Program Za życiem – co przysługuje kobietom w ciąży?Badaniaprenatalne.pl

Program Za życiem – co przysługuje kobietom w ciąży?

za życiem

1 stycznia br. weszła w życie ustawa z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin Za życiem. Program ten kierowany jest przede wszystkim do kobiet w ciąży oraz rodzin, w których na świat przyszło ciężko chore dziecko. Poznaj najważniejsze przywileje, jakie przysługują przyszłym mamom.

Świadczenia opieki zdrowotnej i nie tylko… poza kolejnością

Każda kobieta w ciąży ma prawo skorzystać poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej i usług farmaceutycznych w aptekach. Co to oznacza w praktyce? Jeśli spodziewasz się dziecka, świadczenia ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i świadczenia szpitalne powinny zostać Ci udzielone w dniu, w którym zgłosisz się do lekarza czy szpitala. Jeśli to niemożliwe i konieczny jest inny termin, nie obowiązuje Cię lista oczekujących. Świadczenia ASO (ambulatoryjnej opieki zdrowotnej) udzielane są ciężarnym w ciągu 7 dni roboczych.

Jeśli chcesz korzystać z tych uprawnień, powinnaś mieć przy sobie dokument tożsamości oraz zaświadczenie od lekarza, które potwierdza Twoją ciążę.

Zobacz też: Kalendarz ciąży czyli ciąża tydzień po tygodniu

Prawo do świadczeń finansowanych przez NFZ

Jeśli jesteś w ciąży, masz prawo do korzystania z badań i świadczeń profilaktycznych finansowanych ze środków publicznych, czyli nieodpłatnie. Nie ma tu znaczenia, czy jesteś ubezpieczona, czy nie. Co ważne, personel musi poszanować Twoją godność i intymność. Jeśli chcesz, przy badaniach czy porodzie może towarzyszyć Ci bliska osoba.
Masz również prawo do uzyskania pełnej informacji na temat swojej ciąży, przebiegu porodu, połogu czy wszystkich badań i procedur, jakie wykonuje personel medyczny.

To może Cię zainteresować: Bezpłatne badania w ciąży – które zagwarantuje Ci NFZ?

Za życiem to też wsparcie asystenta rodziny

Ciężarna i jej rodzina może skorzystać ze wsparcia, jakie oferuje asystent rodziny. Chodzi między innymi o udzielenie informacji na temat polityki rodzinnej, udzielenie pomocy prawnej i psychologicznej czy wsparcie w codziennych obowiązkach. Jeśli wystawisz pisemne upoważnienie, asystent rodziny może w Twoim imieniu załatwiać różnego rodzaju sprawy formalne.Program Za życiem – co przysługuje kobietom w ciąży?
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

25/10/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
zakrzepica w połogu
Zakrzepica w połogu? Zdarza się częściej, niż myślisz!

Każda przyszła mama wie, że podczas ciąży rośnie ryzyko zakrzepicy, m.in. ze względu na zmiany hormonalne. Niewiele zdaje sobie jednak sprawę, że podczas połogu, czyli ok. 6-tygodniowego okresu, gdy kobiece ciało wraca do stanu sprzed...

Zamknij