Poród po terminie może się wiązać z poważnymi powikłaniami zdrowotnymi dla matki i dziecka. Jak wywołać skurcze porodowe? Kiedy wskazana jest indukcja porodu? Czy da się przyspieszyć poród metodami naturalnymi, w domu? Podpowiadamy.
Poród po terminie może wiązać się z poważnymi powikłaniami zdrowotnymi dla matki i dziecka. Dotyczy on ciąży po 42 tygodniu. Ciąża po terminie porodu wiąże się z koniecznością pobytu w szpitalu i wywołania akcji porodowej. W innym przypadku dziecku może grozić niedotlenienie lub wady rozwojowe. Kiedy zgłosić się do szpitala po terminie? Ile dni po terminie wywołuje się poród? Jak się to robi? Wyjaśniamy!
Spis treści:
1. Ciąża po terminie porodu – co to oznacza?
2. Poród po terminie – jakie mogą być przyczyny?
3. Poród po terminie – jakie niebezpieczeństwa się z nim wiążą?
4. Ciąża po terminie – kiedy do szpitala?
5. Ile dni po terminie wywołuje się poród?
6. Jak wywołać poród w domu?
7. Często zadawane pytania o poród po terminie
Według norm poród powinien rozpocząć się między 38 a 42 tygodniem ciąży. Jeśli do rozwiązania dojdzie po 42 tygodniu, to mówi się o ciąży przenoszonej. Poród po terminie jest dość powszechnym zjawiskiem. Musimy jednak pamiętać, że ciąża po terminie porodu jest powodem do zwiększenia częstotliwości kontaktów z lekarzem. W wielu przypadkach musi się ona zakończyć porodem indukowanym.
Zobacz również: Błękitny poród – co to jest i jak się do niego przygotować?
Statystyki pokazują, że tylko 3–5% kobiet rodzi dziecko w terminie [1]. Przyczyny porodu po terminie nie są jednak do końca znane. Według psychologów duży wpływ na opóźnienie akcji porodowej mają czynniki emocjonalne [2]. Inne możliwe przyczyny porodu po terminie to [3]:
• otyłość ciężarnej,
• poród po terminie w poprzednich ciążach lub w wywiadzie rodzinnym,
• źle obliczony termin porodu.
Poród po terminie wiąże się z komplikacjami – możliwe powikłania to [2] [4]:
• niedotlenienie i niedożywienie u dziecka,
• pojawienie się smółki w wodach płodowych i przedostanie do dróg oddechowych dziecka,
• większe ryzyko urazów podczas porodu,
• zapalenie błon płodowych i łożyska.
Przenoszenie ciąży może być niebezpieczne także dla kobiety. Urodzenie dużego dziecka stanowi duże wyzwanie dla jej narządu rodnego i może poskutkować rozerwaniem krocza lub rozwojem endometriozy [4].
Zobacz również: Kiedy pierwszy raz nakarmić dziecko po porodzie?
Jeśli minął nasz termin porodu, to powinniśmy skontaktować się z ginekologiem prowadzącym naszą ciążę. Skieruje on pacjentkę 7 dni po terminie porodu do szpitala. W niektórych przypadkach może on zdecydować, że ciężarna powinna zgłosić się do szpitala dopiero 14 dni po planowanym terminie porodu. To, ile dni po terminie do szpitala trafi pacjentka, zależne jest od wielu indywidualnych czynników. Najważniejszym z nich jest funkcjonowanie łożyska, ponieważ jego nieprawidłowe działanie odcina maluszkowi dostęp do tlenu i składników odżywczych.
Lekarz prowadzący ciążę po terminie przed wysłaniem pacjentki do szpitala musi wykonać kilka badań. Najważniejsze z nich to ktg po terminie oraz badanie usg. Jeśli wyniki badań będą prawidłowe i poród nie zacznie się samoczynnie, to ktg i usg należy powtórzyć za 7 dni. W trakcie diagnostyki ciąży przenoszonej lekarz oceni również przygotowanie szyjki macicy do porodu, tętno dziecka i jego pozycję w brzuszku.
W szpitalu najczęściej konieczne jest sztuczne wywołanie akcji porodowej, czyli poród indukowany. Jak wywołać skurcze porodowe? Poród można zaindukować poprzez podanie ciężarnej oksytocyny lub prostaglandyn, w sposób mechaniczny (np. poprzez wprowadzenie do kanału szyjki oraz przestrzeni pozaowodniowej cewnika Foleya) lub metodą tradycyjną – poprzez podanie preparatów ziołowych lub homeopatycznych nasilających skurcze [6]. To, ile dni po terminie wywołuje się poród, jest bardzo indywidualną kwestią. W szpitalu stan matki i dziecka jest ciągle monitorowany, aby wywołać akcję porodową w odpowiednim momencie.
W przypadku porodu po terminie wiele mam zastanawia się, czy da się przyspieszyć akcję porodową w warunkach domowych. Po wpisaniu w wyszukiwarkę internetową pytania „jak wywołać poród w domu?” wyświetla się wiele naturalnych metod, takich jak np. ciepła kąpiel, masaż brodawek sutkowych, czy też odbycie stosunku seksualnego. Brak jednak oficjalnych badań naukowych, które potwierdzałyby ich skuteczność. Przyszła mama powinna uzbroić się w cierpliwość i nie stresować tym, że dziecko jeszcze nie chce opuścić jej brzuszka. Konsultacja z lekarzem i wykonanie badań kontrolnych uspokoi przyszłą mamę. Lekarz zdecyduje czy ciąża po terminie porodu powinna zakończyć się sztucznym wywołaniem akcji porodowej, czy możemy jeszcze poczekać, aż poród rozpocznie się samoczynnie.
Wywołaniu porodu sprzyja wyrzut oksytocyny w organizmie. Przyszła mama powinna więc pozwolić sobie na odrobinę przyjemności, jeśli ciąża nie jest zagrożona. Świetnie sprawdzi się tutaj współżycie z partnerem czy odrobina ruchu. Co prawda nie ma naukowych dowodów na skuteczność tych metod, ale nie stanowią one żadnego zagrożenia dla dziecka i mamy. Jeśli nie wywołają porodu, to przyniosą ciężarnej przyjemność i pozwolą się zrelaksować.
Jak długo może spóźniać się poród?
Poród w terminie ma miejsce pomiędzy 38 a 42 tygodniem ciąży. Tym samym poród może się opóźniać o nawet dwa tygodnie od przyjętych powszechnie 40 tygodni ciąży.
Jak długo można czekać na poród po terminie?
Indukcja porodu jest zalecana po upływie 7-14 dni od terminu porodu wyznaczonego na podstawie badania USG.
Co przyśpiesza poród po terminie?
W celu przyspieszenia porodu najczęściej stosuje się oksytocyny lub prostaglandyny. Wiele położnych polega także tradycyjne metody, takie jak np. podawanie ziół nasilających skurcze czy też techniki relaksacyjne.
Źródła:
1. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/61966,jak-ustalic-wiek-dziecka-i-termin-porodu
2. https://www.mjakmama24.pl/porod/porod-naturalny/porod-po-terminie-co-robic-gdy-dziecko-sie-spoznia-aa-hNZv-S8Bf-dEMh.html
3. https://www.healthline.com/health/pregnancy/overdue-baby
4. https://niebieskiepudelko.pl/porod_po_terminie/
5. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące indukcji porodu. Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2 (2): 58-71 (2017)
6. https://www.rodzicpoludzku.pl/wokol-porodu/wiedza-o-porodzie/1144-indukcja-porodu-wskazania-i-metody.html
Data publikacji: 28/01/2022, Data aktualizacji: 21/07/2022
Dodaj komentarz