Program Za życiem – co przysługuje kobietom w ciąży?Badaniaprenatalne.pl

Program Za życiem – co przysługuje kobietom w ciąży?

za życiem

1 stycznia br. weszła w życie ustawa z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin Za życiem. Program ten kierowany jest przede wszystkim do kobiet w ciąży oraz rodzin, w których na świat przyszło ciężko chore dziecko. Poznaj najważniejsze przywileje, jakie przysługują przyszłym mamom.

Świadczenia opieki zdrowotnej i nie tylko… poza kolejnością

Każda kobieta w ciąży ma prawo skorzystać poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej i usług farmaceutycznych w aptekach. Co to oznacza w praktyce? Jeśli spodziewasz się dziecka, świadczenia ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i świadczenia szpitalne powinny zostać Ci udzielone w dniu, w którym zgłosisz się do lekarza czy szpitala. Jeśli to niemożliwe i konieczny jest inny termin, nie obowiązuje Cię lista oczekujących. Świadczenia ASO (ambulatoryjnej opieki zdrowotnej) udzielane są ciężarnym w ciągu 7 dni roboczych.

Jeśli chcesz korzystać z tych uprawnień, powinnaś mieć przy sobie dokument tożsamości oraz zaświadczenie od lekarza, które potwierdza Twoją ciążę.

Zobacz też: Kalendarz ciąży czyli ciąża tydzień po tygodniu

Prawo do świadczeń finansowanych przez NFZ

Jeśli jesteś w ciąży, masz prawo do korzystania z badań i świadczeń profilaktycznych finansowanych ze środków publicznych, czyli nieodpłatnie. Nie ma tu znaczenia, czy jesteś ubezpieczona, czy nie. Co ważne, personel musi poszanować Twoją godność i intymność. Jeśli chcesz, przy badaniach czy porodzie może towarzyszyć Ci bliska osoba.
Masz również prawo do uzyskania pełnej informacji na temat swojej ciąży, przebiegu porodu, połogu czy wszystkich badań i procedur, jakie wykonuje personel medyczny.

To może Cię zainteresować: Bezpłatne badania w ciąży – które zagwarantuje Ci NFZ?

Za życiem to też wsparcie asystenta rodziny

Ciężarna i jej rodzina może skorzystać ze wsparcia, jakie oferuje asystent rodziny. Chodzi między innymi o udzielenie informacji na temat polityki rodzinnej, udzielenie pomocy prawnej i psychologicznej czy wsparcie w codziennych obowiązkach. Jeśli wystawisz pisemne upoważnienie, asystent rodziny może w Twoim imieniu załatwiać różnego rodzaju sprawy formalne.Przeczytaj również:

25/10/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Reklama

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Przeczytaj inne:
badanie nasienia
Badanie nasienia

Wpis sponsorowany Ocena męskich narządów płciowych oraz badanie nasienia  to proste metody na wykrycie między innymi przyczyn niepłodności. Dla wielu mężczyzn są one krępujące.  Niestety, badanie jakości, ilości oraz szybkości plemników w męskiej spermie jest niezastąpione...

Zamknij