Trombofilia polega ona na skłonności do tworzenia się zakrzepów w układzie krążenia. W celu jej wykrycia trzeba zrobić badanie na trombofilię. Kiedy można podejrzewać, że ktoś na nią choruje? Dlaczego chory człowiek musi wiedzieć, że ma trombofilię?
Spis treści
Krew, która płynie w naszych żyłach, musi mieć odpowiednie parametry, aby prawidłowo zachodziły procesy krzepnięcia. W niektórych sytuacjach krew powinna być gęsta, aby np. stworzyć skrzep w miejscu zranienia, ale normalnie musi być dość płynna. Przy trombofilii krew krzepnie zbyt często. Trombofilia może być wrodzona lub nabyta. Tą pierwszą postać wywołują mutacje w genach, które odpowiadają za produkcję czynników kontrolujących krzepnięcie krwi, np. czynnika V Leiden czy nieprawidłowy gen protrombiny. Trombofilia nabyta może rozwinąć się w wyniku:
Badanie na trombofilię należy wykonać zawsze, gdy istnieje podejrzenie, że krew krzepnie nieprawidłowo. Może o tym świadczyć:
Powyższe objawy należy zgłosić lekarzowi rodzinnemu. Doświadczony medyk powinien skojarzyć je z odpowiednią chorobą i zlecić konieczne badania na trombofilię, a w tym:
Pakiet badań na trombofilię można zrobić także “na własną rękę”. Ich pakiet kosztuje ok. 400 zł, a wyniki można odebrać po około 10 dniach.
Nieleczona nadkrzepliwość krwi może doprowadzić chorego do śmierci. Czasami jej objawy są dość łagodne przez długi czas, a potem nagle mocno się nasilają. Sprzyjają temu np. wiek i okres ciąży. Przy trombofilii zakrzepy tworzą się w obrębie żył głębokich rąk i nóg, ale mogą one się przemieścić do naczyń krwionośnych płuc, wywołując zagrożenie życia (zatorowość płucną). Skrzepy tworzą się także w naczyniach krwionośnych, które są w jamie brzusznej i odpowiedzialnych za odprowadzanie krwi z mózgu. Powoduje też komplikacje w trakcie ciąży: poronienia, przedwczesne odklejenie się łożyska, śmierć płodu.
Data publikacji: 03/12/2024
Dodaj komentarz