Prawidłowy poziom żelaza jest bardzo ważny dla zdrowia organizmu. Gdy jest go zbyt mało, pojawia się anemia. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że również nadmiar tego pierwiastka jest niebezpieczny – i to bardzo! Chodzi Ci po głowie suplementacja żelaza? Przeczytaj.
Nadmiar żelaza szkodzi
Żelazo – potrzebne do funkcjonowania organizmu
To może być hemochromatoza
Hemochromatoza – jedna z najczęstszych chorób genetycznych
Zanim zdecydujesz się zażywać dodatkowo ten pierwiastek, warto skontrolować poziom żelaza i porozmawiać z lekarzem. Dobrze również sprawdzić, czy nie występuje u Ciebie schorzenie, które powoduje nadmierne odkładanie żelaza (np. hemochromatoza).
Dlaczego? Zmagazynowane w nadmiarze żelazo prowadzi do uszkodzenia tkanek, co w konsekwencji powoduje m.in. marskość wątroby, cukrzycę czy nieprawidłową pracę serca. Niestety tych zmian nie da się już odwrócić, dlatego tak ważna jest rozwaga – suplementacja żelaza może być bowiem bardzo niebezpieczna.
Ciekawy artykuł: Witamina C szkodzi? Niektórym tak!
Żelazo odpowiedzialne jest za równowagę w wielu organach. Co jeszcze warto wiedzieć o tym istotnym pierwiastku?
• Prawidłowa ilość żelaza w ludzkim organizmie to ok. 3-5 gramów.
• Ok. 75% żelaza związane jest z hemoglobiną.
• Prawidłowe stężenie żelaza w przypadku badania krwi wynosi 12,5-26,9 µmol/L (co jednak zależy od wykorzystywanej przez laboratorium jednostki).
• Z pożywieniem człowiek pobiera 10-15 mg żelaza, jednak organizm wchłania tylko ok. 1%.
• Codziennie człowiek traci ok. 1 mg żelaza: z moczem, potem lub wraz z utratą krwi w przewodzie pokarmowym.
Organizm człowieka czerpie ten pierwiastek nie tylko z jedzenia, ale przede wszystkim z obiegu wewnętrznego. Zapotrzebowanie zależne jest od wieku i płci: najwyższe mają kobiety w ciąży, a najniższe – mężczyźni i kobiety po pięćdziesiątce.
Jeśli chorujesz, żelazo gromadzi się w Twoim organizmie przez lata. Pierwsze objawy choroby – m.in. zmęczenie, bóle brzucha czy osłabienie organizmu – występują wtedy, gdy jego ilość to 20-50 gramów. Niestety początkowe symptomy hemochromatozy są niecharakterystyczne, więc mało kto łączy je właśnie z tą chorobą, a żelazo kumuluje się nadal. Może w konsekwencji spowodować poważne uszkodzenia, prowadząc m.in. do niepłodności, impotencji, cukrzycy, kłopotów z sercem czy marskości wątroby. Marskość z kolei aż 200 razy podwyższa ryzyko zachorowania na raka. [1]
To właśnie dlatego tak ważna jest kontrola, czy Twój organizm nie jest przeciążony tym pierwiastkiem, ponieważ dla niektórych osób suplementacja żelaza może być niebezpieczna.
Zobacz też: Badanie na hemochromatozę? 5 powodów, dlaczego warto
Tyle osób może mieć minimum jedną zmianę w genie HFE, który odpowiada za wystąpienie choroby. Niestety – średni czas diagnostyki wynosi w przypadku hemochromatozy aż 10 lat! [2] Tymczasem szybkie wykrycie choroby i rozpoczęcie leczenia pozwalają uniknąć groźnych powikłań.
Proste badanie genetyczne umożliwia sprawdzenie, czy jesteś obciążony genetycznie i czy zagraża Ci hemochromatoza. Dzięki tej świadomości masz szansę wdrożyć odpowiednią profilaktykę.
Źródła:
[1] K. Derc, M. Grzymisławski, G. Skarupa-Szabłowska, Hemochromatoza pierwotna (Primary hemochromatosis), „Gastroenterologia Polska” 2001, 8 (2), 181-188. [2] K. Sikorska, K. P. Bielawski, T. Romanowski, P. Stalke, Hemochromatoza dziedziczna – najczęstsza choroba genetyczna człowieka, „Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej” 2006, nr 60.Data publikacji: 25/09/2017, Data aktualizacji: 07/11/2021
suplementacja żelaza jest bardzo ważna zwłaszcza w ciąży, diety nawet mi nie pomagały, lekarz kazał mi regularnie stosować dicofer i od miesiąca czuję się w końcu dobrze 🙂