Jak spakować torbę do porodu?

torba do porodu

Wiele przyszłych mam zastanawia się, jak spakować torbę do porodu, by o niczym nie zapomnieć. Temat może wydawać się banalnie prosty, choć każda kobieta zbliżająca się do terminu rozwiązania wie, że tak nie jest. Co powinna zawierać torba do szpitala dla mamy i dziecka? Podpowiadamy poniżej.

Spis treści:

  1. Jak spakować torbę do porodu, czyli na co zwrócić uwagę?
  2. Torba do szpitala dla mamy i dziecka – lista dla mamy
  3. Torba do szpitala dla mamy i dziecka – lista dla dziecka
  4. Jak spakować torbę do porodu, czyli czego nie zabierać?

 

Jak spakować torbę do porodu, czyli na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim torba do porodu spakowana musi być w przemyślany sposób. Zabieramy to, co najważniejsze, czyli minimum rzeczy, które są niezbędne dla mamy i dziecka w szpitalu. Najlepiej przygotować się na dwa dni pobytu, gdyż 80% kobiet wychodzi ze szpitala w przeciągu 48 h. Jeśli pobyt się przedłuży, rodzina może dostarczyć potrzebne rzeczy.

Warto sprawdzić, czy na stronie szpitala, w którym ma odbyć się poród, nie ma zamieszczonej informacji o tym, co jest sugerowane do zabrania przez kobietę ciężarną do porodu. Wiele placówek stosuje takie rozwiązanie i publikuje wytyczne. Można je często znaleźć w zakładce oddziału ginekologiczno-położniczego pod hasłem np. „Torba do szpitala – lista”. Należy zwrócić uwagę, czy nie ma podanych dodatkowych zaleceń dla ciężarnych, wynikających z trwania pandemii.

Zastanawiając się, jak spakować torbę do porodu, należy wspomnieć o tak oczywistych rzeczach, jak dokumenty, telefon, karta ciąży, wyniki wszelkich badań, w tym badań prenatalnych. Czasem o tych podstawowych rzeczach najszybciej się zapomina.

Torba do szpitala dla mamy i dziecka – lista dla mamy

Do torby do szpitala dla mamy należy spakować: 3 koszule nocne (jedna z nich przeznaczona do porodu, nie muszą być typowe do karmienia, wystarczą na ramiączka lub z guzikami z przodu), 2 biustonosze przeznaczone do karmienia, ręcznik kąpielowy i mały do rąk, kosmetyczkę (szczoteczka i pasta do zębów, szczotka i gumka do włosów, mydło, szampon), gumowe klapki, szlafrok, ubranie na wyjście (może być to samo, w którym przyjechało się do szpitala), 2 opakowania podkładów poporodowych, 5 sztuk majtek siatkowych, wodę mineralną do picia (również w czasie porodu), sztućce i kubek, krem z lanoliny do sutków plus nakładki. Warto zabrać również przekąski na czas pobytu w szpitalu oraz porodu (gdyby był długi) np. sok jabłkowy, napój izotoniczny, lizaki (może wydawać się to dziwne, jednak położne często to zalecają aby dodać siły rodzącej), owsianki w tubce, ciasteczka owsiane, pieczywo suche, pasty kanapkowe.

Torba do szpitala dla mamy i dziecka – lista dla dziecka

Co powinna zawierać torba do szpitala dla dziecka? Oto lista: rożek noworodkowy i ciepły kocyk, ubranka (3 zestawy body plus pajacyk, 2 czapeczki, 3 pary skarpetek), 5 pieluszek tetrowych, opakowanie pieluszek jednorazowych pieluszek – rozmiar 0 lub 1, maść do pupy, delikatny krem (posłuży zarówno dziecku, jak i mamie), 1 opakowanie chusteczek nawilżających, butelka z anatomicznym smoczkiem (na wypadek problemu z laktacją), smoczek (sporadycznie się przydaje, jednak czasami może uratować sytuację), Octenisept (mała butelka), 3 podkłady jednorazowe do przewijania. Niektóre szpitale zapewniają ubranka na czas pobytu malucha w szpitalu, jeśli mamie odpowiada taka opcja wystarczy zabrać ubranko, jedynie na wyjście ze szpitala.

Jak spakować torbę do porodu, czyli czego nie zabierać?

Pakując torbę do porodu, należy pominąć zabawki, misie, grzechotki, gryzaki. Rzeczy te sprawdzają się idealnie w domu, lecz ze szpitala mogą przynieść tylko zarazki. Jeśli poduszki do karmienia nie da wyprać się w całości w wysokiej temperaturze, lepiej niech poczeka w domu. Fotelik i kombinezon dla dziecka będzie potrzebny dopiero w dniu wyjścia ze szpitala.

 

Oceń

Data publikacji: 01/12/2021, Data aktualizacji: 20/12/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *