Czym jest USG w ciąży i kiedy się je wykonuje? Badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Czym jest badanie ultrasonograficzne i kiedy się je wykonuje

czym jest usg

Wprowadzenie ultrasonografu zrewolucjonizowało nie tylko położnictwo, ale także wiele innych dziedzin medycyny. Badanie USG jest bardzo popularnym badaniem przeprowadzanym w czasie ciąży. Jest całkowicie bezbolesne i niegroźne dla płodu. Czym jest USG i kiedy się je wykonuje?

Czym jest USG i co umożliwia?

Dzięki wykorzystaniu fal dźwiękowych o częstotliwości, jakiej ludzkie ucho nie jest w stanie zarejestrować za pomocą ultrasonografu, możliwa jest wizualizacja i badanie płodu bez konieczności przeprowadzania ryzykownego dla płodu rentgena.

Przeprowadzone niedawno badania wykazały, że chociaż człowiek nie jest w stanie usłyszeć tak wysokich dźwięków, jakie emituje ultrasonograf, to płód taką możliwość posiada. Prawdopodobnie emitowane fale dźwiękowe „uderzają” jego ucho z częstotliwością porównywalną do najwyższych dźwięków fortepianu. Oczywiście nie wpływa to w żaden sposób negatywnie na rozwijającego się malucha, ale może stymulować jego zmysły w ten sposób, że będzie on wykonywał ruchy podczas badania. Co więcej wystarczy, że obróci swą główkę, a fale dźwiękowe nie będą już docierały do jego uszu.

To może Cię zainteresować: Na czym polega USG genetyczne?

Kiedy wykonać badanie ultrasonograficzne w ciąży?

Zasadniczo badanie USG może zostać wykonane na każdym etapie ciąży w zależności od wskazań. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca wykonanie podczas ciąży, która rozwija się prawidłowo, trzech badań USG: Pierwsze w 11-14. tygodniu, drugie w 18-22. tygodniu, trzecie w 28-32. tygodniu.

USG w ciąży – czy jest niebezpieczne?

Przyszłe mamy często zadają pytanie, czy zbyt częste wykonywanie USG w ciąży jest szkodliwe dla płodu. Otóż nie ma jednoznacznych wyników badań, które o tym mówią. Wiemy natomiast, że w trakcie badania biorą udział fale ultradźwiękowe o różnym natężeniu. Niskie, mniej szkodliwe, są stosowane w USG ciąży przez powłoki brzuszne. W sondzie przezpochwowej są one wyższe.

Nadmierne narażanie maleństwa na fale ultradźwiękowe może nie być dobre, ale nie ma takiej reguły. Dlatego też apeluje się o rozwagę podczas wykonywania badania USG w ciąży. Należy przede wszystkim pamiętać, że USG to przede wszystkim badanie, które ma na celu sprawdzenie, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Czasami matki nalegają na wykonanie dodatkowego USG (chociaż z medycznego punktu widzenia nie ma takich wskazań) ze względu na chęć posiadania kolejnego pamiątkowego zdjęcia. Takich zachowań należy się jednak wystrzegać.

Zobacz też: Czy USG w ciąży jest szkodliwe?


Czym jest badanie ultrasonograficzne i kiedy się je wykonuje
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

17/06/2015

3 odpowiedzi na “Czym jest badanie ultrasonograficzne i kiedy się je wykonuje”

  1. w.du napisał(a):

    nie ma konkretnej odpowiedzi w tym artykule. takie gdybanie to sobie możecie wsadzić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
15 października – Dzień Dziecka Utraconego
15 października – Dzień Dziecka Utraconego

Już od 1988 roku na świecie i 2004 roku w Polsce 15 października obchodzimy Dzień Dziecka Utraconego. To moment pamięci o wszystkich najmłodszych zmarłych i okazja do refleksji na temat problemów ich rodzin. Skąd ta...

Zamknij