Przesilenie wiosenne, czy celiakia – przyczyny ciągłego zmęczenia

Artykuł sponsorowany

Nadeszła wiosna, a Ty zamiast przypływu energii czujesz tylko zmęczenie, senność, irytację i brak chęci do działania? Swoje dolegliwości tłumaczysz przesileniem wiosennym i tym, że Twój organizm jest po prostu mocno osłabiony po ciężkiej i długiej zimie.

Pamiętaj jednak, że w ten sposób ciało może dawać Ci również sygnał, że rozwija się w nim jakaś poważna choroba. Przyczyną ciągłego zmęczenia może być np. celiakia, czyli trwała nietolerancja glutenu.

Zmęczenie i irytacja to częste objawy celiakii – co je powoduje?

Są one efektem niedożywienia organizmu,spowodowanego zanikiem kosmków jelitowych, odpowiedzialnych za przyswajanie witamin i minerałów ze spożywanego pokarmu. Kosmki ulegają zniszczeniu po zjedzeniu dowolnego produktu z glutenem w składzie – czyli białkiem zbożowym, występującym m.in. w pszenicy, życie, jęczmieniu i w owsie, nietolerowanym przez osoby z celiakią. Co ciekawe „twórcą” tych zniszczeń jest układ odpornościowy, który na skutek genetycznego błędu, omyłkowo atakuje własny organizm – zamiast chronić go przed działaniem toksycznego glutenu. Celiakia jest więc chorobą autoimmunologiczną.

Kosmki jelitowe, których w miarę postępu choroby sukcesywnie ubywa, mają coraz większe problemy z wchłanianiem substancji odżywczych z pokarmu. W następstwie zaburzeń wchłaniania u chorego występują liczne niedobory – brakuje mu m.in. żelaza, witaminy B12 i kwasu foliowego oraz innych bardzo ważnych dla zdrowia witamin. Zbyt mała ilość tych składników wpływa na cały organizm i powoduje szereg przykrych dolegliwości.

Nietolerancja glutenu może objawiać się w bardzo różnoraki sposób. Najbardziej typowymi objawami celiakii są problemy gastryczne w postaciwymiotów, biegunek i bólu brzucha. Dolegliwości te dotyczą jednak głownie dzieci i ciężarnych kobiet. Znacznie częściej celiakii towarzyszą objawy niezwiązane z układem pokarmowym – bóle głowy, skurcze mięśni i mrowienie kończyn, apatia, rozdrażnienie, a także przewlekłe zmęczenie, którego przyczyną może być anemia z niedoboru żelaza. Nieleczona celiakia może doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych, nie wyłączając chorób nowotworowych. Dlatego tak ważne jest, aby osoba, która podejrzewa u siebie nietolerancję glutenu, jak najszybciej podjęła kroki w kierunku zdiagnozowania choroby.

Zobacz też: Celiakia a ciąża

Nietolerancja glutenu – jak się ją diagnozuje?

Najprostszym sposobem na szybkie zdiagnozowanie celiakii będzie badanie DNA. Warunkiem koniecznym do wystąpienia tej choroby jest bowiem obecność charakterystycznego układu genów (HLA DQ2 i DQ8). Jeśli badana osoba go nie posiada, to znaczy , że nie ma i już nigdy nie będzie miała trwałej nietolerancji glutenu. Jeśli test genetyczny wyjdzie pozytywny, tj. stwierdzi obecność ww. układu genów, oznacza to, że badana osoba z dużym prawdopodobieństwem choruje na celiakię. Wtedy przeprowadza się jeszcze testy serologiczne (badanie przeciwciał), które ją ostatecznie potwierdzają.

Testy genetyczne mają tę wyższość nad serologicznymi, że można je wykonywać u bardzo małych dzieci i osób, które stosują już dietę bezglutenową. Zarówno w jednym jak i drugim przypadku, testy serologiczne mogą się nie sprawdzić, tzn. istnieje ryzyko, że ich wynik będzie niezgodny z prawdą.

Warto przeczytać: 5 mitów o badaniach prenatalnych. 

Zmęczenie i osłabienie organizmu spowodowane celiakią można pokonać dietą bezglutenową.

Dieta bezglutenowa jest tak naprawdę jedynym skutecznym lekiem na tę chorobę. Daje jednak bardzo dobre efekty, jeśli tylko skrupulatnie jej przestrzegamy. Jelito cienkie, nienarażone na działanie glutenu, z czasem się regeneruje i znów jest zdolne do wchłaniania składników odżywczych. W ten sposób chory pozbywa się niedoborów, a wraz z nimi znika również zmęczenie, irytacja, anemia i ogólne osłabienie organizmu. Diety bezglutenowej nigdy nie należy jednak wprowadzać na własną rękę, ponieważ możemy tym doprowadzić do jeszcze większych niedoborów. Zawsze powinno się na nią przechodzić pod kontrolą lekarza i po wcześniejszym upewnieniu się, czy rzeczywiście mamy celiakię.


testdna logotyp

Tekst powstał we współpracy z testDNA, www.testdna.pl

Więcej informacji o badaniach genetycznych w kierunku celiakii można uzyskać pod bezpłatnym numerem 800 007 771 a także pisząc na adres .

.

 

5/5 - (3 głosów / głosy)

Data publikacji: 09/04/2018, Data aktualizacji: 07/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *