Badania prenatalne po poronieniach – dlaczego warto je zrobić? Które badania prenatalne w ciąży po poronieniu wybrać?

badania prenatalne po poronieniu, badania prenatalne po poronieniach

Badania prenatalne po poronieniu pozwalają bezpiecznie zbadać zdrowie dziecka, jeszcze przed jego narodzinami. Pary, które doświadczyły poronienia, często obawiają się, że w kolejnej ciąży także utracą dziecko. Poronienie jednak wcale nie przesądza o możliwości wydania na świat zdrowego potomstwa. Które badania prenatalne w ciąży po poronieniu wykonać, by zyskać cenny spokój, że maluch rozwija się prawidłowo?

 Pod artykułem znajdziesz bezpłatny poradnik do pobrania. 

Spis treści:

  1. Badania prenatalne w ciąży po poronieniu najczęściej przynoszą rodzicom spokój
  2. Badania prenatalne – wskazania
  3. Które badania prenatalne wykonać w ciąży po poronieniu?
  4. Badania prenatalne w ciąży po poronieniu – poznaj nieinwazyjny test NIFTY pro, który wykonasz już od 10 tygodnia ciąży

Badania prenatalne w ciąży po poronieniu najczęściej przynoszą rodzicom spokój

Wiele par, które doświadczyły poronienia, obawia się, że kolejna ciąża także nie zakończy się pomyślnie. Większość przypadków poronień samoistnych jest jednak spowodowanych chorobami genetycznymi dziecka, które powstają w sposób losowy – tego typu zaburzenia nie powtarzają się w kolejnych ciążach [1].

Badania prenatalne po poronieniu mają na celu wykrycie nieprawidłowości w rozwoju dziecka, jeszcze przed jego narodzinami. Najczęściej dają one prawidłowy wynik i przynoszą rodzicom cenny spokój, ponieważ zyskują oni pewność, że dziecko rozwija się prawidłowo.

Badania prenatalne – wskazania

Wśród wskazań do wykonania badań prenatalnych po poronieniu wymienia się:

  • wystąpienie w poprzednich ciążach aberracji chromosomowych lub anomalii chromosomowych
  • wystąpienie w rodzinie choroby genetycznej,
  • wiek powyżej 35 lat,
  • ciąża po in vitro.

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca jednak, by każda przyszła mama wykonała przesiewowe badania prenatalne w kierunku najczęściej spotykanych aberracji chromosomowych i wad rozwojowych [1].

Badania prenatalne po poronieniu – które z nich warto wykonać?

Jakie badania prenatalne w ciąży po poronieniu warto wykonać? Jako pierwsze, wykonuje się badania prenatalne przesiewowe. To nieinwazyjne i bezpieczne badania, które pozwalają oszacować ryzyko występowania chorób wrodzonych. Dopiero gdy one dadzą nieprawidłowy wynik, lekarz proponuje wykonanie badań prenatalnych diagnostycznych, które są inwazyjne (np. amniopunkcja).

Badania prenatalne w ciąży po poronieniu – poznaj nieinwazyjny test NIFTY pro, który wykonasz już od 10 tygodnia ciąży

Rodzice, którzy chcą zbadać dokładnie zdrowie swojego dziecka, mogą wykonać nowoczesne przesiewowe badanie prenatalne – test NIFTY pro. To badanie, które charakteryzuje się wysoką czułością (porównywalną do czułości amniopunkcji). Jest jednocześnie zupełnie bezpieczne – do badania pobiera się jedynie krew matki (jak do zwykłej morfologii).

Test NIFTY pro można wykonać już od 10 tygodnia ciąży, badanie wykrywa aż 94 różnych nieprawidłowości, w tym trisomie (np. zespół Downa), mikrodelecje i mikroduplikacje (np. zespół DiGorge’a), a także aberracje chromosomów płci (np. zespół Turnera). To jedyne na rynku nieinwazyjne badanie prenatalne z ubezpieczeniem.

Bezpłatny poradnik – kliknij tutaj lub w miniaturkę, aby otworzyć poradnik w PDF

badania prenatalne po poronieniu, badania prenatalne po poronieniach

 


Źródła:

1. Skrzypczak, B. Kwinecka-Dmitriew, M. Zakrzewska, A. Latos-Bieleńska, Czy i jak często aberracje chromosomowe zarodków powtarzają się w kolejnej ciąży?, „Ginekologia Polska” 2010, 81 (9).
2. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące postępowania w zakresie diagnostyki prenatalnej (Kwiecień 2009).

Artykuł powstał we współpracy z badanienifty.pl | Autor: Alicja Hudzik | Zdjęcie: pixabay.com

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 14/04/2020, Data aktualizacji: 08/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *