Mdłości, dziwne zachcianki żywieniowe, to jedne z typowych dolegliwości w czasie ciąży. Ból nóg także pojawia się w tym czasie, ale w przeciwieństwie do pozostałych czasami może być objawem czegoś poważniejszego, np. podstępnej zakrzepicy.
Kiedy jesteś w ciąży w Twoim organizmie zachodzi sporo zmian. Macica, do tej pory niewielkich rozmiarów zmienia się w większy, około 5 litrowy worek, w którym rozwija się Twoje dziecko. Tym samym powoduje, że ucisk na żyły biodrowe jest silniejszy. Hormony zwiększają teraz krzepliwość krwi po to, aby nie doszło do krwawienia. Te dwa czynniki sprawiają, że jesteś w grupie osób zagrożonych zakrzepicą.
Zakrzepica jest bardzo niebezpieczna. Dlaczego? Ponieważ jej objawy, jakie mogą u Ciebie wystąpić możesz pomylić z dolegliwościami typowymi dla ciąży. Jeśli pojawi się
powinnaś skontaktować się z lekarzem. Może to być właśnie zakrzepica. Pomyślisz, że przecież takim dolegliwościom sama możesz zapobiec w domu. Jednak, czy zdajesz sobie sprawę, że objawy te mogą sygnalizować zakrzep, który u kobiet w ciąży stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo?
Kiedy już powstanie może zablokować przepływ krwi w Twoich żyłach, prowadząc tym samym do zatorowości płucnej. Powstaje ona u 15-20% kobiet w ciąży i w podobnym procencie kończy się zgonem. Dlatego tak ważna jest diagnostyka medyczna, dzięki której rozpoczniesz właściwe leczenie, jednocześnie ustrzegając się możliwych konsekwencji.
Czy wiesz, że skłonność do zakrzepów może być uwarunkowana genetycznie? Bardzo dużo kobiet nie zdaje sobie z tego sprawy, a tym samym nie wie, że mutacje, które są za to odpowiedzialne niosą ze sobą wiele innych, równie groźnych powikłań w czasie ciąży. Poronienia nawykowe, wzrost ryzyka urodzenia dziecka z zespołem Downa i wadami cewy nerwowej – to skutki jakie może spowodować wariant C677T genu MTHFR. Do utraty wczesnej ciąży przyczynia się także występująca przy zakrzepicy mutacja czynnika II.
Aby czas oczekiwania na maluszka przebiegał bez zakłóceń i był pozbawiony kolejnych obaw, warto zdecydować się na badanie w kierunku trombofilii – jednego z głównych czynników zakrzepicy. Dzięki temu będziesz wiedziała o tym, czy jesteś w grupie zwiększonego ryzyka. Jeśli tak, rozpoczniesz właściwe leczenie, które pomoże Ci zminimalizować niebezpieczeństwo groźnych powikłań.
Niektóre badania genetyczne na trombofilię wrodzoną obejmują analizę kilku mutacji, które wywołują opisane wcześniej negatywne skutki. Jednak badanie, to nie wszystko. Warto rozpocząć profilaktyczne działania, które pozwalają uniknąć zagrożenia powstania zakrzepu.
Jeśli nie masz zakrzepicy, a ból nóg Ci doskwiera, warto zastosować kilka prostych sposobów, które przyniosą Ci ulgę:
Więcej informacji o badaniu w kierunku trombofilii uzyskasz zadając pytanie na adres:
.
Data publikacji: 07/08/2015, Data aktualizacji: 27/06/2024
Dodaj komentarz