Nietolerancja laktozy a Hashimoto – czy przy Hashimoto trzeba odstawić laktozę?

nietolerancja laktozy a hashimoto

Szacuje się, że nawet 37% Polaków może mieć pierwotną nietolerancję laktozy (cukru mlecznego) [1]. Świadomość obecności tej nieprawidłowości jest szczególnie ważna u osób z chorobą Hashimoto. Czy jednak każda chora osoba powinna unikać cukru mlecznego? Nietolerancja laktozy a Hashimoto – dowiedz się więcej.

Pierwotna nietolerancja laktozy – na czym polega?

To nietolerancja laktozy, która jest zapisana w genach. W organizmie takiej osoby, z powodu obecności pewnego wariantu genu LCT, wytwarza się coraz mniej enzymu – laktazy. Laktaza jest natomiast potrzebna do trawienia właśnie laktozy, czyli cukru mlecznego. To często powoduje nieprzyjemne objawy (przede wszystkim ze strony układu pokarmowego) – które mogą jednak wystąpić dopiero z czasem.

Jeśli masz Hashimoto, świadomość obecności tej nietolerancji jest dla Ciebie szczególnie ważna. Spożywanie laktozy może w tym przypadku powodować bowiem nie tylko przykre objawy.

To może Cię zainteresować: Masz Hashimoto? Dowiedz się, czy możesz jeść bezpiecznie produkty mączne

Nietolerancja laktozy a Hashimoto i niedoczynność tarczycy

Wyniki badań naukowych wskazują, że u osób z nietolerancją laktozy eliminacja tego składnika może mieć wpływ na przyswajanie tyroksyny. Pozwala obniżyć poziom TSH bez podwyższania dawki leku. Czasami nawet w takiej sytuacji można zastosować dawkę niższą. Dlaczego? Gdy pacjenci z nietolerancją laktozy spożywają ten cukier mleczny, wchłanianie tyroksyny pogarsza się [2].

Z tego powodu źródła naukowe zalecają wykonanie badania w kierunku nietolerancji laktozy u osób z Hashimoto:

„W badaniach przeprowadzonych na 84 chorujących na zapalenie tarczycy typu Hashimoto mieszkańców basenu Morza Śródziemnego i Turcji wykazano, że 63 z nich ma nietolerancję laktozy. Okazało się, że eliminacja tego cukru doprowadziła do zmniejszenia poziomu TSH bez modyfikacji dawki lewoskrętnej tyroksyny. Z tego powodu autorzy badania sugerują, aby osoby, które wykazują duże wahania w stężeniu hormonu tyreotropowego i jednocześnie przyjmują wysokie dawki tyroksyny wykonały test w kierunku nietolerancji laktozy [2]”.

Nietolerancja laktozy a Hashimoto: nie masz nietolerancji laktozy? Rezygnacja z cukru mlecznego wcale nie jest zasadna…

Osoby z Hashimoto i nietolerancją laktozy powinny zrezygnować z cukru mlecznego. Czy jest to jednak zasadne u wszystkich osób z zapaleniem tarczycy – nawet tych, które tej nietolerancji nie mają? Przecież często słyszy się, że powinny one wyeliminować laktozę…

Nie! Rezygnacja z laktozy bez wyraźnych wskazań medycznych może spowodować, że organizm danej osoby sam przyzwyczai się do tego, że cukier mleczny nie jest dostarczany. To może spowodować coraz mniejszą produkcję laktazy, a także – rozwinięcie wtórnej nietolerancji laktozy.

Co ważne – chociaż mleko i jego przetwory nie są konieczne dla zdrowia, decydując się na ich eliminację trzeba pamiętać o zastąpieniu ich innymi produktami o podobnych wartościach odżywczych. Mleko i jego przetwory to bowiem źródło m.in. selenu, wapnia, fosforu czy witamin A, D, E i z grupy B.

Ciekawy artykuł: Ciąża z Hashimoto? Koniecznie zbadaj celiakię


Polecamy: Wspieramy tarczycę świadomą dietą

W styczniu 2019 r. rozpoczęła się ogólnopolska kampania „Wspieramy tarczycę świadomą dietą” organizowana przez Stowarzyszenie Edukacji Medycznej „Asklepios”. Kampania ma na celu edukację w zakresie wpływu świadomej diety na skuteczność leczenia chorób tarczycy i poprawę komfortu życia… Czytaj dalej


Źródła:
[1] P. Zatwarnicki, Nietolerancja laktozy – przyczyny, objawy, diagnostyka, „Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne” 2014, 4, 3.
[2] A. Ratajczak, M. Moszak, M. Grzymisławski, Zalecenia żywieniowe w niedoczynności tarczycy i chorobie Hashimoto, „Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne” 2017, 7 (4), s. 309.

autor: Agnieszka | zdjęcie: Camille_Sosok/pixabay.com


Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.


5/5 - (8 głosów / głosy)

Data publikacji: 06/11/2018, Data aktualizacji: 08/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *