Zdarza się, że nowy ojciec boi się i nie wie jak nosić i tulić swoje dziecko. Nie ma się czego bać, nie jest ono jednak tak „kruche” jak Ci się wydaje. Rzeczywiście trzeba się z nim delikatnie obchodzić, aczkolwiek na pewno nie zrobisz mu krzywdy. „Maluch” będzie się czuł bezpiecznie w Twoich ramionach.
Badania dowodzą, iż ma to bardzo korzystny wpływ na dziecko. Przede wszystkim dotyk działa uspokajająco i kojąco. Zdecydowałeś się ? Dowiedz się zatem jak nosić swoją pociechę aby zapewnić jej jak największy komfort i jednocześnie bezpieczeństwo.
Do trzeciego miesiąca życia najlepszą pozycją do noszenia dziecka jest tzw. „fasolka”. Układasz dziecko na przedramieniu jednej ręki. Drugą rękę wsuwasz pod lekko zgięte nóżki i podtrzymujesz pupę. Główka leży w zgięciu twojego łokcia. Tułów podtrzymujesz z jednej strony przedramieniem, z drugiej jest wsparty na twoim brzuchu. Ważne, by nie podpierać szyi dziecka, tylko główkę od tyłu. Dzięki takiemu ułożeniu „maluch” ma zapewnioną swobodę ruchów ( może bez skrępowania poruszać nóżkami i rączkami) a jednocześnie jest bezpieczny. Przy takim ułożeniu możesz odwrócić maluszka na bok. Wówczas dziecko leży na przedramieniu jednej twojej ręki, przodem albo tyłem do Ciebie. Noworodka staraj się trzymać poziomo.
Przeczytaj: 5 mitów o badaniach prenatalnych
Unikaj też noszenia go w nosidełku ponieważ na tym etapie dziecko nie jest jeszcze odpowiednio przygotowane do tego aby trzymać główkę i ciało cały czas w pionie. Jeśli dziecko jest już trochę starsze możesz zacząć trzymać je pionowo np. maluch zwrócony jest do ciebie pleckami, zaś główkę i tułów opiera o twój brzuch. Jedną ręką podtrzymujesz mu w tej pozycji pupkę, natomiast drugą asekurujesz jego tułów.
Uwaga: Każde dziecko jest inne, w związku z tym czasami możesz odejść od tych pozycji pod warunkiem , że dziecko czuje się dobrze i nie protestuje. Pamiętaj jednak aby zawsze przytrzymywać noworodkowi główkę i plecki!
Kiedy odkładasz dziecko do łóżeczka pamiętaj aby robić to łagodnie i powoli, tak aby maleństwo się nie przestraszyło. Kładź dziecko na plecach, jest to najlepsza pozycja do snu. Pamiętaj, żeby maluch nie spał na brzuszku. To ułożenie w niektórych przypadkach zwiększa ryzyko tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Postaraj się zapewnić Twojemu dziecku takie warunki do spania jakie miało w łonie matki ( ciepło i ciasno). Owiń je delikatnie kocykiem albo rożkiem. Ułożone w ten sposób noworodki zazwyczaj lepiej śpią bo czują się bezpieczniej. Zdarzają się jednak wyjątki. Jeśli więc dziecko protestuje zaniechaj tych praktyk i nie owijaj dziecka wbrew jego woli.
Data publikacji: 17/06/2015, Data aktualizacji: 29/10/2021
Dodaj komentarz