Strach przed porodem, czyli tokofobia, stanowi w niektórych krajach wskazanie do wykonania cesarskiego cięcia. W Polsce skierowanie może wystawić lekarz psychiatra. Jak sobie radzić z obawami? Czym tokofobia różni się od naturalnego lęku przed porodem? Podpowiadamy.
Spis treści:
Tokofobia, czyli paniczny strach przed porodem i/lub ciążą może się pojawić zarówno u kobiety, która nigdy wcześniej nie rodziła, jak i u ciężarnej, która miała nieprzyjemne doświadczenia podczas wcześniejszego porodu. Silny strach przed porodem naturalnym o podłożu nerwicowym mogą odczuwać również kobiety o niedojrzałej osobowości, u których ciąża nie była planowana oraz te mamy, które wcześniej miały depresję poporodową.
Po czym poznać paniczny strach przed porodem naturalnym? Pierwsze objawy to męczące myśli związane z porodem, obniżone samopoczucie oraz nasilający się lęk – dotyczący porodu oraz możliwych komplikacji. Pacjentce mogą towarzyszyć także koszmary senne, epizody paniki i zaburzenia koncentracji rzutujące na realizację codziennych obowiązków, zarówno tych domowych, jak i zawodowych.
Charakterystyczne objawy tokofobii to również:
To całkowicie normalne, że kobieta odczuwa strach przed porodem naturalnym. Pierwsza ciąża, a także poród to dla wielu przyszłych mam nowa i nieznana sytuacja. W odróżnieniu jednak od lęku, który motywuje do tego, by jak najlepiej przygotować się do porodu, tokofobia całkowicie blokuje ciężarną.
Kobiety z tokofobią, które jeszcze nie rodziły, mogą całkowicie rezygnować z macierzyństwa, a także stosować różne metody antykoncepcji jednocześnie. Natomiast te, które zaszły w ciążę, na samą myśl o porodzie dostają paraliżu. Niektóre z nich jako jedyną możliwość urodzenia dziecka widzą cesarskie cięcie.
Ponieważ silny stres oraz lęk mogą doprowadzić do braku współpracy ciężarnej z personelem medycznym podczas porodu naturalnego, w niektórych krajach tokofobia, czyli paniczny strach przed porodem jest wskazaniem do cesarki. Cesarskie cięcie wykonuje się z powodu tokofobii np. w Niemczech. Jak to wygląda w Polsce? U nas paniczny strach przed porodem nie jest wskazaniem do wykonania cesarki, ale jeśli przyszła mama przedstawi zaświadczenie od psychiatry o tokofobii, zalecenia specjalisty (mówiące o tym, że z uwagi na stan zdrowia pacjentki wskazane jest cesarskie cięcie), mogą zostać uwzględnione.
Najważniejszą rolę w poradzeniu sobie z tokofobią odgrywa profilaktyka – edukacja przedporodowa, a także nauka metod relaksacji. Gdy u kobiety zdiagnozowano paniczny strach przed porodem, wskazane są psychoterapie, spotkania z położną oraz konsultacje psychiatryczne. Leczenie farmakologiczne wdrażane jest raczej rzadko. Według danych Fundacji „Rodzić po Ludzku” nawet połowa kobiet, u których wystąpiła fobia, po otrzymaniu odpowiedniego wsparcia decyduje się na poród sposobem naturalnym.
To normalne, że każda kobieta, zwłaszcza ta, która rodzi po raz pierwszy, odczuwa strach przed porodem. Jak sobie radzić w takiej sytuacji? Najważniejsza jest rozmowa o lęku z bliskimi – matką, ciotką, partnerem i koleżankami. Bardzo istotna jest także edukacja – warto pytać o wszystko położne w szkole rodzenia oraz lekarza prowadzącego – są po to, aby pomóc przygotować się jak najlepiej do porodu. Wielu przyszłym mamom pomaga również udzielanie się na kobiecych forach i dzielenie poradami. Wizyta u psychologa lub psychiatry jest zalecana dopiero w ostateczności, gdy pomimo częstych rozmów i regularnego uczęszczania na zajęcia w szkole rodzenia, u ciężarnej zaobserwowano objawy panicznego strachu przed porodem naturalnym.
Zobacz więcej artykułów związanych z porodem:
Autor: Alicja Hudzik | Zdjęcie: Evgeny Atamanenko/123rf.com
Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.
Data publikacji: 30/03/2021, Data aktualizacji: 06/07/2023
Dodaj komentarz