Czym jest USG w ciąży i kiedy się je wykonuje? Badaniaprenatalne.pl

Czym jest badanie ultrasonograficzne i kiedy się je wykonuje

czym jest usg

Wprowadzenie ultrasonografu zrewolucjonizowało nie tylko położnictwo, ale także wiele innych dziedzin medycyny. Badanie USG jest bardzo popularnym badaniem przeprowadzanym w czasie ciąży. Jest całkowicie bezbolesne i niegroźne dla płodu. Czym jest USG i kiedy się je wykonuje?

Czym jest USG i co umożliwia?

Dzięki wykorzystaniu fal dźwiękowych o częstotliwości, jakiej ludzkie ucho nie jest w stanie zarejestrować za pomocą ultrasonografu, możliwa jest wizualizacja i badanie płodu bez konieczności przeprowadzania ryzykownego dla płodu rentgena.

Przeprowadzone niedawno badania wykazały, że chociaż człowiek nie jest w stanie usłyszeć tak wysokich dźwięków, jakie emituje ultrasonograf, to płód taką możliwość posiada. Prawdopodobnie emitowane fale dźwiękowe „uderzają” jego ucho z częstotliwością porównywalną do najwyższych dźwięków fortepianu. Oczywiście nie wpływa to w żaden sposób negatywnie na rozwijającego się malucha, ale może stymulować jego zmysły w ten sposób, że będzie on wykonywał ruchy podczas badania. Co więcej wystarczy, że obróci swą główkę, a fale dźwiękowe nie będą już docierały do jego uszu.

To może Cię zainteresować: Na czym polega USG genetyczne?

Kiedy wykonać badanie ultrasonograficzne w ciąży?

Zasadniczo badanie USG może zostać wykonane na każdym etapie ciąży w zależności od wskazań. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca wykonanie podczas ciąży, która rozwija się prawidłowo, trzech badań USG: Pierwsze w 11-14. tygodniu, drugie w 18-22. tygodniu, trzecie w 28-32. tygodniu.

USG w ciąży – czy jest niebezpieczne?

Przyszłe mamy często zadają pytanie, czy zbyt częste wykonywanie USG w ciąży jest szkodliwe dla płodu. Otóż nie ma jednoznacznych wyników badań, które o tym mówią. Wiemy natomiast, że w trakcie badania biorą udział fale ultradźwiękowe o różnym natężeniu. Niskie, mniej szkodliwe, są stosowane w USG ciąży przez powłoki brzuszne. W sondzie przezpochwowej są one wyższe.

Nadmierne narażanie maleństwa na fale ultradźwiękowe może nie być dobre, ale nie ma takiej reguły. Dlatego też apeluje się o rozwagę podczas wykonywania badania USG w ciąży. Należy przede wszystkim pamiętać, że USG to przede wszystkim badanie, które ma na celu sprawdzenie, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Czasami matki nalegają na wykonanie dodatkowego USG (chociaż z medycznego punktu widzenia nie ma takich wskazań) ze względu na chęć posiadania kolejnego pamiątkowego zdjęcia. Takich zachowań należy się jednak wystrzegać.

Zobacz też: Czy USG w ciąży jest szkodliwe?


5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 17/06/2015, Data aktualizacji: 31/10/2021

3 odpowiedzi na “Czym jest badanie ultrasonograficzne i kiedy się je wykonuje”

  1. w.du w.du pisze:

    nie ma konkretnej odpowiedzi w tym artykule. takie gdybanie to sobie możecie wsadzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *