojawia, wyróżniamy trądzik noworodkowy i trądzik niemowlęcy.
Trądzik noworodkowy pojawia się u niemal 20% dzieci do 6 tygodnia ich życia i znacznie częściej rozpoznawany jest u chłopców. Zdarza się, że zmiany skórne występują tuż po urodzeniu, ale znikają samoistnie po kilku tygodniach [1].
Zobacz również: Sen a niemowlę – co zrobić, gdy Twoje dziecko śpi niespokojnie?
Trądzik niemowlęcy pojawia się w wieku 3-16 miesięcy i dotyka niespełna 2% dzieci [1]. Jeśli ma łagodną postać, znika samoistnie w ciągu kilku tygodni, do 18-20 miesiąca życia [2]. W przypadku ciężkiego przebiegu zmiany skórne mogą utrzymywać się przez wiele miesięcy i wymagają intensywnego leczenia [1].
Zobacz również: Długie włosy u niemowlaka – dlaczego niektóre dzieci rodzą się z długimi włosami?
Przyczyny trądziku niemowlęcego nie są do końca znane i nie da się go przewidzieć podczas ciąży, nawet na podstawie dokładnych badań prenatalnych. Wyróżniamy jednak kilka czynników, które mogą być odpowiedzialne za jego wystąpienie. Są to m.in.:
• hormony płciowe – androgeny – w okresie ciąży przedostają się do krwiobiegu przez łożysko, a po porodzie dostarczane są z mlekiem matki [2], stymulują pracę gruczołów łojowych i prowadzą do nadprodukcji sebum oraz powstania wykwitów [1];
• niewłaściwa pielęgnacja skóry dziecka [1];
• przegrzewanie malucha [1];
• środki piorące używane do prania dziecięcej odzieży [1];
• zetknięcie skóry dziecka ze sztucznymi tkaninami [2];
• produkcja przez korę nadnerczy noworodka hormonu DHEA, wpływającego na produkcję sebum i wystąpienie zmian skórnych [1].
Diagnoza trądziku noworodkowego czy niemowlęcego wymaga wyeliminowania innych chorób skórnych, które często występują u tak małych dzieci, takich jak: łojotokowe zapalenie skóry, prosaki, potówki, rumień noworodkowy [1].
Specjalista zazwyczaj na podstawie objawów, jakie dotknęły dziecko, jest w stanie rozpoznać trądzik noworodkowy czy niemowlęcy. Zdarza się jednak, że czasami konieczna jest dokładniejsza diagnostyka w postaci badań, również endokrynologicznych [1].
To czy trądzik niemowlęcy wymaga leczenia, zależy od jego przebiegu. Na pewno pojawienie się zmian skórnych należy skonsultować z lekarzem. Jeśli są łagodne, prawdopodobnie ustąpią samoistnie i nie jest konieczne wdrażanie leczenia, ale zalecana właściwa pielęgnacja skóry malucha [2].
Z kolei, jeśli krostki przybierają formę ropnych zmian, mogą świadczyć o zakażeniu bakteryjnym, wymagającym leczenia antybiotykiem, przeciwzapalnego. Specjaliści przy trądziku niemowlęcym zalecają stosować również maść z cynkiem oraz delikatne emolienty, które zapobiegają wysuszaniu skóry [1].
1. Trądzik niemowlęcy – czym jest? Jakie są przyczyny trądziku niemowlęcego?
Trądzik niemowlęcy to zmiany skórne w postaci czerwonych plam lub grudek z białymi bądź żółtymi punktami. Za jego przyczynę uznaje się m.in. hormony płciowe – androgeny czy niewłaściwą pielęgnację skóry.
2. Kiedy najczęściej występuje trądzik noworodkowy?
Trądzik noworodkowy występuje do 6 tygodnia życia, a niemowlęcy w wieku 3- 16 miesięcy.
3. Jak leczyć trądzik noworodkowy?
Leczenie trądziku zależy od jego postaci, łagodne formy zazwyczaj ustępują samoistnie, poważniejsze wymagają specjalistycznego leczenia zaleconego przez specjalistyczne.
4. Zasady pielęgnacji trądziku niemowlęcego
Trądzik niemowlęcy wymaga odpowiedniej pielęgnacji skóry dziecka, stosowania tylko kosmetyków przeznaczonych dla niemowląt, niezaburzających działanie gruczołów łojotokowych.
Źródła:
1. https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-skory,tradzik-niemowlecy—przyczyny–objawy–leczenie-i-zdjecia,artykul,1697643.html
2. https://www.poradnikzdrowie.pl/ciaza-i-dziecko/zdrowie-dziecka/tradzik-niemowlecy-aa-1Tg7-NFNK-3r9h.html
Data publikacji: 22/02/2022, Data aktualizacji: 23/02/2022
Dodaj komentarz