Powody zatrzymania miesiączki – dlaczego nie mam okresu?

powody zatrzymania miesiączki

Od kilku miesięcy nie miałaś okresu, chociaż wcześniej miesiączkowałaś? Ten problem dotyczy nawet 3-4% kobiet w wieku rozrodczym [1]. Warto jak najszybciej poznać powód tego stanu rzeczy, ponieważ może być objawem zaburzeń obecnych w Twoim organizmie. Pamiętaj również, że jakiekolwiek nieprawidłowości w cyklu menstruacyjnym wiążą się z kłopotami z płodnością. Oto najczęstsze powody zatrzymania miesiączki.

1. Zaburzenia hormonalne

Powody zatrzymania miesiączki obejmują przede wszystkim zaburzenia hormonalne, które dotyczą hormonów płciowych i/lub tarczycowych. Nieprawidłowe stężenie hormonów może wiązać się m.in. z nadczynnością albo niedoczynnością tarczycy, zespołem Cushinga, zapaleniem tarczycy Hashimoto czy innymi zaburzeniami.

Za zanik okresu nierzadko odpowiedzialny jest zespół policystycznych jajników (PCOS), który objawia się nie tylko zaburzeniami w cyklu miesiączkowym, ale też otyłością, nadmiernym owłosieniem czy trądzikiem.

2. Celiakia lub hemochromatoza – choroby genetyczne

Zarówno celiakia, jak i hemochromatoza mogą powodować problemy z miesiączką, nieregularne cykle, niepłodność czy przedwczesną menopauzę. Bywa, że to jedyne objawy tych chorób.

W przypadku celiakii organizm nieprawidłowo reaguje na gluten, powodując degradację kosmków jelitowych. Kosmki te są odpowiedzialne za przyswajanie substancji odżywczych z pożywienia czy leków. Zniszczone nie mogą robić tego w sposób prawidłowy, co wiąże się z wystąpieniem niedoborów i niedożywienia organizmu. Nieleczona celiakia może wiązać się z wystąpieniem wczesnej wczesnej menopauzy – nawet 5 lat wcześniej niż u większości kobiet [2].

Hemochromatoza polega natomiast na nadmiernym odkładaniu żelaza w tkankach, m.in. przysadce mózgowej i jajnikach, co powoduje ich nieprawidłową pracę.

Ciekawy artykuł: 5 faktów o celiakii, które Cię zaskoczą

3. Inne czynniki genetyczne

Ustanie funkcji jajników, zatrzymanie miesiączki i inne kłopoty z układem rozrodczym mogą być związane np. z wadami chromosowymi. Często nie dają żadnych innych, widocznych, objawów. Aby sprawdzić, czy to genetyczne powody zatrzymania miesiączki, najlepiej skonsultować się z lekarzem genetykiem.

Na podstawie objawów, obecnych w rodzinie chorób i innych czynników ustali listę badań do wykonania. W takich sytuacjach wykonuje się przede wszystkim badanie kariotypu – zestawu wszystkich chromosomów.

4. Narażenie na nadmierny stres

Kłopoty w pracy, problemy rodzinne, choroba bliskiej osoby, ważny egzamin… To wszystko może spowodować ogromny stres, w czasie którego w organizmie produkowana jest zbyt duża ilość prolaktyny. Nadmiar tego hormonu może zatrzymywać owulację (a więc i miesiączkę). Nadmierny i długotrwały stres niekorzystnie odbija się na zdrowiu psychicznym i fizycznym, dlatego warto zadbać o obniżenie jego poziomu.

To może Cię zainteresować: Cykl miesiączkowy – owulacja

5. Nieprawidłowa (zbyt niska lub zbyt wysoka) waga ciała

Za wysoka lub za niska ilość tkanki tłuszczowej może wywoływać problemy z cyklem miesiączkowym, ponieważ tkanka ta uwalnia takie substancje, które mają na niego wpływ. Nieprawidłowa waga ciała często wiąże się też z niezbilansowaną dietą, która również niekorzystnie wpływa na cały organizm. Przykładowo: szacuje się, że nawet 8-18% otyłych kobiet ma zaburzenia cyklu miesiączkowego [1].

Czytaj więcej: Otyłość przyczyną niepłodności?


Źródła:

[1] A. J. Polotsky, Brak miesiączki spowodowany skrajnymi wartościami masy ciała: patofizjologia i następstwa, „Ginekologia po Dyplomie” 2010, nr 6.
[2] T. Milewicz, M. Pulka, D. Galicka-Latała, E. Rzepka, J. Krzysiek, Choroba trzewna – celiakia a płodność, „Przegląd Lekarski” 2011, 68, 9, s. 640-642.


5/5 - (8 głosów / głosy)

Data publikacji: 07/05/2018, Data aktualizacji: 07/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *