USG to nieinwazyjne badanie prenatalne, wykonywane w celu monitorowania rozwoju płodu. Ultrasonografię można wykonać dopochwowo lub przezbrzusznie. Jakie są wskazania do wykonania USG dopochwowego? Co pozwala wykryć to badanie? Podpowiadamy.
Spis treści:
Badanie USG w ciąży pozwala na ocenę stanu zdrowia zarówno dziecka, jak i matki. Jego wykonanie pozwala wykryć między innymi [1] [2]:
• ciążę pojedynczą i mnogą;
• ciążę pozamaciczną;
• nieprawidłowości anatomiczne narządów znajdujących się w miednicy;
• nieprawidłowości w rozwoju płodu, np. zespół Downa;
• zmiany w jajniku i macicy.
Badanie USG w ciąży jest wykonywane również w celu ustalenia płci dziecka oraz aby ustalić stan i położenie łożyska.
Badanie USG we wczesnej ciąży (do 11. tygodnia ciąży) jest wykonywane dopochwowo. Natomiast po 11. tygodniu ciąży kobieta jest kierowana na USG wykonywane przez powłoki brzuszne [1]. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w czasie ciąży są wykonywane trzy badania ultrasonograficzne – w 11 – 14. tygodniu ciąży, około 20. tygodnia ciąży oraz około 30 tygodnia ciąży [3]. Jeśli istnieją konkretne wskazania kliniczne, należy wykonać dodatkowe badania prenatalne.
Zobacz również: USG w ciąży
Badanie USG dopochwowe jest bezpieczne i bezbolesne. Jego wykonanie trwa zwykle około 15-30 minut. Przed badaniem należy [1] [2]:
• opróżnić pęcherz moczowy;
• zdjąć bieliznę,
• położyć się na wznak na leżance w pozycji ginekologicznej.
Badanie USG dopochwowe polega na wprowadzeniu do pochwy końcówki sondy dopochwowej (wcześniej na głowicę nakładana jest jednorazowa osłonka oraz żel). Urządzenie przesyła obraz wnętrza macicy na ekran monitora. Głowica USG jest przesuwana w pochwie bardzo delikatnie, badanie nie wiąże się z ryzykiem mechanicznego uszkodzenia lub przebicia pęcherza płodowego [1].
Zobacz również: USG połówkowe – na czym polega i co mówią wyniki?
Nieprawidłowe wyniki badania USG wymagają poszerzenia diagnostyki. W pierwszej kolejności warto wykonać inne nieinwazyjne badania prenatalne – testy NIPT (z języka angielskiego Non Invasive Prenatal Testing). Są to genetyczne testy o wysokiej czułości, które korzystają z metody analizy wolnego płodowego DNA [4]. Próbkę do badań z grupy NIPT stanowi niewielka ilość krwi ciężarnej, dzięki nim można oszacować ryzyko obecności u dziecka najczęstszych chorób i wad genetycznych, takich jak np. zespół Downa. Dopiero gdy nieinwazyjne badania genetyczne dadzą nieprawidłowy rezultat, zalecane jest wykonanie badań diagnostycznych, które są inwazyjne, takich jak np. amniopunkcja.
Źródła:
1. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/lista/106941,czy-wykonywanie-badania-usg-dopochwowego-moze-uszkodzic-pecherz-plodowy
2. https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-wykonujemy-usg-dopochwowe?c=168&src01=8d289
3. https://www.rodzicpoludzku.pl/ciaza/badania-usg-w-czasie-ciazy.html
4. https://www.testdna.pl/badania-prenatalne/test-nipt-cena/?gclid=Cj0KCQiA8ICOBhDmARIsAEGI6o31a215BRpyWaJztgs_ZvO6TctRQXm7XQHz_yOB5rmlEMhyK9veRWQaAjN3EALw_wcB
Data publikacji: 22/12/2021, Data aktualizacji: 29/12/2021
Dodaj komentarz