Czy w ciąży podróże są dozwolone? To pytanie zadaje sobie wiele kobiet, które planują dziecko lub już się go spodziewają. Otóż przebiegająca prawidłowo ciąża podróży nie wyklucza. Pamiętać jednak należy o kilku zasadach – by była bezpieczna dla mamy i malucha.
Spis treści:
Podróżowanie w ciąży jest jak najbardziej dozwolone, jeśli mama i dziecko czują się dobrze oraz nie występują żadne komplikacje. By było dla obojga w pełni bezpieczne, należy pamiętać o poniższych zaleceniach.
Podróżowanie samolotem w ciąży jest możliwe, jeśli ciąża przebiega bez powikłań. Natomiast zdecydowanie niewskazane jest to ani na początku ciąży, ani przed jej zakończeniem. W pierwszym trymestrze ze względu na różnicę ciśnień w samolocie może dojść do poronienia. Z kolei w trzech ostatnich miesiącach istnieje zbyt duże ryzyko przedwczesnego porodu.
Z podróży samolotem w ciąży powinny zrezygnować kobiety, które:
Podróż pociągiem w ciąży wydaje się bardzo dobrym rozwiązaniem. Kobieta najczęściej nie odczuwa choroby lokomocyjnej, nie ma mdłości. Może swobodnie rozprostować nogi, a gdy tego potrzebuje, przejść się między przedziałami. Jeśli podróż pociągiem w ciąży planowana jest nocą, zaleca się kupić bilet z wybranym miejscem lub kuszetką (przedział z rozkładanymi łóżkami). Dodatkową zaletą pociągu jest wagon restauracyjny i toaleta – dostępne przez całą podróż.
Podróż w ciąży samochodem jest bezpieczna, jeśli kobieta pamięta o kilku regułach. Po pierwsze musi prawidłowo zapiąć pasy bezpieczeństwa, by chroniły ją i dziecko, nawet podczas „lekkiego” uderzenia lub nawet nagłego hamowania. Długa podróż samochodem w ciąży niesie ryzyko zakrzepicy (szczególnie od 8 miesiąca). Dlatego bardzo istotne są regularne postoje – odrobina ruchu wpłynie pozytywnie na krążenie. Ponadto odciąży kręgosłup, który może być odczuwalny podczas jazdy. Kobietom w ciąży przed podróżą zaleca się nałożenie pończoch uciskowych lub specjalnych skarpet.
Podsumowując, podróżowanie w ciąży jest dopuszczalne, jeśli przebiega ono prawidłowo. Jednak każdy wyjazd powinien być skonsultowany z lekarzem ginekologiem, który oceni stan ciężarnej i dziecka. Z tego względu, że podróżowanie w stanie błogosławionym jest nieco skomplikowane, należy je dokładnie przemyśleć i zaplanować.
Data publikacji: 17/11/2021, Data aktualizacji: 02/12/2021
Dodaj komentarz