Czym jest USG w ciąży i kiedy się je wykonuje? Badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Czym jest badanie ultrasonograficzne i kiedy się je wykonuje

czym jest usg

Wprowadzenie ultrasonografu zrewolucjonizowało nie tylko położnictwo, ale także wiele innych dziedzin medycyny. Badanie USG jest bardzo popularnym badaniem przeprowadzanym w czasie ciąży. Jest całkowicie bezbolesne i niegroźne dla płodu. Czym jest USG i kiedy się je wykonuje?

Czym jest USG i co umożliwia?

Dzięki wykorzystaniu fal dźwiękowych o częstotliwości, jakiej ludzkie ucho nie jest w stanie zarejestrować za pomocą ultrasonografu, możliwa jest wizualizacja i badanie płodu bez konieczności przeprowadzania ryzykownego dla płodu rentgena.

Przeprowadzone niedawno badania wykazały, że chociaż człowiek nie jest w stanie usłyszeć tak wysokich dźwięków, jakie emituje ultrasonograf, to płód taką możliwość posiada. Prawdopodobnie emitowane fale dźwiękowe „uderzają” jego ucho z częstotliwością porównywalną do najwyższych dźwięków fortepianu. Oczywiście nie wpływa to w żaden sposób negatywnie na rozwijającego się malucha, ale może stymulować jego zmysły w ten sposób, że będzie on wykonywał ruchy podczas badania. Co więcej wystarczy, że obróci swą główkę, a fale dźwiękowe nie będą już docierały do jego uszu.

To może Cię zainteresować: Na czym polega USG genetyczne?

Kiedy wykonać badanie ultrasonograficzne w ciąży?

Zasadniczo badanie USG może zostać wykonane na każdym etapie ciąży w zależności od wskazań. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca wykonanie podczas ciąży, która rozwija się prawidłowo, trzech badań USG: Pierwsze w 11-14. tygodniu, drugie w 18-22. tygodniu, trzecie w 28-32. tygodniu.

USG w ciąży – czy jest niebezpieczne?

Przyszłe mamy często zadają pytanie, czy zbyt częste wykonywanie USG w ciąży jest szkodliwe dla płodu. Otóż nie ma jednoznacznych wyników badań, które o tym mówią. Wiemy natomiast, że w trakcie badania biorą udział fale ultradźwiękowe o różnym natężeniu. Niskie, mniej szkodliwe, są stosowane w USG ciąży przez powłoki brzuszne. W sondzie przezpochwowej są one wyższe.

Nadmierne narażanie maleństwa na fale ultradźwiękowe może nie być dobre, ale nie ma takiej reguły. Dlatego też apeluje się o rozwagę podczas wykonywania badania USG w ciąży. Należy przede wszystkim pamiętać, że USG to przede wszystkim badanie, które ma na celu sprawdzenie, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Czasami matki nalegają na wykonanie dodatkowego USG (chociaż z medycznego punktu widzenia nie ma takich wskazań) ze względu na chęć posiadania kolejnego pamiątkowego zdjęcia. Takich zachowań należy się jednak wystrzegać.

Zobacz też: Czy USG w ciąży jest szkodliwe?


Przeczytaj również:

17/06/2015

3 odpowiedzi na “Czym jest badanie ultrasonograficzne i kiedy się je wykonuje”

  1. w.du napisał(a):

    nie ma konkretnej odpowiedzi w tym artykule. takie gdybanie to sobie możecie wsadzić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Reklama

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Przeczytaj inne:
Zmęczenie i osłabienie – przyczyną może być hemochromatoza

Chroniczne zmęczenie i osłabienie organizmu są jednymi z objawów hemochromatozy – niebezpiecznej choroby metabolicznej, która może dotyczyć niemal 3,8 miliona Polaków! [1] Dowiedz się, na czym polega to schorzenie, jak je diagnozować i jak leczyć....

Zamknij