Test glukozy w ciąży - na czym polega i kiedy go wykonać?Badaniaprenatalne.pl

Test glukozy w ciąży – na czym polega?

Test glukozy w ciąży

Konsultacja merytoryczna: dr n. med. Robert Woytoń, ginekolog-położnik, Klinika Ginekologii i Położnictwa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, dyrektor ds. medycznych Pregnabit

Aktualizacja 2 lutego 2018 r.

Test glukozy w ciąży umożliwia sprawdzenie, czy kobieta nie jest chora na cukrzycę (również ciążową). Test glukozy należy wykonać minimum 2 razy. Pierwszy to poziom cukru na czczo (na początku ciąży), a drugi – krzywa cukrowa, w 24-28. tygodniu. Wyniki poza normą mogą wymagać wdrożenia diety lub innego leczenia.

Test glukozy w ciąży – poziom cukru na czczo

Oznaczenie poziomu glukozy na czczo powinno się wykonać w laboratorium, przed 10. tygodniem ciąży. Badana jest ilość glukozy w surowicy krwi: najpierw krew pobiera się od kobiety, a potem przeprowadza analizę. Dla jak najlepszej wiarygodności testu konieczne jest wykonanie go na czczo. Najczęściej wykonuje się je rano, ok. godziny 8.

Poprawny wynik testu (wartości mieszczące się w normie) świadczy o braku cukrzycy, jednak nie zwalnia z konieczności wykonania następnego badania glukozy w późniejszym etapie ciąży. Zbyt wysokie stężenie glukozy we krwi na czczo może natomiast świadczyć o cukrzycy – wtedy należy rozszerzyć diagnostykę i udać się do diabetologa.

Test glukozy w ciąży – krzywa cukrowa – na czym polega?

Test wykonywany jest w dwóch etapach: najpierw pobierana jest krew żylna od kobiety na czczo, a następnie – 2 razy po wypiciu roztworu glukozy. Niektóre laboratoria wymagają przyniesienia własnej glukozy kupionej w aptece, a inne mają swoją, którą można wykorzystać. Należy rozpuścić 75 gramów glukozy w 150-200 ml wody. Rozwór wypija się w czasie kilku minut.

Gdy minie godzina, krew pobiera się drugi raz, a po następnych 60 minutach – trzeci. W czasie oczekiwania nie należy wychodzić z laboratorium ani forsować organizmu w żaden inny sposób. Całość badania trwa ok. 3 godzin, dlatego warto zarezerwować sobie ten czas.

Test glukozy w ciąży – krzywa cukrowa – jak się przygotować?

Do testu należy się odpowiednio przygotować, aby jego wynik był wiarygodny. Badanie musi być przeprowadzane w momencie, w którym kobieta jest całkowicie zdrowa. Nawet drobne przeziębienie musi być wcześniej wyleczone. Przed testem glukozy w ciąży nie można być także na diecie nisko węglowodanowej, ponieważ może ona zaburzyć jego rezultat. Należy również zrezygnować z wysiłku fizycznego 24 godziny przed badaniem, a także nie jeść nic 12 godzin wcześniej.

Test glukozy w ciąży – krzywa cukrowa – o czym informuje wynik?

Przy prawidłowym rezultacie pierwszego testu glukozy w ciąży (realizowanego przed 10. tygodniem) i jednoczesnym przekroczeniu normy w teście obciążenia najczęściej okazuje się, że kobieta choruje na tzw. cukrzycę ciążową. Dostanie ona wtedy skierowanie na kolejne badania oraz do lekarza diabetologa. Prawidłowy wynik, który mieści się w normie przy wszystkich trzech oznaczeniach glukozy, to zapewnienie, że ciężarna nie choruje na cukrzycę..

Test glukozy w ciąży – jak leczyć cukrzycę w ciąży?

Niskie przekroczenie norm najczęściej reguluje się specjalną dietą. Polega ona na spożyciu mniejszej ilości cukrów prostych (słodycze, białe pieczywo itd.). Niewiele kobiet musi zacząć leczenie insulinowe, jeśli normy glukozy przekroczone nie są w sposób wyraźny. Po narodzinach dziecka cukrzyca ciążowa zwykle zostaje wyleczona samoistnie, ale dobrze jest po połogu wykonać krzywą cukrową kolejny raz dla pewności.

informacja

Cukrzyca w ciąży, która nie jest leczona, może w negatywny sposób odbić się na zdrowiu kobiety i jej dziecka. Dziecko także może zachorować na cukrzycę, mieć skłonności do otyłości, makrosomię (zbyt dużą wagę urodzeniową), a nawet wady wrodzone. W niektórych przypadkach nieleczenie cukrzycy może skończyć się poronieniem.


Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Pracuje w II Katedrze i Klinice Ginekologii i Położnictwa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Jest autorem licznych prac naukowych, referatów, wystąpień naukowych z zakresu ginekologii i położnictwa, w tym rozdziału w podręczniku dla lekarzy i studentów. Studiował i praktykował we Wrocławiu oraz Ruhr-Universität Bochum w Niemczech. Szczególnie zaangażowany jest w diagnostykę prenatalną i endoskopowe leczenie ginekologiczne. Dyrektor ds. medycznych Pregnabit. Wierzy, że technologie mobilne stanowią doskonałe wsparcie dla lekarzy i pacjentek.


Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

Przeczytaj również:

02/09/2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Reklama

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Przeczytaj inne:
Diagnostyka celiakii
Ulewanie u niemowląt

Malutki organizm twojego dziecka nie ma jeszcze w pełni wykształconego mięśnia zwieracza przełyku, dlatego też nadmiar pokarmu jest wydalany, potocznie nazywany jako ulewanie u niemowląt.  Dlaczego dochodzi do ulewania? Sytuacja taka ma miejsce przez pierwsze...

Zamknij