Zakrzepica u wielu osób rozwija się bezobjawowo – tymczasem może prowadzić do poważnych powikłań, m.in. zatoru płucnego, udaru mózgu czy zawału serca. Podwyższone ryzyko zakrzepicy występuje przede wszystkim u osób z trombofilią wrodzoną – genetyczną tendencją do nadkrzepliwości krwi. Co jeszcze warto wiedzieć?
Spis treści:
Trombofilia wrodzona, czyli genetyczna skłonność do tworzenia się zakrzepów, nie daje widocznych objawów. Z tego powodu jej wykrycie jest możliwe tylko dzięki badaniom DNA. Sprawdza się przede wszystkim obecność mutacji genu protrombiny i czynnika V Leiden. Ta genetyczna tendencja, w połączeniu z innymi czynnikami, znacznie zwiększa ryzyko powstania zakrzepu i dalszych powikłań.
Zakrzepica to jednak nie jedyne schorzenie związane z trombofilią wrodzoną. Podwyższa ona ponadto ryzyko poronień.
Inne czynniki ryzyka zakrzepicy to między innymi stosowanie dwuskładnikowej antykoncepcji hormonalnej albo terapii zastępczej, palenie papierosów, ciąża, otyłość, długie unieruchomienie czy operacja. Jeśli masz dodatkowo trombofilię wrodzoną, rośnie ono jeszcze bardziej. Co ważne, czynniki te kumulują się.
Zakrzepica najczęściej występuje w kończynach dolnych, dlatego mogą wystąpić:
U wielu osób objawy zakrzepicy jednak nie występują – wtedy chorzy dowiadują się, że coś jest nie tak, dopiero po wystąpieniu powikłań, np. zatoru.
Data publikacji: 22/10/2018, Data aktualizacji: 22/12/2021
Dodaj komentarz