Fakty i mity o krwawieniu w ciąży

krwawienie w ciąży

„Nie wiedziałam o ciąży, bo wciąż miałam okres…” – takie wypowiedzi zdarzają się stosunkowo często. Czy jednak miesiączka jest w tym szczególnym czasie w ogóle możliwa? Krwawienie w ciąży – poznaj fakty i mity na jego temat!

W ciąży u niektórych kobiet wciąż występuje miesiączka – MIT

To niemożliwe – miesiączka polega na złuszczaniu błony śluzowej macicy, gdy nie doszło do zapłodnienia i do wydalenia obumarłej komórki jajowej. Jeśli zapłodnienie miało miejsce i spodziewasz się dziecka, z fizjologicznego punktu widzenia nie możesz więc mieć okresu.

Krwawienie w ciąży zawsze oznacza poronienie – MIT

Chociaż krwawienie z towarzyszącym bólem brzucha (a często również krzyża) może być oznaką poronienia, wydobywająca się z pochwy krew może wiązać się np. ze zmianami hormonalnymi, chorobą szyjki macicy, nadżerką czy ciążą pozamaciczną.

Ciekawy artykuł: 5 najczęstszych przyczyn poronień

W terminie spodziewanego okresu może wystąpić krwawienie – FAKT

U niektórych ciężarnych przez pierwsze 2-3 miesiące ciąży ma miejsce delikatne krwawienie w momencie spodziewanego okresu. Jest ono jednak najczęściej dużo słabsze niż zwykle i przybiera formę plamienia. Zwykle jego powodem jest niecałkowite wypełnienie jamy macicy przez jajo płodowe, więc złuszczeniu ulega „wolny” jej fragment. Pamiętaj, że nie jest to jednak miesiączka!

Jeśli krwawisz w ciąży, powinnaś udać się do lekarza – FAKT

Krwawienie czy plamienie w ciąży nie zawsze oznacza coś bardzo poważnego, jednak powinno Cię zaniepokoić i skłonić do wizyty u specjalisty. Najlepiej od razu udać się do ginekologa lub nawet szpitala, aby sprawdzić, czy z Tobą i dzieckiem wszystko w porządku. Być może powinnaś bardziej się oszczędzać?

To może Cię zainteresować: Ciąża – ile trwa ten szczególny okres?

Krwawienie może wystąpić w czasie zagnieżdżania zarodka – FAKT

Pojawia się ono u ok. 20% przyszłych mam kilkanaście dni od zapłodnienia. Ten rodzaj krwawienia także bywa mylony z miesiączką – tym razem spóźnioną. Krwawienie jest jednak raczej delikatne, bardziej przypomina plamienie.



5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 14/11/2017, Data aktualizacji: 09/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *