W Polsce każda ciężarna kobieta ma prawo do skorzystania z pomocy pielęgniarki – położnej środowiskowej. Jak załatwić opiekę nad przyszłą mamą i noworodkiem? Kiedy się zgłosić i ile wizyt przysługuje w ramach funduszu NFZ? Podpowiadamy.
Spis treści:
Położna środowiskowa to pielęgniarka POZ, która zajmuje się kobietami w ostatnim okresie ciąży oraz tuż po narodzinach dziecka. W skład obowiązków położnej POZ wchodzi także pomoc w opiece nad noworodkiem do 2 miesiąca życia. Opieka ta ma charakter pielęgnacyjny, położniczy i ginekologiczny.
Szczegółowe zadania położnej środowiskowej określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 listopada 2019 r. w sprawie zakresu zadań lekarza POZ, pielęgniarki POZ i położnej POZ. Zgodnie z tym dokumentem dzielą się one na 4 kategorie:
Przykładowe obowiązki położnej środowiskowej to monitorowanie rozwoju ciąży fizjologicznej, poradnictwo w zakresie pielęgnacji i prawidłowego żywienia noworodka, ocena stanu psychicznego kobiety w okresie ciąży i połogu, w tym także oszacowanie ryzyka wystąpienia depresji poporodowej, oraz edukacja dotycząca prozdrowotnego stylu życia i niezbędnych badań w ciąży.
Ustawa z dnia 27 października 2017 r. o podstawowej opiece zdrowotnej mówi o tym, że każda kobieta ma prawo wybrać położną środowiskową. Jak załatwić pomoc? Po dokonaniu wyboru należy złożyć odpowiednią deklarację (w formie papierowej lub elektronicznej) w przychodni lub innej placówce medycznej, w której pracuje dana położna środowiskowa.
Każda kobieta ma prawo do tego, aby w ciągu jednego roku kalendarzowego zmienić położną środowiskowa dwa razy. Kolejne zmiany wiążą się z opłatą w wysokości 80 złotych.
Wizyty położnej środowiskowej są obowiązkowe i nie można z nich zrezygnować. Zadaniem opieki społecznej jest sprawdzać każdą sytuację, w której rodzina odmówiła wizyty położnej środowiskowej. Kiedy zgłosić się do pielęgniarki POZ? Prawo do bezpłatnej opieki położnej POZ przysługuje już od 21 tygodnia ciąży, dokładnie wtedy, kiedy realizuje się badania prenatalne w drugim trymestrze ciąży. Deklarację można więc złożyć na długo przed porodem.
Ile wizyt położnej środowiskowej przysługuje każdej kobiecie w ciąży? Począwszy od 21 tygodnia ciąży pielęgniarka środowiskowa pojawia się w domu ciężarnej raz w tygodniu (w okresie od 21 tygodnia do 31 tygodnia ciąży) oraz 2 razy w tygodniu (w okresie od 31 tygodnia ciąży do porodu). Tym samym ciężarna będąca pomiędzy 21 i 31 tygodniem ciąży może liczyć na maksymalnie 10 wizyt, natomiast po 31 tygodniu ciąży liczba wizyt zwiększa się do maksymalnie 16.
W okresie połogu każdej kobiecie przysługuje do 6 wizyt patronażowych u jednego noworodka, realizuje się je przed ukończeniem przez dziecko 2 miesiąca życia. Następnie opieka nad niemowlęciem zostaje przekazywana pielęgniarce POZ.
Zdjęcie główne: : berlinimpressions
Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.
Data publikacji: 17/03/2021, Data aktualizacji: 06/10/2023
Dodaj komentarz