Ból nerek w ciąży – czy to niebezpieczne? Co robić, gdy wystąpił taki objaw?

ból nerek w ciąży

Ból nerek w ciąży można pomylić z dolegliwościami bólowymi okolicy krzyżowo-lędźwiowej, które występują u nawet 80% kobiet, które są w II lub III. trymestrze ciąży [1]. Ponieważ taki objaw może świadczyć o zakażeniu układu moczowego, nie należy go bagatelizować. Większość chorób układu moczowego wymaga szybkiego wdrożenia odpowiedniej terapii.

Spis treści:

  1. Ból nerek w ciąży – o czym może świadczyć?
  2. Ból nerek w ciąży – czy jest niebezpieczny?
  3. Ból nerek w ciąży – co robić po jego wystąpieniu?

Ból nerek w ciąży – o czym może świadczyć?

Ból nerek w ciąży stanowi objaw kilku poważnych chorób układu moczowego. Jego możliwe przyczyny to między innymi [2]:

• bakteryjne zakażenie układu moczowego,
• kamica nerkowa,
• torbiele nerek,
• zapalenie nerek.

Zobacz również: Przyrost masy ciała podczas ciąży – ile można przytyć?

Ból nerek w ciąży – czy jest niebezpieczny?

Ból nerek w ciąży wymaga szybkiego wdrożenia odpowiedniej terapii. W przeciwnym przypadku może do zagrożenia zdrowia lub życia mamy i jej dziecka. Szczególnie niebezpieczne jest odmiedniczkowe zapalenie nerek w ciąży. Choroba rozwija się jako powikłanie nieleczonego zakażenia bakteryjnego układu moczowego i przez długi czas może przebiegać bezobjawowo [2].

Odmiedniczkowe zapalenie nerek w ciąży jest zwykle wywołane przez bakterię Escherichia coli. Możliwe powikłania tego schorzenia to poród przedwczesny, wstrząs, niewydolność nerek u matki oraz niska masa urodzeniowa dziecka [3]. Pierwsze dolegliwości, takie jak właśnie ból w okolicy nerek, pojawiają się, gdy już jest za późno i doszło do nieodwracalnego uszkodzenia narządu [2].

Zobacz również: Ból kręgosłupa w ciąży. Jak dbać o kręgosłup w ciąży w pracy?

Ból nerek w ciąży – co robić po jego wystąpieniu?

Jeśli u kobiety wystąpił ból nerek w ciąży, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Specjalista zleci wykonanie odpowiednich badań, w celu zdiagnozowania przyczyny dolegliwości. Choroby układu moczowego uda się wykluczyć dzięki badaniom w ciąży takim jak: analiza moczu, morfologia krwi oraz USG [1]. Jeśli ból nerek w ciąży wynika z infekcji bakteryjnej, konieczna jest antybiotykoterapia. Stosowanie antybiotyków należy omówić z lekarzem – ciężarna powinna zażywać dany lek we wskazanej przez lekarza dawce oraz nie przekraczając zalecanego czasu trwania kuracji [4].

Po przebytej antybiotykoterapii warto wykonać dodatkowe badania prenatalne, aby upewnić się co do stanu zdrowia dziecka. Badania nieinwazyjne takie jak USG, test PAPP-A oraz badania wolnego płodowego DNA pozwolą dokładnie zbadać zdrowie malucha. Dopiero gdy one dadzą nieprawidłowy wynik, wykonywane są badania inwazyjne, takie jak np. amniopunkcja. Z reguły jednak przesiewowe badania prenatalne dają prawidłowe wyniki, dzięki czemu para może odzyskać spokój, tak cenny w czasie oczekiwania na dziecko.

WARTO WIEDZIEĆ: Ból nerek w ciąży może zostać pomylony z bólem lędźwi, który jest zupełnie normalny w tym stanie i występuje u większości ciężarnych [1]. Jeśli przyszła mama nie jest pewna, gdzie ją boli, nie warto ryzykować, tym bardziej należy udać się do lekarza na badania kontrolne.


Źródła:
1. https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/lista/91393,bole-nerek-podczas-ciazy
2. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/choroby-w-ciazy/o-czym-swiadczy-bol-nerek-w-ciazy-co-robic-gdy-pojawia-sie-dolegliwosci
3. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/choroby-w-ciazy/choroby-ukladu-moczowego-w-ciazy
4. https://badaniaprenatalne.pl/leki-w-ciazy/antybiotyki-w-ciazy/

Oceń

Data publikacji: 21/12/2021, Data aktualizacji: 22/12/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *