Wiele przyszłych mam zastanawia się, jak spakować torbę do porodu, by o niczym nie zapomnieć. Temat może wydawać się banalnie prosty, choć każda kobieta zbliżająca się do terminu rozwiązania wie, że tak nie jest. Co powinna zawierać torba do szpitala dla mamy i dziecka? Podpowiadamy poniżej.
Spis treści:
Przede wszystkim torba do porodu spakowana musi być w przemyślany sposób. Zabieramy to, co najważniejsze, czyli minimum rzeczy, które są niezbędne dla mamy i dziecka w szpitalu. Najlepiej przygotować się na dwa dni pobytu, gdyż 80% kobiet wychodzi ze szpitala w przeciągu 48 h. Jeśli pobyt się przedłuży, rodzina może dostarczyć potrzebne rzeczy.
Warto sprawdzić, czy na stronie szpitala, w którym ma odbyć się poród, nie ma zamieszczonej informacji o tym, co jest sugerowane do zabrania przez kobietę ciężarną do porodu. Wiele placówek stosuje takie rozwiązanie i publikuje wytyczne. Można je często znaleźć w zakładce oddziału ginekologiczno-położniczego pod hasłem np. „Torba do szpitala – lista”. Należy zwrócić uwagę, czy nie ma podanych dodatkowych zaleceń dla ciężarnych, wynikających z trwania pandemii.
Zastanawiając się, jak spakować torbę do porodu, należy wspomnieć o tak oczywistych rzeczach, jak dokumenty, telefon, karta ciąży, wyniki wszelkich badań, w tym badań prenatalnych. Czasem o tych podstawowych rzeczach najszybciej się zapomina.
Do torby do szpitala dla mamy należy spakować: 3 koszule nocne (jedna z nich przeznaczona do porodu, nie muszą być typowe do karmienia, wystarczą na ramiączka lub z guzikami z przodu), 2 biustonosze przeznaczone do karmienia, ręcznik kąpielowy i mały do rąk, kosmetyczkę (szczoteczka i pasta do zębów, szczotka i gumka do włosów, mydło, szampon), gumowe klapki, szlafrok, ubranie na wyjście (może być to samo, w którym przyjechało się do szpitala), 2 opakowania podkładów poporodowych, 5 sztuk majtek siatkowych, wodę mineralną do picia (również w czasie porodu), sztućce i kubek, krem z lanoliny do sutków plus nakładki. Warto zabrać również przekąski na czas pobytu w szpitalu oraz porodu (gdyby był długi) np. sok jabłkowy, napój izotoniczny, lizaki (może wydawać się to dziwne, jednak położne często to zalecają aby dodać siły rodzącej), owsianki w tubce, ciasteczka owsiane, pieczywo suche, pasty kanapkowe.
Co powinna zawierać torba do szpitala dla dziecka? Oto lista: rożek noworodkowy i ciepły kocyk, ubranka (3 zestawy body plus pajacyk, 2 czapeczki, 3 pary skarpetek), 5 pieluszek tetrowych, opakowanie pieluszek jednorazowych pieluszek – rozmiar 0 lub 1, maść do pupy, delikatny krem (posłuży zarówno dziecku, jak i mamie), 1 opakowanie chusteczek nawilżających, butelka z anatomicznym smoczkiem (na wypadek problemu z laktacją), smoczek (sporadycznie się przydaje, jednak czasami może uratować sytuację), Octenisept (mała butelka), 3 podkłady jednorazowe do przewijania. Niektóre szpitale zapewniają ubranka na czas pobytu malucha w szpitalu, jeśli mamie odpowiada taka opcja wystarczy zabrać ubranko, jedynie na wyjście ze szpitala.
Pakując torbę do porodu, należy pominąć zabawki, misie, grzechotki, gryzaki. Rzeczy te sprawdzają się idealnie w domu, lecz ze szpitala mogą przynieść tylko zarazki. Jeśli poduszki do karmienia nie da wyprać się w całości w wysokiej temperaturze, lepiej niech poczeka w domu. Fotelik i kombinezon dla dziecka będzie potrzebny dopiero w dniu wyjścia ze szpitala.
Data publikacji: 01/12/2021, Data aktualizacji: 20/12/2021
Dodaj komentarz