Chcesz zajść w ciążę i już niedługo cieszyć się upragnionym potomstwem? Regularne współżycie bez żadnej antykoncepcji to podstawa. Warto jednak poznać kilka wskazówek, które podpowiedzą Wam, jak zajść w ciążę szybciej i jak poprawić płodność.
Jedna z najprostszych, ale i najważniejszych rad – zła dieta, używki i brak ruchu mogą bowiem bardzo niekorzystnie wpłynąć na Waszą płodność i jakość komórek rozrodczych. Przykładowo, palenie papierosów zmniejsza płodność kobiecą aż o 20!
Zrezygnujcie więc z używek, postawcie na zbilansowaną dietę (warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, chude mięso, ryby) i nie zapomnijcie o wspólnej aktywności fizycznej. Jeśli masz nadwagę lub niedowagę, dobrze, abyś przed ciążą starała się uregulować masę ciała – najlepiej pod okiem dietetyka.
Dzięki nim sprawdzicie, czy wszystko jest w porządku i w razie czego szybko wprowadzicie potrzebne leczenie, co ułatwi zajście w ciążę. Warto, abyście oboje wykonali więc morfologię krwi, poziom glukozy we krwi, badanie moczu i badania hormonalne.
Jako przyszła mama powinnaś też zrealizować badanie poziomu przeciwciał różyczki, toksoplazmozy i żółtaczki typu B, a także wybrać się do ginekologa, który skontroluje Twoją anatomiczną budowę.
Niektóre nieprawidłowości w genach mogą obniżać płodność, dlatego przed planowaną ciążą warto sprawdzić, czy nie występują u Was. Oboje wykonajcie więc badanie kariotypu (zestawu wszystkich chromosomów). Warto przeprowadzić też test w kierunku genów odpowiedzialnych za trombofilię wrodzoną i badanie wariantu C677T/A1298C genu MTHFR u Ciebie.
Trombofilia wrodzona – genetyczna tendencja do nadkrzepliwości – nie daje widocznych objawów, jednak może nie tylko doprowadzić do niebezpiecznej zakrzepicy, ale też negatywnie wpływać na próby zajścia w ciążę, a później powodować poronienia. Warianty C677T i A1298C genu MTHFR zaburzają natomiast przyswajanie standardowej formy kwasu foliowego.
Pamiętajcie, że kobieta nie jest płodna przez cały miesiąc, a jedynie w czasie tzw. dni płodnych w okolicach owulacji. Występują one mniej więcej 3 dni przed owulacją i 1 dzień po niej. Warto więc obserwować uważnie organizm i wiedzieć, kiedy najlepiej uprawiać seks. Oprócz tego pomocne mogą okazać się specjalne kalkulatory (dostępne w internecie) oraz testy owulacyjne (dostępne w aptekach).
Stres i nerwy na pewno nie sprzyjają zajściu w ciążę – często to właśnie one są odpowiedzialne za problemy z poczęciem dziecka. Warto więc, abyście nie wywierali presji na sobie nawzajem i starali się po prostu zrelaksować. Wyjazd, romantyczna kolacja czy szalona przygoda na pewno Wam w tym pomogą. Pamiętajcie, że seks powinien być przyjemnością, a nie obowiązkiem!
Przeczytaj też: Cykl miesiączkowy i owulacja
Data publikacji: 18/05/2017, Data aktualizacji: 09/11/2021
Dodaj komentarz