Czym jest badanie ultrasonograficzne i kiedy się je wykonuje - Badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Czym jest badanie ultrasonograficzne i kiedy się je wykonuje

jak odczytać wynik badania prenatalnego

Wprowadzenie ultrasonografu zrewolucjonizowało nie tylko położnictwo, ale także wiele innych dziedzin medycyny. Badanie USG jest bardzo popularnym badaniem przeprowadzanym w czasie ciąży. Jest całkowicie bezbolesne i nie groźne dla płodu.

Dzięki wykorzystaniu fal dźwiękowych o częstotliwości jakiej ludzkie ucho nie jest w stanie zarejestrować za pomocą ultrasonografu możliwa jest wizualizacja i badanie płodu bez konieczności przeprowadzania ryzykownego dla płodu rentgena.

Przeprowadzone niedawno badania wykazały, iż pomimo, że człowiek nie jest w stanie usłyszeć tak wysokich dźwięków jakie emituje ultrasonograf to płód taką możliwość posiada. Prawdopodobnie emitowane fale dźwiękowe „uderzają” jego ucho z częstotliwością porównywalną do najwyższych dźwięków fortepianu. Oczywiście nie wpływa to w żaden sposób negatywnie na rozwijającego się malucha, ale może stymulować jego zmysły w ten sposób, że będzie on wykonywał ruchy podczas badania. Co więcej wystarczy, że ten obróci swą główkę a fale dźwiękowe nie będą już docierały do jego uszu.

Kiedy wykonać badanie ultrasonograficzne w ciąży ?

Zasadniczo badanie USG może zostać wykonane na każdym etapie ciąży w zależności od wskazań. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca wykonanie podczas ciąży trzech badań USG: Pierwsze w 11-14 tygodniu, drugie w 18-22 tygodniu, trzecie w 28-32 tygodniu.

Przyszłe mamy często zadają pytanie czy zbyt częste wykonywanie USG w ciąży jest szkodliwe dla płodu. Otóż nie ma jednoznacznych wyników badań czy zbyt częste wykonywanie USG jest szkodliwe dla płodu. Wiemy natomiast , że w trakcie badania, biorą udział fale ultradźwiękowe o różnym natężeniu. Niskie mniej szkodliwe fale są stosowane w USG ciąży przez powłoki brzuszne, a w sondzie przez pochwowej wyższe fale.

Nadmierne narażanie maleństwa na fale ultradźwiękowe może być nie dobre, ale nie musi. Dlatego też apeluje się o rozwagę podczas wykonywania badania USG w ciąży. Należy pamiętać, że USG to przede wszystkim badanie. Czasami matki nalegają na wykonanie badania w ciąży (pomimo, iż z medycznego punktu widzenia nie ma do niego wskazań), ponieważ chciałby posiadać w „swoich zbiorach” pamiątkowe zdjęcie płodu. Takich zachowań należy się wystrzegać.

Przeczytaj również:

17/06/2015

3 odpowiedzi na “Czym jest badanie ultrasonograficzne i kiedy się je wykonuje”

  1. w.du napisał(a):

    nie ma konkretnej odpowiedzi w tym artykule. takie gdybanie to sobie możecie wsadzić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.