Martwi Cię stopniowa utrata pamięci u Ciebie lub bliskiej Ci osoby? To może być jeden z pierwszych objawów Alzheimera – choroby, która powoduje stopniowy zanik neuronów w mózgu i nieprawidłową pracę tego organu. Ryzyko tego schorzenia aż 15 razy zwiększa obecność genu APOE4 [1]. Jego wczesne wykrycie to szansa na zmianę stylu życia i zmniejszenie prawdopodobieństwa zachorowania.
Stopniowa utrata pamięci – przede wszystkim krótkotrwałej – jest jednym z pierwszych objawów Alzheimera. Na początku jest ona bardzo subtelna, a chory ma kłopoty z zapamiętywaniem nowych informacji czy przypomnieniem sobie wspomnień z poprzedniego dnia, ważnych dat czy nazwisk.
Częste jest również powtarzanie tych samych pytań. W późniejszej fazie choroby utrata pamięci jeszcze bardziej się pogłębia, do momentu aż chory nie rozpoznaje bliskich czy nie pamięta, jak się nazywa.
Inne symptomy Alzheimera to m.in. zaburzenia osobowości, zmiany nastroju, zaburzenia orientacji, nadpobudliwość, niepokój, problemy z koordynacją ruchową, kłopoty z mówieniem. Często chory nie jest w stanie wykonywać czynności, które wcześniej nie sprawiały mu problemu (np. jazda samochodem, a później również jedzenie czy ubieranie). Końcowy etap choroby to niemożność samodzielnego funkcjonowania i całkowite wyniszczenie organizmu.
W mózgu chorego dochodzi do odkładania niebezpiecznego białka, które niszczy neurony i synapsy. W konsekwencji następuje zaburzenie funkcjonowania mózgu – stopniowo działa on coraz gorzej. Do przyczyn choroby należą przede wszystkim wiek powyżej 65. roku życia, czynniki genetyczne i środowiskowe.
Obecność tego genu ma więc bardzo duże znaczenie, dlatego tak ważna jest świadomość jego występowania.
Inne czynniki ryzyka Alzheimera to m.in. niezdrowa dieta, miażdżyca, wysoki poziom trójglicerydów, cukrzyca, nadciśnienie, palenie papierosów, brak aktywności fizycznej, niska aktywność intelektualna czy zbyt wysoka masa ciała.
Aby sprawdzić, czy utrata pamięci wiąże się z Alzheimerem, warto szybko rozpocząć diagnostykę. Obejmuje ona szereg badań, m.in. psychiatryczne, neurologiczne, laboratoryjne (np. badania krwi) czy obrazowe (np. tomografia).
Jeszcze zanim pojawią się objawy lub gdy są one bardzo delikatne, warto wykonać też badanie genotypu APOE. Analiza obejmuje również badanie wariantów genów, które odpowiadają za skłonność do miażdżycy oraz mają właściwości chroniące przed chorobą Alzheimera.
Badanie jest szansą na opóźnienie rozwoju choroby i złagodzenie objawów. Mając świadomość tak wysokiego ryzyka Alzheimera łatwiej o zdrową dietę i aktywność, które obniżą prawdopodobieństwo zachorowania.
Chociaż całkowite wyleczenie choroby Alzheimera jest niemożliwe, na opóźnienie rozwoju choroby wpływają – oprócz zdrowej diety i aktywności – specjalne leki. Wykorzystuje się też terapię czy rehabilitację. Niestety w ostatniej fazie choroby chory wymaga już całodobowej opieki, dlatego niektórzy decydują się na skorzystanie z oferty placówki zapewniającej stałą pomoc.
Źródła:
[1] Zabłocka, Choroba Alzheimera jako przykład schorzenia neurodegeneracyjnego, „Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej”, 2006, 60.Data publikacji: 24/08/2017, Data aktualizacji: 10/11/2021
Dodaj komentarz