W Polsce każdego roku przychodzi na świat nawet 30 000 wcześniaków [1]. Maluchy te wymagają po narodzinach specjalistycznej opieki, ponieważ ich układ oddechowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty? Co oznacza pojęcie wcześniactwo? Jak przebiega rozwój dziecka, które jest wcześniakiem? Podpowiadamy.
Spis treści:
Co oznacza pojęcie wcześniactwo? Wcześniakiem nazywany jest noworodek, który przyszedł na świat „za wcześnie”, tj. pomiędzy 22 a 37. tygodniem ciąży [1] [2]. Jeśli maluch urodził się od 32. do 36. tygodnia ciąży włącznie, jest to tzw. średnie wcześniactwo [2].
Czym jest skrajne wcześniactwo? Tak mówi się o wcześniakach, które urodziły się od 28. do 31. tygodnia ciąży włącznie. Tymczasem dzieci urodzone od 23. do 27. tygodnia ciąży włącznie to tzw. ekstremalne wcześniaki [1] [2].
Lekarze stosują także podział wcześniactwa ze względu na masę urodzeniową [3]:
Im wcześniej zostanie rozpoznane wcześniactwo, tym, większe są szanse, że malucha uda się objąć odpowiednią opieką po narodzinach. Skąd wiadomo, że dziecko urodzi się przedwcześnie? Jest to możliwe dzięki badaniom prenatalnym i ocenie wieku płodowego [4]. Gdy lekarz stwierdzi, że urodzi się wcześniak, warto wykonać dodatkowe badania, które pomogą wykluczyć u niego nieprawidłowości – należą do nich np. test PAPP-A oraz genetyczne testy prenatalne z grupy NIPT.
Zobacz również: Test NIFTY Basic – cena, zakres badanych chorób, wskazania do wykonania
Jeśli chodzi o rozwój wcześniaka, niestety urodzony przedwcześnie maluch nie jest gotowy do tego, aby żyć samodzielnie, poza organizmem swojej mamy. Dziecko może mieć problemy z oddychaniem, a także wymagać podłączenia do specjalistycznej aparatury, która wspomoże pracę jego serca [5]. Inne możliwe problemy zdrowotne wcześniaków to między innymi niedokrwistość, retinopatia, przetrwały przewód tętniczy czy też zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej [6]. Na szczęście, jeśli maluch zostanie od razu po narodzinach otoczony odpowiednią opieką medyczną, jego szanse na przeżycie i normalny rozwój są bardzo duże – dla skrajnych wcześniaków mogą one wynieść nawet 96%!
Zobacz również: 17 listopada – Światowy Dzień Wcześniaka
Źródła:
Data publikacji: 08/12/2021, Data aktualizacji: 22/12/2021
Dodaj komentarz