Badanie echokardiograficzne płodu – na czym polega i jak wygląda?

Badanie echokardiograficzne płodu

Wady serca są największą grupą wad rozwojowych wykrywanych u noworodków. Tymczasem szybkie ich rozpoznanie – jeszcze przed narodzinami – zwiększa szanse na prawidłowy rozwój dziecka w przyszłości. W celu oceny stanu serca płodu wykonuje się badanie echokardiograficzne (ECHO).


Spis treści:

Badanie echokardiograficzne płodu
Jak wygląda badanie?
Wskazania do wykonania badania
Co wykrywa badanie?


dr n. med. Przemysław Kosiński

Badanie echokardiograficzne płodu stanowi wysokospecjalistyczną ocenę serca płodu. Podstawową ocenę struktur anatomicznych serca wykonuje się przede wszystkim podczas badania w drugim trymestrze ciąży. Należy jednak pamiętać, że ultrasonograficzna ocena serca płodu stanowi najtrudniejszy element całego badania.

Serce płodu jest strukturą niewielkich rozmiarów, kurczy się z częstością około 140 uderzeń w ciągu minuty, płód często znajduje się w niekorzystnej pozycji, a do tego serce jest narządem bardzo skomplikowanym anatomicznie.

Z drugiej strony wiadomo również, że wady serca są najczęstszymi wadami anatomicznymi i zwykle występują u pacjentek z grupy niskiego ryzyka – czyli zupełnie zdrowych.

Wrodzone wady serca u płodów współwystępują w około 30% z innymi wadami i anomaliami pozasercowymi, co istotnie wpływa na rokowanie wady serca. Dlatego bardzo ważnym elementem diagnostyki prenatalnej w przypadku wykrycia wady serca u płodu, jest szczegółowe badanie ultrasonograficzne, w kierunku wykluczenia innych wad i anomalii strukturalnych. Dlatego właśnie badanie ECHO serca płodu jest badaniem uzupełniającym diagnostykę płodu. – dr n. med. Przemysław Kosiński.

Echo serca płodu – jak wygląda badanie?

Badanie echokardiograficzne wykonywane jest na wyspecjalizowanym aparacie USG i trwa od 30 do 60 minut. Dla pacjentki wygląda jak zwykłe badanie USG i nie wymaga szczególnych przygotowań. Badanie może być refundowane w przypadku posiadania skierowania od lekarza z placówki, która ma umowę z NFZ.

Wskazania do wykonania badania

Badanie wykonuje się gdy lekarz w czasie standardowego USG wykryje:

  • nieprawidłowości budowy i pracy serca,
  • wady innych narządów wewnętrznych,
  • obrzęk płodu,
  • nieprawidłową ilość płynu owodniowego.

Inne wskazania to:

Co wykrywa badanie echokardiograficzne płodu?

Badanie pozwala na wykluczenie wielu wrodzonych wad serca, takich jak na przykład przełożenie wielkich pni tętniczych, tetralogia Fallota, czy wspólny kanał przedsionkowy. Jak w przypadku każdego badania w medycynie – nie pozwala jednak na wykluczenie wszystkich wad serca – zwłaszcza biorąc pod uwagę różnice anatomiczne w krążeniu płodowym.  – dr n. med. Przemysław Kosiński.

Artykuł powstał we współpracy z dr n. med. Przemysławem Kosińskim, Premium Medical

Badania prenatalne w Premium Medical wykonywane są przez doświadczonych specjalistów m.in. Prof. dr hab. n. med. Mirosława Wielgosia, Dr n. med. Przemysława Kosińskiego, Lek. Roberta Brawurę Biskupskiego Samahę, Dr n. med. Michała Lipę. W naszej przychodni Pacjentki mogą skorzystać z nieinwazyjnych badań prenatalnych: USG (diagnostyka obrazowa), testy biochemiczne, testy genetyczne oraz z inwazyjnych badań prenatalnych: amniopunkcja, biopsja kosmówki, kordocenteza. Dodatkowym atutem przychodni jest kontrakt z NFZ na realizację programu badań prenatalnych. 

Zdjęcie główne: Wavebreak Media Ltd/pl.123rf.com


4.8/5 - (5 głosów / głosy)

Data publikacji: 31/08/2018, Data aktualizacji: 31/10/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *